V sobotu již od časného rána bylo v základní škole v Lomnici nezvykle živo. Jednak mezi všemi doznívala slavnostní atmosféra jubilejního dvoutisícového maratonu, který Sigrid Eichner absolvovala o den dříve, a současně zvýšený ruch vytvářeli první běžci připravující se na poslední maratonskou etapu. Protože první startující jsou ti, kteří etapu absolvují nejpomaleji, vybíhal mezi nimi také Andrász Maczó z Maďarska (*1949), absolvující MUM již podesáté a to v řadě za sebou. Andrász, který absolvoval každou etapu průměrně za 7 hodin, doběhl páteční Bystřickou etapu okolo 21:00 hod a v sobotu ráno krátce po šesté hodině se již připravoval na svůj start.

Na start poslední etapy se postavilo 133 účastníků, z toho 23 z nich absolvovalo půlmaratón s názvem „Startujeme s Orálkem“. Tři běžci sobotní etapu nedokončili, potěšitelné je, že organizátoři nemuseli řešit žádný zdravotní problém vyžadující odbornou péči. Teplota se pohybovala mezi 24 – 27°C a sobota tak byla nejteplejším dnem celého týdne.

Díky intervalovému startu se osobní běžecké souboje konaly „na dálku“ a nikdo ze startujících nevěděl, jak si výsledkově stojí nejen v samotné etapě, ale i celkově.

Jedno kolo okolo Lomnice, které tvořilo trať půlmaratonu, zvládl nejrychleji František Horna za 1:44:15 hod, pouhé dvě sekundy před Dušanem Kopečným a dvě minuty před Kamilem Jenešem. František s Dušanem předvedli strhující souboj, nicméně běželi jedno kolo pomalejším tempem, než vítěz etapy Daniel Orálek, který absolvující sedmý maraton, běžel kola dvě ! Mezi ženami zvítězila, celkově v půlmaratonu pátá, Karolína Kohoutková za 1:50 hod, dvě minuty před Terezou Gecovou a 25 minut před Žanetou Forýtkovou.

Ve virtuálním hodnocení třetí etapy MiniMUM zvítězil průběžně zrychlující Jiří Partl svým nejrychlejším časem 3:17 hod o 2 minuty před Robertem Bémem a Jaroslavem Urbanem, který doběhl o dalších 5 minut později.

Mezi ženami doběhla první do cíle taktéž zrychlující Ivana Hrdličková svým nejrychlejším časem 3:52 hod, před Renátou Jalůvkovou (4:15 hod) a Zuzanou Měřínskou a (4:20 hod).

V poslední etapě Moravského ultramaratonu zvítězil Daniel Orálek (3:14 hod), před Jiřím Partlem (3:17 hod) a Josefem Cackem (3:18 hod). Nejrychlejším zahraničním běžcem byl tentokrát v etapě celkově 7. Alexandr Alexejev (*1956) z Ruska za 3:31 hod.

Všechny první tři ženy prolomily hranici 4 hodin, přičemž rozdíly byly minimální, zvítězila v etapě celkově 23. Ludmila Odehnalová (3:51:22 hod), druhá byla Slávka Ďurkáčová (3:52:06 hod) a třetí Ivana Hrdličková (3:52:55 hod). Nejrychlejší zahraniční běžkyně Irina Koval (*1958, 5:27 hod) byla v etapě celkově 85.

Sedmou Cimrmanovu etapu můžeme hodnotit jako nejrychlejší, protože celkem 35 běžců a 3 běžkyně zdolali hranici 4 hodin!

V celkovém pořadí závodu MiniMUM obsadili první tři místa běžci startující v závodu poprvé a to v pořadí Jiří Partl (10:25 hod), Jaroslav Urban (10:26 hod) a Robert Bém, který v součtu tří etap doběhl za Jaroslavem o pouhé 4 sekundy zpět. Vyjádřeno v délkové míře předběhl Jaroslav Roberta o pouhé ca 3 m na celkové délce tří etap 129 km ! Čtvrtý Martin Šimunek (11:10 hod) a pátý Jiří Hýbl (11:11 hod) startovali v MiniMUM již podruhé. Celkově šestý byl jediný zahraniční účastník Saša Alexejev (11:24 hod).

Mezi ženami zvítězila v celkovém pořadí MiniMUM Ivana Hrdličková (12:16 hod), před Zuzanou Měřínskou (12:53 hod) a Renátou Jalůvkovou (13:30 hod). Čtvrté místo obsadila Alena Žákovská (14:02 hod) a pátá byla Kateřina Novotná (14:14 hod).

V celkovém pořadí hlavního závodu MUM opět, celkově podeváté a s velkou převahou zvítězil Daniel Orálek v čase 22:52 hod. Pouze ve třetí a šesté etapě mu dílčí vítězství sebrali Jirkové Petr a Čípa, kteří však startovali pouze v této jediné etapě. Druhé místo po roce obhájil Josef Cacek v čase 23:40 hod, přičemž meziročně o 9 minut zrychlil. Zajímavé je, že dle svých slov už tolik neběhá a účast v letošním ročníku MUM pro něj byla více srdeční záležitostí než závodem jako takovým.

Třetí místo získal trochu překvapivě avšak zcela zaslouženě Ondřej Strnad, který sedm etap uběhl za 25:21 hod a oproti loňsku tak postoupil o 3 příčky a zrychlil o hodinu a dvacet minut !

První tři běžci obsadili první tři místa v MČR v etapovém ultramaratonu.

Celkově čtvrtý doběhl Libor Konečný (26:02 hod), pátý byl Martin Hokeš (26:17 hod), šestý byl pravidelný účastník MUM Dušan Alman, který dosáhl svého nejlepšího umístění i času 26:44 hod, sedmý doběhl Ivan Šarlinger připravující se na Spartathlon (26:45 hod), osmý skončil Dušan Horbaj (26:53 hod), devátý byl Martin Šerák (27:08 hod) a desítku uzavřel Josef Hubený (27:52 hod). Nejrychlejším zahraničním běžcem byl celkově 13. Jan Mielenhausen (DE, 29:25).

Mezi ženami v celkovém pořadí Moravského ultramaratonu zvítězila celkově 18. Lenka Horáková za 30:06 hod. Lenka, která zde startovala poprvé, získala celkové prvenství až v poslední etapě. Druhá doběhla pravidelná účastnice Zdeňka Komárková (30:14 hod) a třetí byla Petra Krejsová (32:09 hod).

První tři ženy obsadili první tři místa v MČR v etapovém ultramaratonu. Celkově čtvrtá v pořadí byla první zahraniční běžkyně Irina Koval (35:22 hod), před pátou Andreou Plachou (36:23 hod), šestou Beate Bienicke (DE, 42:20 hod), sedmou Sarou Kortyka (DE, 45:19 hod), osmou Sigrid Eichner (DE, 46:54 hod) a devátou Brigitte Koczy (DE, 50:26 hod).

24. ročník Moravského ultramaratonu skončil slavnostním vyhlášením vítězů jednotlivých závodů a následným rautem, kterého se zúčastnili všichni, kteří se v sobotu závodu účastnili. Ještě před vyhlášením vítězů byli dekorováni ti nejzkušenější, Josef Holý (CZ, *1941), Ivan Ďurkovský (SK, 22. účast v MUM), Andrász Maczo (HU, 10. účast v MUM) a Klaus Neumann (D, *1952, 968 uběhnutých maratonů).

Zvláštní ocenění, poháry a další ceny získali od České asociace ultramaratonců Jan Milenhausen (100. maraton), Joachim Kortyka (300. maraton) a samozřejmě Sigrid Eichner za svůj 2.000 maraton, který stejně jako její kolegové z Německa absolvovala právě při 24.ročníku MUM.

Letošního ročníku se zúčastnilo celkem 215 běžců a běžkyň, čímž byla překonána loňská účast. Rekordní dvoustý účastník, kterým je Bohumil Mareš získává od pořadatelů vratku startovného.

Všechny běžce a běžkyně zveme do Lomnice na jubilejní 25. ročník Moravského ultramaratonu, který se uskuteční od 2. do 8. července 2017. Přijďte, u toho přece nemůžete chybět.