Tak to byl týden před celozávodní dovolenou v Tatře. Potřeboval jsem se zase dostat do objemu, ale jen tak, abych ušetřil síly na následující dva těžké týdny, protože dovolená to bylo pro mě jediné období v roce, kdy jsem byl profík a mohl jsem naběhat kvanta částečně proložená kvalitou.

Vřele doporučuju všem, kteří chtějí mít na podzim formu a mají v letních měsících dovolenou, využít času a naběhat co to dá. Třeba i volně, ale co nejvíc kilometrů. Hodně běžců dovolenou využije tak, že si odpočine i od běhání, a to je velký omyl.

Od běhání by si měli odpočinout ti, kteří si to zaslouží, kteří jinak makají celý rok, ale my rekreanti bychom si opravdu měli aspoň jednou v roce zahrát na závodní běžce.

NE 12 km volně 12 km volně

První týden těžké práce, zakončený sobotním tvrdým testíkem. V tomto týdnu jsem naběhal ve dvou fázích s jednou výjimkou 204 km a začal jsem zhurta, hned za první dva dny 80 km, což se projevilo ve středu, kdy jsem z důvodů zvýšené teploty byl jen jednou.

Bohužel patřím k lidem, které celkem pravidelně navštěvuje letní forma angíny, naštěstí tehdy to byl jen náznak, takže jsem mohl v tréninku pokračovat.

V sobotu jsem pak běžel svůj oblíbený a bohužel už taky zapomenutý závod, Hodslavskou Kacabajku na 15 km, který se běžel na obrátku v mém tréninkovém středisku v Mořkovských lesích. I na tomto vesnickém závodě se scházely vytrvalecké hvězdy, takže jsem skončil až čtvrtý, ale když vezmete v úvahu, že jsem za 5 dní před závodem naběhal 146 km, tak se není čemu divit.

Tehdy vyhrál tuším Karel David před Radkem Cingálkem a třetí byl v té době výborný můj velký kamarád Michal Buček z Frýdku-Místku. Ale jak už jsem dříve psal, moje úspěchy v maratonech spočívaly také v tom, že jsem se na jiné závody nepřipravoval, nevylaďoval a neodpočíval, takže to byly moje kvalitní tréninky.

NE 13 km volně 13 km volně

Alexander Neuwirth, 15.12.1955, osobní rekordy: 5 000 m – 14:55, 10 000 m – 30:14,5, 20 km – 1:03:56, 25 km – 1:20:12, půlmaraton – 1:07:16, hodinovka – 18680 m, maraton – 2:18:51, 50 km – 2:56:09. Mistr ČR v maratonu 1989 a Mistr ČSFR v maratonu 1990 a 1992.