Jan Kreisinger má výbornou formu, byl nejrychlejším Čechem při Sportisimo 1/2maratonu v Praze i při Pardubickém vinařském půlmaratonu. Jak to bylo s údajnou žádostí běžet v Pardubicích mimo mistrovskou kategorii, jak lze skloubit vrcholový trénink se zaměstnáním a mnoho dalšího prozradil účastník olympijského maratonu v následujícím rozhovoru.

Honzo, gratuluji k výhře v závodě. Titulem mistra jsi překvapil možná i sám sebe. Vždyť jsi ještě v pondělí prý volal organizátorům, že nepoběžíš v mistrovské kategorii. Je to pravda?

„Děkuji za gratulaci. Jsem překvapený, že můj výsledný čas na titul vůbec stačil. Jinak ano, je pravda, že jsem psal organizátorům. Chtěl jsem sice běžet MČR, ale nechtěl jsem běžet za AK Kroměříž. Bohužel MČR je jen pro registrované, takže to jinak nešlo, než běžet za klub.“

Proč jsi nechtěl běžet za AK Kroměříž? Souvisí to nějak s tvým startem za tým RunCzech racing team v Praze?

„Ne, ne, s tím to vůbec nesouvisí. Spíš se mi nelíbí, že po tom, co nám ukončili smlouvu, se ozvali jen když potřebovali běžet extraligu. Takže je to jako kdybych žádný klub neměl, vůbec se o mě nezajímají. A teď v březnu jsem podal přestup a ten zamítli, tak musím čekat do podzimu. Proto běhám i v jiném dresu.“

Pořád ještě trénuješ s Vítkem Pavlištou? Loni to vypadalo, že ti dobrý sparing partner pomáhá…

„S Vítkem už jsem na společném tréninku dlouho nebyl. Ne že by se to nedalo skloubit, ale musím se přiznat, že mi vyhovuje běhat spíš sám, jsem na to takhle zvyklý.“

Běžel jsi letos půlmaraton v Praze i v Pardubicích. Zkusil bys oba závody srovnat? Jaký se ti více líbil a která trať je podle tebe rychlejší?

„Mě více ´sednul´ závod v Praze, možná díky počasí i tu trať tam znám dobře a docela mi vyhovuje. V Pardubicích jsem běžel také už po několikáté, ale nesedla mi nová trať a teplé počasí. Jinak to tam ale mám rád a na staré trati to běhalo samo – myslím že byla i rychlejší než ta pražská.“

Dalo se běžet oba závody naplno nebo byl jeden z nich trochu s rezervou?

„Naplno se to dá běžet, ale musel bych mít více natrénováno, takhle jsem šel do mistrovského závodu s tím že poběžím v klidu a nebudu se nikam hnát. Měl jsem plán běžet okolo 1:08.“ (čas v cíli 1:07:50 – pozn. aut.)

Je známé, že ti vedro vadí více než jiným běžcům, v sobotu to ale na trati tak nevypadalo. Zdá se tedy, že jsi opravdu ve výborné formě…

„Ano teplo při běhu zrovna moc nemusím. Ale v sobotu jsem nemusel běžet naplno, takže se to dalo ještě vydržet.“

Není tajemstvím, že tvým cílem je, podobně jako u dalších českých vytrvalců, MČR v maratonu. Maraton je vždycky trochu o štěstí, přesto máš představu, jak bys chtěl v Praze za necelé tři týdny běžet? Jaký limit vlastně potřebuješ splnit?

"Bude záležet hodně na počasí, limit na ME je 2:17:35 a nebo když poběžíme tři pod 2:20. Mě by se líbilo, kdyby se povedlo běžet na ten první limit.

Ale bude to hodně těžké – přece jen není taková forma jako před dvěma lety. Na druhou stranu se o to budeme pokoušet asi v pěti lidech, takže je šance, že si dost pomůžeme."

Letošní příprava pro tebe byla podstatně náročnější než dříve, musel jsi skloubit trénink s prací. Jak se to dařilo?

„To ano, je to mnohem náročnější, prodlužuje se regenerace a ani nejde naběhat tolik kilometrů kolik bych chtěl. Dřív jsem každé odpoledne chodil spát, teď mi to opravdu chybí. Mám ale štěstí, že si mohu hlavní trénink odběhat dopoledne, kdy mám ještě dost sil. A večer se jdu občas aspoň vyklusat. Když je chuť.“

Změnil jsi kvůli práci nějak trénink? Běháš méně kilometrů nebo jsi spíš ubral regeneraci (plavání, masáže, fitness)?

„Běhám v průměru tak o 40 – 50 km méně než dřív a na regeneraci toho času také moc není. Občas se snažím chodit na masáž, když vyjde čas a nebo dát aspoň bazén.“

Je trochu kuriózní, když mistr republiky v jakémkoliv sportu a účastník OH musí ještě chodit do práce, aby se uživil. Skutečně není šance vydělávat si jen během? Loni jsi to myslím tak trochu zkoušel…

„V dnešní době je to už skoro nemožné. Musíte mít výbornou formu aby jste zvládli více závodů za sebou, dál jste pod tlakem, že musíte vydělat nějaké peníze, na kterých jste závislí a do toho všeho nesmíte onemocnět nebo se zranit. Dále závodí daleko více afrických běžců než dříve, a prize money jsou za tu dobu, co běhám po závodech, většinou stále stejné nebo menší a náklady jsou stále vyšší.“

Děkuji za rozhovor a přeji hodně chuti do tréninku a co nejlepší čas při MČR v maratonu.