Silvestrovský Lysacup tradičně startuje u fotbalového hřiště v Ostravici a odehrává se v maškarním a odlehčeném duchu. Nejinak tomu bylo i v poslední den roku 2016, kdy se závodu zúčastnilo 244 běžců a další se přišli bavit a povzbuzovat, k čemuž přispělo i naprosto famózní počasí – modré nebe, bezvětří, sníh, výhledy a opalovací slunce.

Běžci v maskách tvořili minimálně polovinu startovního pole, od středověkých rytířů, přes včelky, anděly, postavičku Lego až po pojízdnou hospodu s bečkou, která připravila pro všechny běžce překvapivou občerstvovací stanici s čepovaným jedenáctistupňovým iontovým nápojem, který ocenili i elitní běžci a nabuzeni pokračovali do prudkého hangu sjezdovkou nahoru.

Foto: Lukáš Podolák

Dva loky bezpochyby pomohly k vítězství Tomáši Lichému (Salomon-run, 47:32), který běžel znovu sólo závod. Druhé místo si také v pěkném času hlídal Jakub Ambros (Vinotéka u Karla, F. p. R., 49:45) a o minutu později doběhl na vrchol Lysé hory Vít Otevřel (Salomon –run, 50:41).

„Chtěl jsem si ještě pořádně zazávodit, běhá se mi moc dobře, ale teď přichází skialpové závody, na které se chci více zaměřovat,“ dával odtušit své budoucí závodní plány Tomáš Lichý.

Povedený závod zažili také dva ani ne dvaceti letí mladíci, kteří se vůbec poprvé prokousali do první desítky. Marek Czeczotka zůstal těsně za stupni vítězů na čtvrtém místě a Jonáš Smetana doběhl sedmý, jejich výkony se budou určitě nadále zlepšovat.

Foto: Lukáš Podolák

Mezi ženami si pro premiérové vítězství doběhla Kateřina Hollá (Team LightBike, 1:07:33), která za sebou nechala Zuzanu Rajnochovou (Splašení goroli, 1:08:25) a Petru Ševčíkovou (X-Trail Orlová, 1:08:26).

Jsme v polovině lysacupovské sezóny a po odečtení dvou nejhorších výsledků se ukázalo průběžné hodnocení celého seriálu. Vede obhájce titulu Vít Otevřel, za ním jsou seřazeni Tomáš Peter, Jiří Pytlík a Jakub Ambros. V ženách vede Denisa Krejčiříková, před Marií Delingerovou a Ivonou Krejčiříkovou, rozdíly jsou však minimální a může je srovnat jediná etapa.

Příští týden se poběží na vrchol Lysé hory z druhého údolí, otázkou je, zda z původně plánovaných Visalají nebo se nahradí dříve vynechaná etapa z Krásné.

Výsledky

Fotogalerie 81× – tomasp