Na předposlední etapu tohoto ročníku Lysacupu se sešla velká běžecká konkurence, která se mohla poměřit na trati dlouhé 7 km s převýšením 930 metrů a s netradičním bonusem letošní zimy – během na sněhu v tradičně příjemných teplotách kolem bodu mrazu.

Na start u přehrady Šance se postavilo 232 závodníků, do čela se ihned po startu dostal Tomáš Lichý (Splašení Goroli) a v konkurenci Ondry Horáka (AVA) si chtěl vše jistit zepředu.

Horák měl s Lichým nevyřízené účty z minulé etapy od Šance na začátku ledna, kdy s ním prohrál a pár centimetrů v závěrečném cílovém sprintu. Od té doby se na Lysacupu neukázal a nechával Lichého sbírat jedno vítězství za druhým. Svou šanci na Šanci však možná promeškal hned na prvních několika stech metrech, kdy si Lichého nechal utéct a ve zbytku etapy ho musel stahovat.

Za těmito dvěma rychlíky se bojovalo o třetí místo mezi tradičními soupeři Otevřelem (Jump Sport), Hudečkem ((mo)mentálně Opavské dupy), Macečkem (Young Life) a překvapivě také Jakubem Ambrosem (Vinotéka u Karla Frenštát p. R.), který v této čelní skupince vystřídal Kasalíka ((mo)mentálně Opavské dupy).

Na rovinatém kilometru zhruba v polovině trasy se ukázal rozdíl mezi klasickými vrchaři a univerzálními běžci a mezery mezi běžci se zvětšovaly. Tento úsek nebylo radno přepálit, neboť na závodníky pak čekal velmi prudký výběh, který tradičně ignoroval serpentiny následující turistickou značku. Bežci museli zdolat neskutečných 200 výškových metrů na úseků dlouhém pouze 700 metrů, což jsou parametry srovnatelné jen s několika nejprudšími sjezdovkami v Beskydech. Právě v tomto úseku běžce hlasitě povzbuzovali fanoušci a zpříjemňovali jim náročné stoupání.

Tomáš Lichý si bezpečně pohlídal vedení a Horákovi na této trati uštědřil druhou porážku za sebou: „To je snad poprvé, co jsem Ondru porazil v tempu a ne až v cílovém spurtu,“ sršel radostí Lichý, který zároveň vyrovnal téměř rok a půl starý Kasalíkův rekord trati (41:18).

Horák na něj ztratil 35 sekund. S velkou podporou fanoušků na trati vybojoval třetí místo Tomáš Maceček (43:36), čtyři sekundy před výborně běžícím Jakubem Ambrosem. Pro vítězství mezi ženami si v pohodě doběhla

Marie Delingerová v čase 52:41 a s dvěmi minutami k dobru před druhou Denisou Krejčiříkovou (VZS Ostrava). Se stejným odstupem zdolala náročnou trať třetí Hana Holoubková (Beskydští Nomádi) a vrátila tak týden starou porážku čtvrté Ivoně Krejčiříkové (VZS Ostrava). Soutěž týmů znovu ovládli Splašení Goroli a za sebou nechali tým Vinotéka u Karla Frenštát p. R. a třetí (mo)mentálně Opavské dupy.

Příští sobotu se běží poslední a dvojitě bodovaná finálová etapa z Rajské boudy, která je každoročně spestřená pětiminutovým startovním mankem elitních běžců.

Na co se ještě těšit? První místo má téměř jisté Lichý a Stonová, tvrdý souboj se čeká o celkově druhé místo mezi Macečkem a Kasalíkem, napínavé bude sčítání týmových bodů mezi celky Splašených Gorolů a (mo)mentálně Opavských dup.

Všichni závodníci se však nemohou dočkat slavnostního vyhlášení výsledků a závěrečného večírku, který nadobro uzavře tuto sezónu Lysacupu.

Výsledky

Foto 230× – bobr74