Pokud si myslíte, že je vaše běžecké tempo příliš pomalé, uvědomte si jedno, vše je pouze v hlavě. To se týká i vaší rychlosti. Nenechte se tím při běhání ovlivnit.

Jak říká Jeff Gaudette, z běžeckého serveru competitor.com, „příliš mnoho negativního myšlení a nedostatek sebevědomí provází velké množství běžců, bez ohledu na věk či výkonnostní úroveň.“

Gaudette, který začal v roce 2006 pracovat se skupinou rekreačních běžců uvádí: „Téměř každý běžec, který se přidal do naší skupiny, hned na úvod řekl, že bude pravděpodobně tím nejpomalejším běžcem, kterého jsem kdy trénoval nebo také říkali, že s někým tak pomalým, jako jsou oni, jsem nikdy nepracoval. Bez ohledu na jejich výsledky, téměř vždy rozhovor začínal tím, jak špatnými běžci jsou.“

„Bohužel jsem si všiml, že to stejné platí i dnes. Moc se toho za posledních 9 let nezměnilo. Mnoho běžců, jak těch začátečníků, tak těch pokročilých, se obává připojit k nějakému oddílu či klubu nebo se stát součástí „online“ běžecké komunity prostřednictvím webu. Když se jich zeptáte, proč to tak je, dozvíte se, že je to proto, že se stydí za své výkony.“

„Ale abych vám řekl pravdu, toto negativní hodnocení sebe sama a sebezničující myšlení vede jen k tomu, že opravdové kvality, která ve vás jsou, se pomalu vytrácejí.“

„Tento článek nebude o nějakém výzkumu, který jsem udělal a tom, jak se přesně řídit tím, co je vědecky podloženo. Nicméně, vše je v hlavě, a proto změna pohledu na běhání je tou nejlepší věcí, kterou pro sebe můžete udělat.“

GIF: YouTube, Tomáš Maceček

Síla pozitivní mysli

Jeff pokračuje: „Z čistě výkonnostního hlediska může mít váš negativismus vliv na dosažení lepších výsledků. Pokaždé, když začnete přemýšlet nad tím, jak jste pomalí a začnete si říkat: Já vím, jsem pomalý, ale…, si vaše mysl a tělo začne navykat na to, že nikdy nebudete rychlejší a lepší.“

„Nesčetné množství studií v oblasti sportu a psychologie potvrdilo, že sílu získáváme díky pozitivnímu přístupu a „hecování“ sebe sama. Je také prokázáno, že sportovci, kteří k závodu, nebo jakémukoliv tréninku, přistupují pozitivně, dosahují daleko lepších výsledků než ti, kteří jsou příliš skeptičtí a negativní.“

„Vím, že změnit své myšlení je dosti těžká věc a nejde to ze dne na den. Proto zde uvedu pár užitečných rad, které vám v tom mohou pomoci.“

Bez ohledu na vaši rychlost, je běhání pořád jedno a to samé

„Mám pro vás jedno malé běžecké tajemství. Ten pocit, když dosáhnete nového osobního rekordu, to uspokojení z perfektního tréninku a to zklamání, když vám to opravdu nešlo, pořád cítíte to stejné, bez ohledu na to, jak rychlí jste. To je kouzlo každého sportu.“

„Neexistuje žádný rozdíl mezi běžcem, který poprvé zdolal 5 km pod 30 minut a tím, který pokořil hranici 16 minut. Oba tvrdě dřeli, mnoho tomu obětovali. Během jednoho závodu na 10 km, jsem cítil obrovskou nervozitu. Myslel jsem si, že snad skončím jako poslední, přestože jsem tehdy zaběhl pod 29 minut. Přesto si uvědomuji, že toho vím tak málo o běhání a o trénování.“

„Proto začínat každou otázku týkající se běhání: „Jsem pomalý, ale chci se zeptat…“ , je naprosto zbytečné. Já běhám rychle a docela dobře, ale přesto také čelím tomuto problému a štve mě, jak jsem pomalý. Štve mě to stejně, jako každého jiného běžce.“

Vždy bude někdo lepší než vy

„Nejste bohužel Kenenisa Bekele ani Mo Farah, tudíž je jasné, že jsou tu lidé, kteří budou vždy rychlejší než vy. Rychlost je ale relativní. Pokud běháte průměrem 12 nebo 15 km/h a cítíte se trapně, když se nazýváte běžci, protože ostatní běhají rychleji, vězte jedno: Ti rychlejší si myslí to stejné.“

„Nedávno jeden profesionální běžec, Ryan Warrenburg, o sobě řekl, že má problém s tím, když je označen jako elitní běžec. Ryan má 5 km za 13:43 – tomu říkám slušný čas špičkového běžce. Přesto ale nepatří mezi ty nejlepší, nepatří ani mezi top 500 běžců.“

GIF: YouTube, Zyrikey Zed

Co je špatného na tom „být pomalý“?

„Mohu vás ujistit, že to jestli jste nebo nejste pomalí, je věcí názoru. Ale opravdu na tom tak záleží?“

„Běžci jsou komunitou, která je nejvíce přátelská. Nikdy jsem se nesetkal s tím, že by některý nebyl ochoten trochu zpomalit a zaběhat si s kamarádem. Popřemýšlejte o tom. Nestálo by za to se přidat k nějaké skupině, se kterou budete běhat? Nebo si někoho najít, někoho s kým budete trénovat?“

„Mohu vás ujistit, že jste pořád lepší, než 80% populace. Z jedné studie vyplývá, že pouze 20% pro sebe něco dělá tím, že pravidelně sportuje. Zbytek, dokonce i množství mladých lidí, nedělá vůbec nic.“

„Rychlost a to, jestli jste pomalí nebo rychlí, je jen v hlavě. Možná, že si díky tomu uvědomíte, co ve vás doopravdy je a budete ještě lepšími.“

Pokud budete někdy uvažovat, jestli se přidat do nějakého klubu, nebo běžecké komunity třeba na Facebooku, a napadne vás otázka: „Já? Tak pomalý běžec?“, zeptejte se sami sebe: „A opravdu na tom záleží?“