Vydařený výlet si naplánoval do Beskyd orientační běžec Adam Chloupek. Nejen díky vítězství ve své trailové premiéře v Ondřejnické patnáctce, pátém českém díle Salomon Trail Running Cupu. Mezi ženami byla nejlepší výborná vrchařka Pavla Schorná, šestá v absolutním pořadí!

Po loňském vymalovaném a prohřátém babím létě tentokrát nabídl závod druhou podzimní tvář, mlhu a vlhké lezavo, byť teploměr šplhal až k patnáctce. Na startu hlavního závodu pátého ročníku stanul rekordní počet 135 běžců, k tomu další desítky v mládežnických bězích.

Pořadatelé vyslyšeli loňská přání účastníků a přemístili většinu trasy z asfaltového chodníku na horské cesty. Ze sedla Ondřejníku se běžci stočili do protisměru a hřeben oběhli po severní straně. Trať se protáhla o více než dva kilometry, převýšení narostlo na 700 metrů a přibyl i drsný seběh ke sjezdovce ski areálu Opálená.

„Páradní zážitek,“ pochvalovali si všichni, i když se museli obejít bez výhledů do krajiny. Zato když jste dobíhali soupeře před sebou, vynořil se z mlhy jako přízrak z horroru. A pronásledovatele jste za sebou slyšeli dřív dupat a funět jako kance.

Teprve 21letý Chloupek, čerstvě stříbrný z českého mistrovství orientačních běžců na dlouhé trati, člen loňské zlaté štafety z mistrovství světa juniorů vyrazil obezřetně. „Nikdy jsem takový trail neběžel, držel jsem se zkušených a věděl, že v sebězích můžu získat,“ říkal. Do sjezdovky okolo dřevěných plastik kompletní rodiny portáše Halaty vylétl spolu s dvojnásobným vítězem Polákem Dlogoszem a skyrunnerem Zemaníkem.

„Šel jsem si to svoje cupitání, jen asi dvakrát dvacet metrů jsem popošel,“ dodal Chloupek. Brzy však vypozoroval, že je polský soupeř „kouslý a hodně ohnutý“, vycítil šanci a zaútočil. Ani Zemaník, ještě unavený ze stovečky na Nezmar Sky maratonu minulý víkend, nestačil reagovat. Navíc Dlugosz si ošklivě vyvrtnul kotník a musel zabalit. Chloupek po vrstevnicích udržoval 3:30–3:40/km a mířil nezadržitelně k cíli.

Student třetího ročníku stavařiny VUT Brno pojal beskydský start jako víkendový výlet. S kamarády tu po závodě přespali a druhý den se vydali na hřebeny a pak vlakem domů. Již také bohatší o prémie v součtu za 900 Kč, ale hlavně týdenní zájezd do Chorvatska pro dvě osoby od CK Vítkovice Tours.

„Rád bych se věnoval trailům víc, moc se mi líbí. Jen musím vymyslet, jak to skloubit s orienťákem a taky potřebuju sponzora, abych se běhání mohl věnovat ještě důkladněji. Na svěťáku ve Španělsku (v Murcii bodoval na 35. místě, pozn. red.) jsem poznal, že mi ještě kus ve fyzičce chybí,“ prozradil plány.

To Pavla Schorná, letos desátá z mistrovství světa v běhu do vrchu v Itálii a kdysi mj. i mistryně Evropy v letním biatlonu, si užívá ve 34 letech mateřské dovolené s druhým teď přesně sedmiměsíčním kloučkem. Jak jen jí jde k duhu!

„Běžela jsem si pro sebe na pohodu, týden jsem brala antibiotika po mistrovství světa, takže jsem se šetřila,“ povídala. „Povedlo se mi vyběhnout celé kopce, jak jsem chtěla. Viděla jsem, že z holek ta konkurence tolik nebyla. Ale nahoře to bylo o vůli, mlha přede mnou, mlha za mnou, už to bylo moc dlouhé. Technický seběh už jsem šla opatrně, ale pak musela zabojovat o pozice, když mě doháněl Aleš Velička,“ usmívala se běžkyně, která teď žije ve Starém Městě pod Landštejnem, avšak pochází z Ostravska, takže se vrátila na chvíli domů. „Pokud budu zdravá, už podzimní program STRC doběhám,“ plánuje.

Salomon Trail Running Cup pokračuje už v sobotu Lesním během v Říčanech už za účasti hvězdy Roberta Krupičky, který tentokrát musel dát přednost studentským povinnostem na vysoké škole v Olomouci. Finále STRC přinese první listopadovou neděli půvabný kros na golfovém hřišti v Praze-Motole.

+ Přidat závod do tréninkového deníku

Výsledky