Renato Canova, nejuznávanější maratonský trenér na světě, předpověděl v rozhovoru s italským bloggerem Alberto Strettim, že světový rekord, který drží Patrick Makau, padne už na jaře. Je až osm běžců, kteří by mohli prolomit hranici 2:04 h.

Zároveň říká, že současný světový rekordman Patrick Makau je přinejlepším až 4. nejlepší maratonec na světě.

Na otázku, co se podle něj změnilo v přípravě špičkových maratonských běžců řekl:

„V roce 1999 jsem napsal pro IAAF knihu o tréninku na maraton. Nyní by byla tato kniha z 50% odlišná. Byli jsme přesvědčeni, že tréninky, kdy dochází k vysokým koncentracím kyseliny mléčné, jsou nepřítelem přípravy k maratonu. Pracovali jsme s tímto přesvědčením až do roku 2003. Hovoříme o fyziologii, 20% kyseliny mléčné může být použito k výrobě energie. Kdybychom mohli vyrobit více kyseliny mléčné a současně se naučili, jak rychle ji odstranit, pak to je to, co bychom mohli použít jako zdroj energie. Abychom toho dosáhli, je třeba trénovat maratonce s vysokou intenzitou a především s velmi vysokou variabilitou rychlosti v přípravě na maraton. Například v tréninku mužů, jako jsou Kirui nebo Mosop, to může znamenat běh dlohý 22 km až 24 km s následující strukturou: 1 km rychlostí 2:50 min. a pak tři kilometry po 3:15 min./km. Jedná se o střídání rychlosti, při které se lze naučit vyrovnávání hladiny kyseliny mléčné. To by mělo vést také k rychlejšímu odstraňování kyseliny mléčné ze svalových vláken.“

„Jsem si jist, že v roce 2012 po Londýnském maratonu se bude měnit záznam u světového rekordu,“ řekl Canova Strettimu ve videorozhovoru na silvestrovském silničním závodu v italském Bolzanu.

„Ne v Londýně,“ řekl Canova. „Prvním pokusem bude Rotterdam, který je týden před Londýnem. Moses Mosop se tam pokusí o překonání světového rekordu. A když bude mít nějaký problém, tak v každém případě bude v Londýně Wilson Kipsang, který bude bojovat o nejlepší čas se současným světovým rekordmanem Makauem.“

Mimochodem Moses Mosop patří mezi jeho svěřence stejně, jako například Abel Kirui a další.

V Rotterdamu bude také startovat Keňan Peter Cheruiyot Kirui, který běžel maraton pouze jako pacemaker (Frankfurt, 2:06:31).

„Peter Kirui je dalším závodníkem, který může překonat čas 2:04 h,“ řekl Canova.

Vedle něho poběží Wilson Kipsang (2:03:42), který loni nepřekonal rekord Makaua, protože poslední část trati ve Frankfurtu byla tvořena velkým množstvím zatáček.

Canova v rozhovoru poněkud znehodnocuje aktuální šance Etiopanů v maratonu.

„Keňané jsou nyní metodologicky mnohem vyspělejší, než Etiopané,“ řekl. „To je přesný opak toho, co se dělo doposud na tratích 5000 m až 10000 m.“

A dodal: „Občas je to prostě otázka přírodních cyklů.“

Celý rozhovor v angličtině si můžete poslechnout zde: