Mezi nejstarší domácí běžecké závody patří kolínský Drozdův lesní běh. Ten byl poprvé pořádán v roce 1925 a neuskutečnil se pouze ve válečných letech, takže letos proběhl jeho 90. ročník.

Běh založili kamarádi doktora Václava Drozda – biologa, atleta, a jednoho z nejslavnějších běžců středních tratí 20. a 30. let minulého století. Drozda vyhrál i osm jeho ročníků a jeho osobák 13:30 minuty z roku 1933 by stačil i letos na bednu.

Mezi další legendy Drozdova lesního běhu patří jeho letošní startér Stanislav Petr, který vyhrál jedenáctkrát a od roku 1975 drží na rovinaté krosové trati o délce 4,3 kilometru traťák časem 11:55 minuty. Současnou běhající legendou je Jirka Miler z Mladé Boleslavi. Ten vyhrál desetkrát a jako čtyřicátník byl v posledních dvou ročnících celkově druhý – letos za 13:32.

Domácí Stanislav Plešinger letos absolvoval již 55 start v tomto závodě. V desítce nejaktivnějších závodníků dle počtu startů je i současný ředitel závodů Václav Miler a pořadatel Milan Veselý. Tradičně si závod neodpustil i Pepa Rosůlek z Nymburku. „Na větší štreky si už moc netroufám, ale tady si myslím, že to v pohodě dám,“ řekl před dalším úspěšným startem tento atlet, jehož syn byl českým reprezentantem ve vrhu koulí.

Při jubilejním ročníku pořadatelé zaregistrovali rekordní počet startujících a první vítězství současného českého reprezentanta v běhu do vrchu z Mladé Boleslavi Sebastiana Vošvrdy. Jeho čas byl 13:23. Druhý Jirka Milera a třetí Pražák Miloš Aursvald za 13:33.

V soutěži žen drží traťák z roku 2001 domácí legenda Renáta Hoppová – 14:37. Letos závod ovládly běžkyně z kategorie do 34 let. První byla Daniela Havránková z Potěh za 15:52, celkově patnáctá. Hned za ní doběhla Petra Sklenářová z Mladé Boleslavi – 16:02 a třetí byla Eliška Auersvaldova z Čáslavi za 16:12.

Kategorii 35 – 44 let vyhrála Martina Hampejsová z Vitic za 17:07, 45 – 54 let Anna Krátká z pardubické Hvězdy – 17:25 a nad 55 let semdesátnice Magda Jelínková z Černilova u Hradce Králové za 26:37.

Úvod závodu na atletické dráze, běželo se jeden a půl kola, patřil nejlepšímu padesátníkovi. Domácí Pavel Till dokázal v mladí Drozdův lesní běh třikrát vyhrát absolutně. Letos byl celkově desátý za 14:54. Sedmdesátníky vyhrál Miroslav Říha startující za Sokol Sadská – 18:27 a šedesátníky František Roubík z Čerčan za 17:52

Pořadatelský tým po vedením Vaška Milera vše hladce zvládl a půl hodiny po doběhnutí posledního běžce končilo vyhlašování výsledků. Takový fičák a při takové účasti, bez použití čipů, se jen tak nevidí.