Vítězem 92. ročníku Mezinárodního maratonu míru v Košicích se stal Keňan Samuel Kosgei, který zaostal za rekordem závodu pouze šest vteřin. Jeho vítězný čas byl 2:07:07 h. Přišel si v Košicích na 15 000 eur.

V ženské kategorii se z vítězství radovala etiopská favoritka Mulu Dirová (2:35:33 h).

Nejlepším Slovákem Vitko

Největšími adepty na slovenský titul byli Jozef Urban (Demolex Bardejov) a Tibor Sahajda (TJ Obalservis Košice), ale domácím šampiónem v maratonu se poprvé stal Juraj Vitko (MKŠS Kysucké Nové Mesto). Ve svém druhém maratonu letos (první v Rajci) se výrazně zlepšil a výkonem 2:25:00 h jasně zdolal Jozefa Urbana (2:26:35 h). Urban je dvojnásobným domácím šampiónem z roku 2012 a 2013.

„Běhám a přitom chodím do práce, nemám tolik času, jsem rád, že jsem zvolil správnou taktiku a dobrým rozložením sil jsem dokázal zvítězit. Cítím se dobře, v závěru už trochu přišly křeče, zvolnil jsem, mohl jsem si to dovolit," uvedl Juraj Vitko pro RTVS.

Všechny běžecké závody v Košicích absolvovalo více než 11 000 běžců. Maratonců bylo 1735, což je nový rekord.

Součástí nedělního dopoledne byl i půlmaraton. Pozici favoritky mezi ženami potvrdila Slovenka Katarína Berešová. Před druhou Vnenčákovou dokázala zvítězit o více než 5 minut.

„Znovu jsem dokázala, že jsem velký bojovník. Prvních pět kilometrů jsem šla rychleji, než by jsem měla a tak jsem ráda, že to dopadlo dobře,“ řekla vítězka serveru tvnoviny.sk.

Nejrychlejším Čechem byl Dušan Tomčal, který doběhl v kategorii čtyřicátníků na 2.místě v čase 2:39:58. Za zmínku stojí i výkon nestarnoucího Vlastimila Bukovjana, ten doběhl na celkovém 20.místě s časem 2:44:55 – samozřejmě v kategorii padesátníků bral první místo, hodně pěkný čas na to, že je mu 54let.

Výsledky 92. ročníku MMM:

muži: 1. Samuel Kiplimo Kosgei (Keňa) 2:07:07, 2. Collins Kosgei Tanui (Keňa) 2:08:08, 3. Haile Tolossa Bekuma (Etiopie) 2:11:05

ženy: 1. Melka Mulu Diro (Etiopie) 2:35:33, 2. Adugna Abebu Gelan (Etiopie) 2:40:57, 3. Chesang Dorcus (Keňa) 2:51:34

Půlmaraton – muži: 1. Boris Csiba (SR) 1:10:19, 2. Imrich Pastor (SR) 1:11:00, Gary Pennington (V.Brit.) 1:13:01

Půlmaraton – ženy: 1. Katarína Berešová (SR) 1:16:27, 2. Soňa Vnenčáková (SR) 1:21:39, 3. Romana Gajdošová (SR) 1:24:51