O nic méně důležitý než stav naší mysli je za mizerného počasí samozřejmě také stav našeho těla a následující doporučení v žádném případě nemusíte považovat za to jediné, co pro sebe za mokra můžete udělat.

Vyběhněte suší

Co nejvíce usilujte o to, abyste závod zahájili v suchém oblečení a suchých botách. Vlhko a zima totiž vedou ke ztuhlým svalům, ohrožují nás zraněním a výrazně zhoršují náš výkon. Jestliže prší a vy musíte na start dlouho před výstřelem (např. u závodů s velkým počtem účastníků), oblečte se do deště a to, v čem nakonec poběžíte, si (včetně bot!) vezměte s sebou třeba v igelitové tašce.

Na startu závodů, při kterých se po vás bude chtít, abyste nějakou dobu čekali připraveni na místě, jistě najdete nějakou možnost (i kdyby to měl být jenom mobilní záchod), jak se těsně před vyběhnutím převléknout. Předem však myslete na to, komu nebo kam dáte svoje odložené věci. Přestože na to často myslí sami pořadatelé, vždy je rozumné se podle situace připravit předem.

Zvláště v případě velmi silného deště může být překvapivě účinnou pomocí obyčejný (raději ovšem nepoužitý) pytel na odpadky s vystřiženým otvorem pro hlavu. Můžete ho mít na sobě i na prvních kilometrech závodu a potom by nemělo být těžké se ho zbavit. Je také možné, že před vlastním závodem už budete oblečeni v závodním a přes sebe budete mít „pláštěnku“ z hliníkové folie (někdy dávají sami pořadatelé), která vás bude chránit jak před deštěm, tak vás bude udržovat v teple!

Udržujte se v teple

Za deště, ve větru a při teplotách do 10 ºC hrozí hypotermie – stav, při kterém tělesná teplota klesá pod hodnotu nezbytnou pro normální fungování metabolismu a tělesných orgánů. To se týká hlavně dlouhých závodů, jakými jsou maratony a ultramaratony, protože při nich je naše tělo po dlouhou dobu vystaveno povětrnostním podmínkám, jež mu neumožňují produkovat dostatek tepla pro zahřátí.

V takových případech byste se neměli řídili pravidlem, že vždy je lepší mít na sobě méně oblečení, než si myslíme, že budeme potřebovat, a obléci byste se měli raději více než méně. Zvláště vhodné pro tyto účely jsou věci, které se později dají snadno svléknout – rukavice, čepice, šátky, návleky na paže apod.

Pokud se chystáte běžet v trenýrkách, zvažte natření odhalených částí těla například vazelínou nebo olivovým olejem, protože do určité míry omezí únik tělesného tepla pokožkou (případně hřejivou nebo vodoodpudivou emulzí). POZOR: ruce si po použití emulze řádně omyjte, aby vám zbytky emulze „nezpříjemnily“ běh, když by jste si chtěl otírat pot okolo očí apod.

Braňte se proti odřeninám a puchýřům

Závodění v dešti může být osvěžující a při vyšších teplotách dokonce ku prospěchu věci, nicméně mokré oblečení vám při neustále se opakujícím kontaktu s pokožkou, navíc v kombinaci s potem, postaví do cesty nečekanou překážku v podobě odřenin. Ty jsou zpočátku „jen“ nepříjemné, ale po určité době, a zejména začnou-li krvácet, se mohou stát vážným problémem, který vás klidně může přinutit zpomalit a změnit krok ve snaze uhýbat bolesti. Nejčastěji postiženými místy jsou vnitřní části stehen, podpaží a prsní bradavky a jenom pro úplnost dodáváme, že poslední zmíněné se týká bez rozdílu jak žen, tak mužů.

Běžnou praxí je na nejčastěji postižená místa nanést před závodem (nebo dlouhým tréninkovým během) vhodný lubrikant nebo si je prostě přelepit kvalitní, vodě odolnou náplastí. U mužů doporučuji, pokud mají ochlupenou hruď, vyholení v místě použití náplastí, aby ty lépe přilnuly. Preventivní ochrana paty a prstů na nohách proti puchýřům dává rovněž smysl, zvlášť když víte, že jste na podobné „trable“ náchylní.


Autorem článku je Pavel Baběrád, běžecký trenér a poradce, bývalý mistr České republiky v maratonu (1993) a několikanásobný vítěz a držitel předních umístění na této trati doma i v zahraničí. Osobní rekordy: 5 km – 14:58, 10 km – 30:48, půlmaraton – 1:06:05, maraton – 2:19:07. Zde provozuje svůj byznys: www.babos-sports.cz