V malebných Hostýnských vrších se uskutečnil další z řady populárních horských trailových závodů. Svými parametry se Hostýnská osma řadí spíše k ultra závodům, běžcům bylo slíbeno 64 kilometrů a tři tisíce metrů převýšení. Ve skutečnosti si všichni, co závod dokončili mohli do deníčku zapsat kilometrů 68 a mnozí díky svým výletům mimo značenou trať i k sedmdesáti.

Na startovní listině se ukázala známá jména jako Stanislav Najvert, Jiří Petr nebo jesenická dvojka Václav Král a Karel Axmann. Zatímco startovní výstřel v osm hodin ráno zazněl ještě za příjemného chládku, v průběhu dopoledne se teploty vyšplhaly až k třiceti stupňům. Zhruba v polovině závodu byli organizátoři optimističtí. „Prvního závodníka v cíli očekáváme někdy kolem čtvrt až půl druhé, tedy po pěti a půl hodinách,“ odhadoval jeden z nich. Jenže slunce a vysoké teploty vysávaly závodníkům síly a vítěz strávil na trati bez pár sekund přesně sedm hodin.

Vítězem se stal Karel Axmann (Vlčí Důl / 6:59:52) a potvrdil, že delší tratě mu svědčí. „Oproti minulému ročníku to bylo strašně těžké,“ hodnotil Axmann podmínky na trati. „Po třetí hodině na trati jsem věděl, že to bude hodně bolet.“ Souboj o stupně vítězů se od začátku odehrával hlavně mezi šesti běžci. Rozdíl mezi prvním a šestým v cíli byl zhruba dvacet pět minut, téměř totožný jako rozdíl mezi šestým a sedmým závodníkem. „Velkou část závodu jsem se držel vepředu spolu s Jirkou Petrem, ten ale potom odpadl. Až v posledním kopci (Kelčský Javorník) mě dohnal Standa Najvert.“ Na otázku, zda ho urval v posledním seběhu odpověděl Axmann takto: „Ani bych neřekl, že jsem nějak zarval, prostě jsem běžel s tím, co zbylo v nohách a byl jsem trochu rychlejší.“

Druhý v cíli Stanislav Najvert (JulboWay / 7:05:06) vypadal v druhé polovině závodu ze všech závodníků nejlépe a tak dlouho se dotahoval na čelo, až se mu to povedlo. „Skoro celý závod jsem běžel sám, pěkně svoje tempo.“ Najvert si před týdnem domů přivezl nejen bronzovou medaili z Mistrovství ČR v Ultra SkyMarathonu, ale také četné šrámy na těle a nejspíš i proto nestíhal v závěrečném seběhu Axmannovi. „V tom závěru jsem cítil nohy po minulém týdnu, ale nechci se na nic vymlouvat, Karel byl dneska prostě lepší,“ okomentoval svůj výkon v cíli.

Třetí nejrychleším mužem závodu se stejně jako loni stal Jiří Petr (Diadora / 7:12:26). Stejně jako všichni ostatní doběhnuvší závodníci odpovídal hned po svém doběhu takto: „Těžký, bylo to těžký dneska!“

Mezi ženami letos kralovala Andrea Krstevová (Pearl iZumi Czech / 8:48:55) a potvrdila, že se s ní musí na trailových závodech počítat. „Od začátku jsem běžela první. Na jedné z občerstvovaček jsem se zdržela asi pět minut, pomáhala jsem jednomu závodníkovi a dávala mu napít,“ komentovala ihned po doběhu Krstevová. „Pak mi najednou někdo hlásil, že ta druhá holka je 150 metrů za mnou, že má dobré seběhy a že ji musím urvat v kopci. Tak jsem začala makat,“ zhodnotila svou cestu k vítězství.

Druhá doběhla Lada Zrzavecká (Reindeer team / 8:55:05) a na třetí místě skončila Kristina Obručová (KESBUK / 9:08:47).

Počasí si vyžádalo nejedno odstoupení závodníků a jedno takové poznamenalo souboj o vítězství v kategorii dvojic. Do poloviny závodu se na rozdíl několika desítek metrů drželi spolu dvojice Adam Ondruch a Oldřich Kokošek (Pearl iZumu Czech) a Pavel Brlica s Ondřejem Švirákem (Švirda a Pája / 7:17:24). Kluci z Pearl iZumi týmu však museli po žaludečních problémech Oldy odstoupit a Brlica a Švirák si nikým neohrožováni doběhli pro vítězství.