Poslední sedmou maratonskou etapou byl zakončen 23. ročník Moravského ultramaratonu. Již od rána bylo před základní školou v Lomnici rušno. Postupně, dle rozpisu, se intervalově vydávalo na trasu celkem 121 účastníků, z toho 26 žen a to od nejpomalejších, až po nejrychlejší. Kromě startujících v závodě MUM a MiniMUM a běžců, kteří si vybrali pouze tuto etapu, byl na programu také premiérový start půlmaratonu.

Přestože okolní teplota vysoce přesahovala 30°C, vítězný čas sedmého maratonu v řadě Daniela Orálka opět atakoval hranici 3:10 hod. O tom, že bylo teplo, svědčí i počet 7 účastníků, kteří do cíle nedoběhli. Neobvyklý pohled na množství maratonců v kombinaci s vysokou teplotou zřejmě přiměl osadníka v Šerkvicích k natažení a poskytnutí tlakové hadice s rozprašovačem pro příjemné osvěžení. Standardně bylo na trase 7 hojně zásobených občerstvovacích stanic, které byly náležitě využívány.

Cimrmanova etapa obsahuje snad vše, co si lze z hlediska běžecké trasy představit. Jsou v ní dlouhé táhlé seběhy i členité výběhy po hladkém asfaltu, je zde terénní prudký seběh a ještě prudší stoupání lesem, nechybí ani vesměs stoupající polní cesty. Tím, že se běží na dvě kola, dochází často k míjení se běžců mezi sebou a tím i k možnosti se pozdravit a prohodit několik slov.

Intervalový způsob startu dělá z Cimrmanovy etapy časovku, pořadí tak lze přesně určit až v cíli po proběhnutí posledního závodníka. Virtuálně však lze vývoj v etapě posoudit podle záznamů o průběhu každého účastníka občerstvovacími stanicemi.

Po pěti kilometrech byl rozdíl mezi vítězným Danem a v cíli druhým Josefem Cackem pouhá 1 sekunda, v cíli to již bylo 13 minut. Díky hendikepu na startu však Dan Pepu v etapě nedoběhl. Na dálku také sváděli boj o třetí místo Pavel Czerny, běžící

MiniMUM a Jaroslav Bárta. Přestože Jaroslav měl v polovině etapy náskok 5 minut a ještě na 37 km 2 minuty, nakonec byl úspěšnější Pavel a to o pouhé 3 sekundy. Robert Šamonil na pátém místě po skvělém výkonu porazil odpočatého Michala Gliera, který dokázal běžet ca polovinu etapy společně s Danem. Sedmý byl Martin Šimunek a následovali borci běžící MiniMUM, osmý Petr Hora, devátý Tomáš Rozkoš a desátý Lubomír Macek. Nejrychlejším zahraničním běžcem byl celkově 20. opět Aleksandr Aleksejev z Ruska.

Mezi ženami v etapě zvítězila celkově 26. Tereza Procházková, před Zdeňkou Komárkovou (obě startující v MiniMUM) a na třetím místě dorazila běžící zdravotnice Veronika Hůlová. Čtvrtá doběhla Alena Žákovská (MiniMUM) a pátá Petra Krejsová. Na šestém místě mezi ženami v etapě dorazila první žena MUM Tereza Gecová. Nejrychlejší zahraniční běžkyně Cornelia Blake doběhla mezi ženami desátá. O tom jak rychle se běželo, svědčí počet 27 účastníků, kteří etapu absolvovali v čase pod 4 hodiny.

V celkovém pořadí MUM zvítězil Dan za 22:26 hod, což je o 37 minut rychleji, než vloni. Celkově druhý Pepa doběhl za 23:49 hod, přičemž meziročně zrychlil téměř o hodinu! Třetí Michal Kovář dosáhl času 24:35 hod. Čtvrtý Ivan Šarlinger pozicí i časem 26:01hod zopakoval loňský výsledek (26:05 hod). Finišující celkově pátý Robert dosáhl času 26:19 a meziročně zrychlil o 93 minut! Šestý Ondra Strnad s časem 26:41 ve srovnání s rokem 2013 zrychlil o 53 minut. Sedmý Dušan Alman docílil za 27:04 hod, osmý Jaroslav Kuben meziročně zrychlil o hodinu na 27:20 hod. Devátý Pavel Sedlák dosáhl celkové času 27:48 hod a desítku uzavřel Jiří Bezrouk v čase 28:41 hod. Ze zahraničí byl nejrychlejší celkově 11. Michael Kiene (29:46 hod DE), před Aleksandrem (30:18 RUS) a Jobstem von

Mezi ženami vyhrála celkově 16. Tereza Gecová (31:25 hod), před Janou Glabazňovou (33:11 hod) a Janou Šindlerovou (33:52 hod). Čtvrtá byla Kristýna Jeřábková (34:26 hod), pátá Cornelia Balke (35:07 hod DE) a šestá Andrea Plachá (37:54 hod).

V pořadí MiniMUM zvítězil Pavel Czerny (10:36 hod), před Jiřím Hýblem (11:04 hod) a Liborem Konečným (11:25 hod). Mezi ženami byla první Tereza Procházková (12:33 hod), před Zdeňkou Komárkovou (12:52 hod) a Martinou Kurkovou (13:57 hod).

V premiérovém půlmaratonu vyhrál Daniel Yeboah z Ghany (1:48 hod) před Dušanem Kopečným (1:50 hod) a Ondřejem Marvánkem (2:06 hod). Nejrychlejší mezi ženami byla Eva Zálešáková (2:06 hod) před Michaelou Kopeckou (2:11 hod) a Zuzanou Proboszovou (2:42 hod).

Slavnostní vyhlášení proběhlo v jídelně základní školy v Lomnici. Velký dík a uznání patří všem účastníkům za hodnotné sportovní výkony, všem organizátorům za obětavost a osobní nasazení a sponzorům za poskytnutou podporu. Se všemi se těšíme na shledanou při příštím 24. ročníku Moravského ultramaratonu.

Neoficiální výsledky naleznete, stejně tak jako databázi posledních ročníků a jejich účastníků na www.ultracau.ron.cz.