Ať jste běžci profesionální, výkonnostní či „pouze“ amatérští, tak byste měli věnovat zvláštní pozornost tréninku v zimních měsících. Z jednoho prostého důvodu – nejenom neztratit dosaženou výkonnost, ale především vytvořit si pevný základ pro další trénink a nastávající sezonu. Proto byste měli v zimních měsících řešit následující.

Bohužel žijeme v takových evropských zeměpisných šířkách, kde musíme počítat s tím, že zima v zimních měsících opravdu bude. Proto je třeba mít na paměti pár zásad!

Zima – chlad

Je třeba si uvědomit, že pro běh v chladném a větrném počasí, je třeba extra dbát na oblečení. Nedostatečné oblečení by se nám mohlo „pěkně“ vymstít. Kombinace špatného a nedostatečného oblečení s fyzickým vyčerpáním, v důsledku našeho tréninkového běhu, nás může dostat do vážných potíží. Takzvaný wind-chill efekt (pocitová teplota) působení větru vede k daleko výraznějšímu ochlazení povrchu těla než při bezvětří (viz tabulka na konci článku). Pokud poběžíte po větru, tak chlad budete vnímat ještě jako přijatelný. Pokud však poběžíte proti větru, tak dochází k rychlejšímu odvodu tělesného tepla a tím i k dřívějšímu nástupu podchlazení.

Proto je nezbytné mít v chladném počasí vysoce funkční oblečení. Více tenkých vrstev (metoda cibule) je výhodnější než méně vrstev, i když silnějších! Všechny vrstvy by měly dobře propouštět pot, tzn. odvádět vlhkost vně těla – žádná vnitřní vrstva by neměla bránit odvodu této vlhkosti! Mějme na paměti, že v chladném počasí platí: čím sušší kůže, tím lépe! Stejně tak, že je lepší být tepleji oblečen, než naopak!

Při větrném počasí úplně postačuje, jako vnější vrstva, bunda z materiálu, který je odolný proti větru, ale nesmí bránit odvodu vlhkosti vně těla. Pokud by tak nebylo, tak by zadržená vlhkost na vnitřní straně bundy kondenzovala a efekt by byl stejný, jako kdybychom běželi neoblečeni ve studeném dešti.

Při teplotách pod –10°C byste si měli rozmyslet, jestli není lepší venkovní trénink nahradit tréninkem vnitřním! Při tak nízké teplotě totiž dochází k přílišnému, prudkému ochlazení svalů a může taktéž docházet i k podráždění dýchacích cest (je to však velice individuální a záleží na tom daném jedinci a jeho zkušenostech).

Jako alternativu můžete zvolit spinning, běh na běžeckém trenažéru, apod. Tato fyzická aktivita vám nahradí běžecký trénink a sníží riziko onemocnění a zranění na únosnou mez, které je při běhu při teplotě pod –10°C vysoké!

Funkční oblečení

Prodyšné, odolné proti větru a případně nepromokavé by mělo postačovat. Důležitý je transport potu od pokožky a tím zachování pokožky co možná nejsušší! Optimálním oděvem je tzv. „druhá kůže“. Z materiálů jsou doporučovány především materiály na syntetické bázi (Tactell, nylon, Duro-Tex, Supplex, goretex, a další) a to nejenom pro oblečení jako takové, ale i ponožky. Ty jsou bohužel neprávem podceňovány a přehlíženy! Jsou minimálně stejně důležité jako ostatní oblečení. Nezapomínejte si chránit vhodným oblečením i krk, hlavu i ruce! Rolák, čepice i rukavice jsou zde víc jak na místě!

Výběr oblečení je v současné době velký, jen se v nabídce umět zorientovat a vybrat to ideální pro vybranou fyzickou aktivitu! Jiné oblečení je vhodné na turistiku, jiné pro cyklistiku, jiné pro klasický běh a jiné i pro běh na běžkách. TIP: Při dobře zvoleném funkčním oblečení, je v každém případě běh příjemnější a zdravější, respektive sníží riziko zranění a onemocnění! Zapomeňte v tomto ročním období (nejenom v tomto) na oblečení z bavlny – potem nasáklá bavlna nejenom velmi nepříjemně chladí, ale se i nepříjemně lepí na tělo a způsobuje případně oděrky. Investice do funkčního oblečení se každopádně vyplatí! I samotná údržba tohoto oblečení je snadnější, rychlejší, a v neposlední řadě i ekonomičtější.

Běh na sněhu

Běh na sněhu je svým způsobem zábava (aspoň by měla být), nabízí úlevu pro šlachy, klouby a svaly. Běh na čerstvém sněhu do výšky 25cm je vynikajícím silovým tréninkem. Sice nás takto hluboký sníh nutí snížit rychlost, ale na druhou stranu klade značný důraz na koordinaci pohybu. Což se pro náš další trénink může jen hodit. Samozřejmě je třeba vyhledávat takový terén, kde nehrozí přes mez zvýšené riziko zranění (led pod čerstvě napadlým sněhem, atd.). Pozor na výběr obuvi pro tento běh: běžecká obuv by měla být konstruována tak, aby se sníh nemohl dostat do boty, mezipodešev měla dostatečnou tuhost a podešev zajišťovala dobrý záběr! Běžecké tréninkové boty pro běh na tvrdých površích nechte raději doma. TIP: Pokud sněhu je více a dělá velké problémy v něm celou dobu běžet, tak i indiánský běh či chůze na sněžnicích (viděl jsem už i běh) je dobrým tréninkem v zimním období. V zimě nezapomeňte na …

  • protahování – příznivě ovlivňuje a zlepšuje svalovou činnost, zrychluje regeneraci, má pozitivní vliv na strukturu kroku a pomáhá předcházet zraněním. Pouze pravidelné protahování přináší požadovaný výsledek! Pokud však okolní teplota nedovolí strečink provádět venku, tak ho nechte „na později“ až budete v teple. Prochladnout jenom proto, že jsem před během nebo po doběhu strečoval na mrazu za to nestojí!
  • posilování – vede k vyváženému poměru svalu, posiluje oslabené svaly a podporuje svalové interakce v celé fázi pohybu.
  • běžecká ABC – je jednou z forem jak zintenzivnit tréninky. Měla by se provádět velice citlivě a na kvalitním povrchu! Opět i zde platí, pravidelnost přináší požadovaný efekt!
  • pitný režim – i v zimních měsících nezapomínejte na dodržování pitného režimu. Nenechte se ošálit pocitem, že nemáte žízeň! To se právě díky nízké venkovní teplotě dost často stává.
  • priorita týdnů – v dlouhodobém horizontu nezapomeňte na plánování fáze uvolnění. Ta je nezbytná na závěr každého týdne, kdy dochází k růstu buď objemu a nebo intenzity! Během této fáze by se měl organismus zregenerovat a naladit se na další přípravu v následujícím týdnu. Není nic horšího než naakumulovaná únava, která se může během krátkého času překlopit v únavu chronickou!

Nezapomínejte ani v této době na svoje zdraví. Pokud se u vás objeví jakýkoliv zdravotní problém, tak neváhejte navštívit lékaře odborníka. Čím dříve se zahájí léčba, tím je větší pravděpodobnost úspěšného vyléčení.

Pocitová teplota od +5°C do –20°C

rychlost větru / teplota +5°C 0°C –5°C –10°C –15°C –20°C
5 km/h 4 –2 –7 –13 –19 –24
10 km/h 3 –3 –9 –15 –21 –27
15 km/h 2 –4 –11 –17 –23 –29
20 km/h 1 –5 –12 –18 –24 –30
25 km/h 1 –6 –12 –19 –25 –32
30 km/h 0 –6 –13 –20 –26 –33
35 km/h 0 –7 –14 –20 –27 –33
40 km/h –1 –7 –14 –21 –27 –34
45 km/h –1 –8 –15 –21 –28 –35
50 km/h –1 –8 –15 –22 –29 –35
55 km/h –2 –8 –15 –22 –29 –36
60 km/h –2 –9 –16 –23 –30 –36
65 km/h –2 –9 –16 –23 –30 –37
70 km/h –2 –9 –16 –23 –30 –37
75 km/h –3 –10 –17 –24 –31 –38
80 km/h –3 –10 –17 –24 –31 –38