Svátek Josefa je tradičně spojen s termínem konání Josefského běhu, který se ve Zlíně v sobotu 19. března uskutečnil už po 29. jako 2. závod celoročního zlínského běžeckého seriálu. Loňský účastnický rekord byl letos opět překonán, když na start u zahrádkářské kolonie na Burešově přišlo celkem 135 běžců, včetně 25 žen. Po 10 hodině vyběhli závodníci za oblačného počasí s teplotou 5°C na 10 km trať s převýšením cca 215 m.

Po úvodním výběhu lesní pěšinou se pokračovalo po rovinaté lesní asfaltové cestě až k rozcestí Pod Štákovým vrškem a dále směrem na Příluky, kde po seběhu k obrátce s občerstvovanou u kapličky pokračovali závodníci stejnou trasou zpět do cíle. V první polovině závodu se na čele pohybovala 6-ti členná skupinka ve složení Hečko, Žaludek, Sedláček, Višněvský, Beníček a Hradil.

V polovině prudšího stoupání po obrátce se odpoutala dvojice Hečko – Žaludek, 30 m zpět běžela další dvojice Sedláček – Višněvský a s větším odstupem zbytek startovního pole. Na konci stoupání u kapličky Martin Hečko (Valachbajk team) setřásl i posledního soupeře, postupně svůj náskok zvětšoval a v čase 34:06 zvítězil s náskokem 43 vteřin před Přemyslem Žaludkem (BS Slopné) – 34:49, který o 9 vteřin uhájil druhé místo před třetím Josefem Sedláčkem (AK Kroměříž) – 34:58. Jako čtvrtý za 35:17 doběhl Andrej Višněvský (FTVS UK) před pátým Matějem Beníčkem (KES BUK Team) – 36:00.

V ženské kategorii za 39:30 zvítězila celkově 21. Jana Žaludková (BS Slopné) s náskokem 24 vteřin před druhou ženou a současně vítězkou kategorie žen do 39 let Alenou Juřicovou (Vítkovice) –39:54. V pořadí třetí ženou byla Helena Kotopulu (Zorba team) – 41:55, čtvrtou Veronika Brázdová (Sykora Running) – 43:52 a 5. místo obsadila Petra Jenyšová (AK Zlín) – 44:48. Po doběhu hlavního závodu uspořádaného Jirkou Prokopem a jeho spolupracovníky se už za polojasného počasí závodníci mohli občerstvit polévkou a přitom shlédnout závody dětí na kratších tratích.

Po závodě tradičně proběhlo vyhlášení zlínského běžeckého seriálu za loňský rok, přičemž tým BS Slopné převzal na rok do svého držení putovní pohár pro nejlepší tým 2015.

Seriál bude pokračovat po delší pauze v sobotu 11. června ve Zlíně Lesní hodinovkou. Startovat se bude v 10 hodin od altánu U Spáleného dubu a trasa vede po vrstevnicovém kilometrovém okruhu v lese na kopci nad Lesní čtvrtí. Držitelem rekordu 17 980 m na této trati z roku 1996 je Martin Sadílek.

Do té doby se mimo jiné můžete zúčastnit Festivalového zlínského půlmaratonu, který se poběží centrem Zlína 28. května (http://www.zlinskypulmaraton.cz/)

Další závody započítávané do seriálu 2016:

1. Zlínská lesní hodinovka (Zlín, 11.6.)
  2. Běh olympijského dne (Zlín, 22.6.)
  3. Slopenská 10 (Slopné, 21.8.)
  4. Strojařská desítka (Zlín, 10.9.)
  5. Kovářská pětka (Zlín, říjen)
  6. Mikulášský běh (Zlín – Příluky, 3.12.)
  7. Štěpánský běh (Zlín – Příluky, 26.12.)
  8. Silvestrovský běh (Zlín, 31.12.)

Další podrobnosti, informace o seriálu, pravidla, propozice jednotlivých závodů, historii najdete na webových stránkách této soutěže na www.behyzlin.cz