Téměř 700 vytrvalců, neoficiálně přesně krásných 666, tedy rekordní počet, dokončilo 57. ročník silničního běhu Hronov-Náchod, který bývá také nazýván východočeské Běchovice.

Na silniční trati o délce 8,875 kilometru, kterou museli letos závodníci absolvovat za chladného počasí a v mírném protivětru, podala nejhodnotnější sportovní výkon lyžařka Eva Vrabcová Nývltová startující za Olymp Brno.

Vloni zaostala pouhých 11 sekund za devatenáct starým traťovým rekordem Moniky Deverové 29:55. Tehdy prohlásila, že kdyby věděla, že je tak blízko rekordnímu času, mohla rekord překonat.

Letošní česká šampionka z pražských Běchovic naplnila očekávání. V absolutním pořadí doběhla Vrabcová na patnáctém místě v novém traťovém rekordu 29:05. Před druhou závodnicí Metelkovou měla náskok téměř dvě minuty. Až třetí za 31:56 doběhla keňská vytrvalkyně Kosgei za 31:56. K průběhu závodu měla stručný komentář: „Prostě jsem běžela co to šlo a o soupeřky jsem se moc nezajímala. Kolem mě byli totiž pouze muži.“

Absolutním vítězem závodu se stal další Afričan John Tanui za 26:39 minuty. V této souvislosti je nutné připomenout, že traťový rekord drží od roku 1993 Jan Pešava časem 25:07. Druhý byl jeho parťák Kwalia za 26:56.

Nejlepším českým běžcem byl třetí Brňák Robert Míč za 27:35. Domácí dvojnásobný vítěz závodu Kamil Krunka, který startuje za SK Nové Město nad Metují, byl čtvrtý za 27:46.

Ve finančně oceňované desítce nejlepších byl například ještě pátý Petr Pechek, letošní český šampion v maratonu,(28:08) a devátý Milana Janata (28:32), oba z Maratonstavu Úpice. Sedmý nejlepší z kategorie 35 – 44 let Jiří Miler z Mladé Boleslavi (28:26) a osmý letošní český šampion v chůzi na padesát kilometrů Lukáš Gdula za 28:30 z Hvězdy SKP Pardubice.

Další veteránské kategorie ovládli Martin Vacek z Iscarexu (45 – 54 let za 30:37), Miloš Smrčka z Říčan u Prahy (55 – 64 let za 30:52), domácí Miroslav Jirásek (65 – 74 let za 36:00) a nad 75 let Stanislav Doležal z Pardubic (45:19). Nejstarším účastníkem byl 89 letý František Tomášek z Otrokovic, který vyběhl na trať o půl hodiny dříve s Jiřím Soukupem z Hradce Králové (87 let), oba dosáhli času těsně nad 80 minut.

Trochu drama bylo vyhlášení veteránské kategorie žen 45 – 54 let, kterou původně měla vyhrát většině startujících neznámá běžkyně. Později se zjistilo, že došlo k záměně čísel a oprávněnou vítězkou byla Jana Matyášová z Dolní Dobrouče za 35:31 před Annou Krátkou z Hvězdy SKP Pardubice (36:15). Největší radost z bedny však měla původně čtvrtá, nakonec třetí, Karla Mališová z Prahy (38:22).

Ženy nad 55 let vyhrála Věnceslava Pokorová z Prahy 43:09 před domácí Hanou Vackovou (43:21) a hradeckou Eliškou Vodvárkovou (45:16).

Slavnostní ceremoniál se tradičně uskutečnil na náchodské radnici a zcela ho svým humorem ovládl Jakub Kohák, který spolu s Jaroslavem Kulhavým, byli patrony letošního ročníku.

Ke své neúčasti v běhu uvedl: „Nechal jsem radši vyniknout naše keňské bratry. Kdybych já nastoupil připravil bych je o prvenství a pořadatelé by mi museli vyplatit prémii za traťový rekord.“ Jakub si dále velmi užíval vyhlašování nejlepších žen a vítězná Vrabcová skončila opakovaně v jeho objetí. Když došlo ke společnému focení s pohárem suše pravil: „Je to doma.“

Jak už to v životě bývá radostné zprávy jsou doprovázeny těmi smutnými. Od dcery Miroslav Kymra jsem se v cíli závodu dověděl, že její otec, mimo jiné spolupořadatel červencového běhu do vrchu Náchod – Dobrošov, nedávno navždy odešel. Čest jeho památce!