Rekordní účast zaznamenal nedělní Ostravský maraton. Na všechny vypsané tratě včetně běhů dětí s rodiči nastoupilo přes dva tisíce běžců. Organizátoři udělali letos několik změn, jednak přesunuli start a zázemí pro závodníky k Trojhalí a taky udělali několik změn na trati.

Počasí se brzy po ránu umoudřilo, občas se ukázalo i slunce, ale silný vítr často mařil přání většiny běžců podat dobrý výkon.

Nejlépe se s maratonskou tratí vypořádal Martin Kučera (VSK Univerzita Brno), když bezpečně zvítězil s časem 2:30:02. Na druhém místě doběhl Petr Pinďák z Varnsdorfu – 2:41:53, třetím mužem v cíli byl Petr Kučera z SK Salix Grymov – 2:46:11.

„Chtěl jsem tady zaběhnout 2:27h, mám formu a chtěl jsem ji tady prodat. Plány mi překazil vítr, místy byl poměrně silný a mnohdy mi připadalo, že jdu a ne běžím. Celý závod jsem běžel prakticky sám, nebylo s kým střídat, nebylo se za koho aspoň na chvíli schovat. Vítězství je fajn, ale mě zajímá více čas,“ řekl v cíli trochu zklamaný vítěz.

Ženám kralovala Eva Filipiová, která letos v Praze zaběhla svůj osobák 3:05:58. Dnes se jí taky moc nedařilo, ale co by dali mnozí muži, kdyby dosáhli na čas 3:12:35. Druhé místo patřilo Blance Masničákové z Olomouce 3:30:34.

„Každý maraton má nějaké zvláštnosti, některá místa byla nezáživná a když tam člověk běží sám, tak je to někdy na hlavu,“ popisovala nejrychlejší žena.

Třetí doběhla do cíle Andrea Krstevová, svou maratonskou premiéru na silnici zvládla v čase 3:30:51. „Chtěla jsem zaběhnout pod 3:30h, první půlku jsem běžela s úsměvem, ale v té druhé jsem už musela hodně bojovat se silným větrem. Celkově jsem spokojená, bedna je bedna,“ usmívala se v cíli Krstevová.

Obdivuhodný výkon podal 80letý Jaroslav Gaman, když zdolal maraton za neuvěřitelných 5:30:07.

„Letos jsme se nejvíce zaměřili na trať a udělali pár kosmetických úprav. Samozřejmě jsme si vědomi některých nepříliš atraktivních částí jako je například Bohumínská ulice, ale Ostrava je průmyslové město, takže trať není jednoduché vymyslet tak, aby se zalíbila všem. Příští rok bychom chtěli pozvat do Ostravy i českou běžeckou elitu, vždyť rekord závodu už má neuvěřitelných 56 let! Vytvořil jej Pavel Kantorek v roce 1959 časem 2:19:06, je tedy co zlepšovat“ sdělil šéf závodu Jaroslav Chlubna.

Půlmaraton

Na poloviční trati byl nejrychlejším mužem Roman Kovář z Fortexu Moravský Beroun, dosáhl na čas 1:16:19, těsně za ním, na 2. místě doběhl Lukáš kaleta z Frýdku-Místku – 1:16:21, třetí skončil Michal Puškár z AŠK Slávia Trnava – 1:17:02.

Ženám vévodila Lucie Lisníková (ITeuro – 1:32:18), druhé místo patřilo Kateřině Growkové (Ostrava – 1:37:57), třetí Darině Krausové (AKEZ Kopřivnice – 1:39:45).

Ostravská 10

Desítka patřila Jaroslavu Juříčkovi (Janovice – 42:29), za ním doběhli David Prchal (PKP CARGO – 43:33) a Jakub Jiroušek (Rýmařov – 45:10).

Ženy: 1. Renáta Kneslová (Mokřinka – 50:52), 2. Skřipčáková Jarmila (Ostrava – 52:31), 3. Ryšková Martina (Body Academy – 57:14).

Bezva 5

Muži: 1. Michal Dočkálek (DND – 20:21), 2. Ondřej Kvinta (Ostrava – 23:39), 3. Richard Woś (Olomouc – 23:39).

Ženy: 1. Alžběta Mikolajková (Peachky – 22:36), 2. Veronika Balážová (DND – 24:55), 3. Denisa Opletalová (25:05).

Štafety

Štafety jsou v severomoravské metropoli nesmírně populární. Dnes jich nastoupilo na start 58! Diváky zajímala nejvíce štafeta složená z členů hudební skupiny Lake Malawi. Kluci zaběhli na výbornou a dosáhli na krásné 7. místo.

1. SMS (2:52:14), 2. SK UNIVERSE (2:55:12), 3. Como-3 gym Ostrava (3:10:09), … 7. Lake Malawi (3:23:25).

Koloběh – 21,1 km

Nejrychlejší koloběžku řídil Martin Urbančík z Mushing team Ostrava – 53:22, pro druhé místo si dojel Ondřej Müller (BoKolobka tým Ostrava – 54:06), třetí byl na metě Bordovský Jan (Koloběžkárna.cz – 57:29).

Ženy: 1. Kristina Fryzová (Mushing team Ostrava – 1:04:38), 2. Veronika Zamišková (Vsetín/BOKOLOBKA Ostrava – 1:05:21), 3. Monika Strašáková (MC Český ráj – canicross v Brně – 1:08:21).