Jan Procházka má po hattricku z Velké kunratické také tři vítězství na Podzimním krosu lyžařů v Senohrabech. A mezi ženami vyhrála osmičku, kdo jiný než Kamila Gregorová, před zraky svých tří dětí. Na čtyřce byla nejlepší „holka z PIM plakátu“ Hanka Randáková. V 57. ročníku běželo rekordních 616 účastníků všeho věku, toho 365 dospěláků!

Pokud by se vyhlašovala nejkrásnější trať roku, speciálně krosová, ta v lese kraje kocoura Mikeše, by figurovala hóóódně vysoko. Ve spojení s rodinnou atmosférou možná nejvýš.

Kdo nezná, zkuste si aspoň představit z písmen, která nemohou vydat její vůni. Ke startu na Vávrově palouku se schází z okolních strání. Registrace probíhá z otevřených oken lyžařské chajdy. O kus dál čoudí ohniště, kde se můžete na chvilku ohřát, nebo si opéct buřta. Šatna funguje ve vysokohorském stanu Adventury. A uprostřed všeho toho rumraje vede koridor, jímž se co chvíli řítí do cíle za nadšeného řevu rodičů skupinka mlaďat rozličného věku.

A teď trať, na níž se vyráží po trojicích ve dvacetivteřinových intervalech. Nejdřív spadne do údolí Zaječického potoka, odkud zprudka vystoupá mezi kořeny na lesní cestu. Uff, pořád jdeme nahoru, v ošklivých poryvech protivětru. Pak zpět na stezky mezi stromy, nahoru dolů, po mechu i kapradí.

To jsme teprve u kóty tří kilometrů. Přebíháme louku, znovu klesání… odpusťte, že paměť vyšťaveného veterána místy selhává. Vybavuji si další potok, bahýnko a dva slušné krpály. Červené a modré šipkovníky zůstávají v lese natrvalo, můžete si proběhnout kdykoliv sami. Kousek před cílem míjíte pár chatek, naposledy zajiskří hřeby treter o kameny lesní cesty. Pak můstek, zprudka pravá a travnatá rovinka slávy do cíle. Opravdu zážitek…

Nu, jak se vyvíjel hlavní závod? Poťouchlá ruka náhody, anebo mazaný pořadatelský hmat, nalosoval do jedné trojice nejvážnější uchazeče o prvenství. Jan Procházka, Petr Pechek a Jan Havlíček!

„Běžel jsem vpředu, do kopce za mnou Petr začal vlát a pak jsem ho najednou ztratil. Šel jsem už podle svého a neohlížel se. Ale poslední tři kiláky jsem si dával a hodně to bolelo,“ komentoval svůj třetí triumf na zdejší trati člen zlaté štafety z mistrovství světa v orientačním běhu.

„Vzal jsem sice tretry, ale v technických pasážích nahoru i dolů měl Honza navrch a to rozhodlo,“ uznal Petr Pechek, který už má tady na svém kontě čtyři výhry. Tentokrát zůstal čtvrtý, ještě za dvojčecí dvojkou ze Slavie, v pořadí Tomáš Edelman, Martin Edelman. Dělilo je pouze 1,2 vteřiny!

Ukázala se řada zajímavých osobností z jiných sportů – kanoista z divoké vody Lukáš Kubričan skončil osmý mezi mladšími pány. „O den dříve jsem šel sedmičku v Praze a tady dost trpěl, nebylo to ono,“ říkal. Čest stejného odvětví hájil slušně také Luboš Hilgert junior, syn olympijské vítězky Štěpánky, která přišla povzbudit účastníky i pořadatele.

Další známá jména jsme zmiňovali už v pozvánce, přidejme ještě loňského havajského Ironmana Honzu Jakubíčka, nebo Tomáše Slavatu, držitele Ceny fair-play Mezinárodního olympijského výboru. Samozřejmě, že vzal s sebou i své svěřence a jednoho z nich doprovodil až do cíle s ošklivě podvrtnutým kotníkem. „Nikdy se nevzdává!“

Skučící vichr přinášel předzvěst blížící se zimy, když se čekalo na vyhlášení výsledků. Nevadí! Pořadatelé, vždyť jsou to lyžaři, chystají ve spolupráci s okolními nadšenci seriál závodů na běžkách ve všední dny. Stříkat sníh a krouhat stopa se bude i na golfovém hřišti na Konopišti! Tak dejte si pár dní oraz a pak zažehněte parafínové lampy. Běžecká sezona má na kahánku.

Výsledky