V nedělním horském běhu Ondřejnická patnáctka zvítězil Dlugosz Andrej v novém traťovém rekordu 57:39 před Danielam Wosikem – 59:08 a Maciejem Bierczakem – 1:01:00 (všichni Polsko). V ženách byla nejrychlejší polská závodnice Izabela Zatorska – 1:12:01.

Druhý ročník tohoto náročného závodu přilákal do lyžařského střediska Opálená na Čeladné v Beskydech rekordních 117 účastníků ze čtyř zemí. Na regionální zvyklosti vysoké prize money nenechalo chladným ani špičkové vrchaře z Polska a Slovenské republiky.

Kvalita polských závodníků byla opracdu vysoká, vždyť obsadili první tři místa v absolutním pořadí a vítěz zároveň překonal dosavadní traťový rekord z roku 2010, který držel mistr ČR ve stýplu Peter Mikulenka ze spolupořádajícího oddílu Atletika Frýdek-Místek. Andrej Dlugosz jej překonal o více než čtyři minuty.

Kategorii B naopak ovládli borci ze Slovenska, mezi které se na druhé místo vklínil nejlepší frýdeckomístecký běžec Vladan Šindelek z týmu Tis Vilhelm. Na východ od od českých hranic tedy putuje zlato, bronz i nepopulární bramborová medaile zásluhou Lubošek Kováčika, Zdena Koledy a vítěze seriálu zimních vrchařských závodů s názvem Lysacup Ladislava Sventka.

I mezi muži nad 50let vítěztví zásluhou Štefana Racze putuje na Slovensko. Za ním už pak celkem s přehledem prapor kvalitních regionálních veteránů drželi Jiří Zátopek z Mk Kopřivnice a Roman Slowioczek z Mk Seitl Ostrava.

Mužům nad 60let kraloval vyborný Stanislav Sviták z AK Žilina, stříbro a bronz, stejně jako v kategorii C, putuje do klubů Mk Kopřivnice a Mk Seitl, zásluhou Josefů Kvity a Smoly. Celkově čtvrté místo mezi šedesátníky obsadil skvělým výkonem sedmdesátiletý Ervin Podžorný z Českého Těšína.

Absolutní vítězství mezi ženami, stejně jako v mužské kategorii putuje do Polska. Izabela Zatorska prolétla patnáctikilome­trovou tratí za 1:12:01 hod., a tak ani jinak kvalitní čas Petry Pastorové nebo Kateřiny Bluchové nestačil na víc než druhé resp. třetí místo.

Druhý ročník se pořadatelům velmi podařil, účast i sportovní úroveň šla ohromně nahoru a tak zbývá jen vyslovit přání, aby tento závod vydržel v běžecké termínovce i v dalších letech.

VÝSLEDKY

FOTOGALERIE SK ZAFAR FRENŠTÁT P. R.

Autor příspěvku Radim Lipták je členem frýdeckomísteckého běžeckého oddílu PEPA TEAM a taky miluje hory.