Již čtvrtého ročníku oblíbeného horského závodu Valašský Hrb se v sobotu na Soláni zúčastnilo přes 650 běžců a běžkyň. Motto letošního ročníku znělo „Společně“ a jednou z velkých předností Valašského Hrbu je jeho rodinná a společenská atmosféra, příjemné zázemí a skvělí organizátoři.

Závodníci se stejně jako loni mohli poměřit na několika distancích: 50 km, 30 km, 20 km, 10 km a nechyběly ani dětské závody. Závod na 30 km byl také letos vypsán jako Akademické mistrovství ČR v horském běhu.

Pořadatelé chtěli okořenit souboj o vítězství na hlavním 50 km závodě a běžci, který porazí fantoma Valašského Hrbu Aleše Palka a překoná jeho nejrychlejší čas, slíbili závodní koloběžku. Aleš Palko kvůli zdravotním problémům nakonec k závodu nenastoupil, nepřijel ani další velký favorit Libor Trtek a závod měl tudíž jasný průběh.

50 km

Jiří Čípa (Bystré), který je v letošní sezóně téměř k neporažení, na sebe vzal roli favorita beze strachu a hned od začátku závodu všem ukázal, že stačí natáhnout krok a nikdo mu nestačí. Na třicátém kilometru měl již náskok přes patnáct minut a v posledních těžkých kilometrech ho ještě navýšil. Trať měřila ve skutečnosti 56 km s převýšením téměř 2000 metrů.

Alešův rekord pokořil Jiří Čípa o parník, o 28minut! Cílovým časem 4:01:29 všem vyrazil dech a na druhého v pořadí, Tomáše Štveráka (The Cooling Birds/Monturashop­.cz, 4:39:50), čekal celých 38 minut. Třetí doběhl Dan Škrobák (4:54:14). Vepředu se pohyboval také Zbyněk Cypra, ale musel odstoupit ze zdravotních důvodů.

„Byl to super závod, krásně běžecké, takže ideální pro mě. Běžel jsem si od začátku svoje tempo a nikdo mi nestačil, takže sólo věc. Trochu mě mrzelo, aspoň dvě hodinky jsem si s někým chtěl povídat. V posledních deseti kilometrech jsem začal chytat křeče do stehen a musel v některých úsecích hodně zpomalit a hlídat se. Určitě bych si chtěl tuhle trasu ještě někdy zaběhnout,“ zhodnotil svůj výkon Jiří Čípa. Že by nový fantom Valašského Hrbu?

„Závod jsem chtěl pojmout spíše tréninkově, ale hned pár metrů po startu jsem se rozhodl, že to zkusím napálit a uvidím, jestli to vydržím. Nakonec mi to vyšlo nad očekávání dobře,“ podělil se s pocity po závodě Tomáš Štverák.

Mezi ženami nedala nikomu šanci Kristína Obručová (KESBUK, 5:35:15), druhá Věra Vystrčilová (Tlumačov, 5:57:55) doběhla o 22 minut později. Další ženy běžely přes šest hodin, na bronzové příčce dokončila Hana Přádková (SK Oceálci Ostrava, 6:08:05).

30 km

Také tento závod měl jasný průběh, Tomáš Lichý (Svetbehu.cz, 1:53:25) zvítězil ve velkém stylu start-cíl a taktéž pokořil svůj loňský vítězný čas, i když se o vítězství vůbec nemusel obávat. O sedmnáct minut později probíhalo drama o medailová umístění mezi zkušenými závodníky.

Druhé místo nakonec obsadil čerstvý otec Karel Axmann (Vlčí důl, 2:10:33), na třetí pódiové umístění si i se synem stoupnul Aleš Velička (JulboWay, 2:11:19) a až čtvrtá pozice zbyla na Tomáše Svobodu (Adidas Outdoor Team, 2:12:29).

Vítězství se na rozdíl od Tomáše Lichého nepodařilo obhájit Andree Krstevové (Pearl iZUMi Czech), ale v cíli byla spokojená i s druhým místem (2:45:24). Z vítězství se radovala Taťána Koblihová (Vyškov, 2:40:06) a třetí příčku si zajistila Tereza Oborná (Panda, 2:47:16).

Akademickým mistrem ČR v horském běhu se stal Tomáš Lichý (Ostravská univerzita), před druhým Matějem Beníčkem (VUT Brno, 2:13:47) a třetím Vojtěchem Grűnem (Masarykova Univerzita, 2:14:52).

Mezi studentkami byl souboj vyrovnanější, ale titul také míří na Ostravskou univerzitu zásluhou Vlaďky Kantorové (2:55:16). Stříbro získala Petra Jenyšová (UP Olomouc, 2:57:48) a s bronzovou příčkou byla nadmíru spokojena také Iveta Neprašová (VŠB-TU Ostrava, 3:08:46).