Doslova pekelná sluneční výheň v sobotním odpoledni na hrázi Plumlovské přehrady nebyla pro běžce prvního ročníku Běhu okolo přehrady rozhodně žádnou dobrou perspektivou. Obavy měli skoro všichni.

A taky se na trati zahřáli až až. Vrcholem pak byly před závěrečnou rovinkou do cíle schody na hráz. Ty tedy daly po tom utrpení na sálajícím slunci na 10 km trati fakt všem zabrat.

Ovšem před startem se přece jen běžná zábava moc nekonala. Vzpomínalo se na Šárku Krčkovou, která měla dnes pohřeb. A zároveň se držely pěsti také Karolíně Zádrapové, ta zase leží na JIP v Brně po havárce na kole.

Muži na slunce moc nedbali

Již od startu šel dopředu Tomáš Steiner /AK Drnovice – 34:45/, který si chtěl zvednout náladu po nevydařeném závodě minulý týden ve Valmezu. Za ním pak vyrazili jeho pronásledovatelé. David Pelíšek /AK Olomouc –34:15/, Václav Bitala z Kopřivnice /36:24/ a Ondřej Horák /Fortex Moravský Beroun – 37:46/.

David nakonec v terénu dokázal Tomášovi utéct a vybojoval si první místo. Vašek Bitala se pak spokojil se třetím placem a do souboje o čelo raději ani nezkoušel promluvit. Ondra Horák potom doběhl čtvrtý, ale čtyřicátníky s přehledem vyhrál.

Ženy začaly opatrněji

Nejlepší ženy se z počátku držely pohromadě. Až postupem času se dostala do tempa Marie Delingerová /Fortex Moravský Beroun – 43:48/ a bezpečně zvítězila. Za ní doběhla překvapivě na druhém místě triatlonistka Anna Brychtová /46:45/ a třetí pak skončila, když doslova vyšplhala po schodech, Alena Kriklová /MK Prostějov – 47:24/.

První ročník nového závodu se povedl

Dalším závodem, který oživil dříve stojaté vody běhů na prostějovsku je Běh okolo přehrady v Plumlově.

Velmi zajímavá, ale náročná trať, v délce 10 km v jednom velkém okruhu vedoucím kolem vodní nádrže a po přilehlém okolí přilákala řadu běžců, protože co si budeme říkat, Plumlovská přehrada je prostě mimořádně atraktivní místo.

Závod se navíc počítá do Velké ceny vytrvalců Olomouckého kraje a tak se bojovalo i o body do této soutěže. A pořadatelé z L. A. SPORTS nezapomněli ani na děti.

Tak se prostě dá shrnout, že první ročník tohoto závodu se setkal se zaslouženým ohlasem.

Vedro bylo pekelné

Trať zajímavá, přehrada hezká, ale to počasí udělalo ze závodu peklo, tohle zaznělo od všech borců, co se dostali do cíle na hrázi vodní nádrže. „Musel jsem makat celých devět kilometrů, Tomáš běžel moc dobře,“ přiznal mi David Pelíšek, „až poslední kilák jsem si dovolil trochu vypustit.“

„V tom terénu jsem přece jen ještě po výronu v kotníku nedokázal držet krok a tam jsem na Davida dost ztratil,“ konstatoval ovšem docela spokojený Tomáš Steiner. „Taky to vedro mě dost vysávalo, ale již to bylo o moc lepší než minulý týden.“

„Už na třetím kilometru jsem poznal, že nemá smysl se uvařit a kontroloval jsem jen třetí místo,“ usmíval se Václav Bitala.

„To byla hrůza na tom slunci,“ kroutila hlavou Maruška Delingerová. „Myslela jsem, že se do cíle ani nedostanu.“

„Já na běžecké závody moc nejezdím,“ řekla mi v cíli Anna Brychtová. „Dobré tři roky jsem takhle nikde neběžela. Zaměřuji se hlavně na triatlon.“ Ale šlo jí to výborně. Předpoklady pro sólový běh tedy má skvělé.

„Minulý týden jsem běžela Valašský hrb a bylo to ještě hodně znát,“ naznala po závodě Alena Kriklová. „Ty schody na závěr už byl pro mě mor.“

Ovšem je fakt, že schody na hráz dělaly potíže naprosto všem a vedro pak ještě všechno umocnilo. Přesto se dá říct, že se závod povedl a určitě si své místo v seriálu Velké ceny vytrvalců Olomouckého kraje zaslouží. O tom není sporu.