Každý máme nějaké svoje důvody proč běháme, respektive proč jsme začali běhat, nebo proč bychom měli začít s běháním.

Někteří chtějí zhubnout, někteří chtějí zlepšit svoji fyzickou kondici, někteří se chtějí popasovat při závodech se soupeři, někteří… těch důvodů může být celá řada, ale ať jsou vaše důvody jakékoliv, tak je třeba si uvědomit, že běhání má především svoje neoddiskutovatelné výhody. Tyto výhody mohou být jak fyzické, tak psychické a nebo dokonce obojí! Nebude vůbec na škodu si některé tyto výhody připomenout a dovědět se o nich více. Běh pomáhá při snižování hmotnosti

Jeden z nejobvyklejších důvodů proč lidé začínají běhat je snaha zhubnout! Ano, běh vám může skutečně pomoci ve spálení přebytečných kalorií (kilojoulů či jiných jednotek, jak kdo chce). Běh opravdu zabírá, jen si je třeba zapamatovat jedno ze základních pravidel hubnutí – výdej musí být větší než příjem, jak jednoduché! Běh vám pomůže v tom, že nemusíte nijak drasticky hladovět a kila pozvolna půjdou dolů. Stačí se jen obout do maratonek a vyběhnout.

Běh zlepšuje náladu

Zatímco redukce hmotnosti je patrná na první pohled, tak méně viditelná, ale jistě ne méně důležitá, je zlepšená nálada. Ano, je dle četných studií prokázáno, že běh může také zlepšit náladu a dokonce může léčit i mírné až středně těžké deprese. Lékařští odborníci připisují „dobrý pocit“ chemickým látkám zvaným endorfiny, které jsou přirozené analgetikum. Tyto látky jsou hlavní příčinou stavu, který prožívá sportovec po usilovné fyzické aktivitě. Běh tedy není jen o tom, abychom se cítili dobře, ale abychom byli i dobře naladěni.

Běh zpomaluje proces stárnutí

Je všeobecně známo, že pokud chceme zůstat mladí, musíme být aktivní. Takže pokud chceme zůstat mladí a zpomalit proces stárnutí, tak proč nezačít běhat? Toto je zvláště důležité ve starším věku, kdy se stáváme méně aktivní. Náš metabolismus se zpomaluje, kosti začnou řídnout. Když však začneme běhat, tak opětně zrychlíme náš metabolismus. A nejen to. Běh posílí i náš kardiovaskulární systém a naše kosti. Zesílení kostí je obzvláště důležité pro ženy, které jsou více náchylné ke vzniku osteoporózy.

„Seznamka“ s novými lidmi

Běh jako sport má miliony vyznavačů po celém světě. Proto nemůže být nijak těžké najít někoho, kdo bude sdílet váš zájem. Napoprvé bude postačovat, když vyběhnete s někým z blízkého okolí, kdo bude minimálně na stejné úrovni jako vy (nebo který bude od běhání očekávat to stejné, nebo podobné, co vy). Můžete se navzájem motivovat a komunikovat při běhu. Je pravdou, že není na škodu běžet někdy sám, ale je dobré mít ve své blízkosti někoho, kdo si s vámi půjde zaběhat a podělí se o zkušenosti, dojmy a pocity.

Jak byste měli postupovat?

Je to různé a stejné zároveň. Pokud se chcete seznámit s lidmi, kteří mají podobný zájem (co se týče běhání a jistě i nejen jeho), tak není nic jednoduššího než přes zimu navštívit a nebo se přímo aktivně zúčastnit některého z běžeckých závodů. Jistě zde naleznete mnoho spřízněných duší.

Možností po celé republice je jistě spousta. Stačí se jen poohlédnout ve svém okolí. Pokud však máte sportovní ambice a chcete být členem nějakého běžeckého klubu, tak i taková je jistě ve vašem okolí možnost, stačí se jen podívat.

Ať už pro vaše rozhodnutí byl jakýkoliv důvod, tak vám jistě běh vrátí více, než jste do něj investovali, nebo po něm požadovali. Běh má svoje neodolatelné kouzlo. Kdo si ho jednou zamiluje, ale opravdu zamiluje, tak je to láska na celý život. Tak neotálejte a začněte… opravdu to stojí za to.