Už počtvrté se v ulicích slovenského hlavního města potkají na unikátní charitativní akci profesionální běžci, amatéři i handicapovaní sportovci. Závod Wings for Life World Run, který odstartuje 7.května 2017, je unikátní nejen pohyblivým cílem, ale především myšlenkou, kterou reprezentuje. Na sportovní událost, která je zároveň i společenskou akcí, se nechte pozvat v jedinečné pozvánce, kterou jen pro vás natočili elitní čeští sportovci.

Ve stejnou chvíli, kdy v Bratislavě zazní startovní výstřel, se na trať vydají závodníci na celkem šesti kontinentech po celém světě. Právě propojení běžců po celém světě s myšlenkou pomoci lidem, kteří sami běhat nemohou, dělá ze závodu Wings for Life naprosto jedinečnou akci. Kompletní výdělek ze závodu totiž poputuje na výzkum léčby poranění míchy. V loňském roce se rozhodli běžet pro dobrou věc i elitní sportovci z České republiky. Eva Samková, Vavřinec Hradilek nebo Tomáš Slavik připomínají důležitost myšlenky závodu a těší se na další ročníky.

„Uběhl jsem 34 a půl kilometru. Maximálně jsem si závod užil. Jestli rád běháš a rád podpoříš dobrou věc, tak Wings for Life je přesně pro tebe. Je to úplně top myšlenka,“ svěřil se v loňském roce těsně po doběhu Martin Fuksa.

Ale jak připomíná biker Tomáš Slavík, sportovní výkon není na jedné z nevětších světových sportovních charitativních akcí to hlavní.

„Je důležité si uvědomit, že tohle není normální běh. Běží se za něco, co má opravdovou lidskou hodnotu. Nejde o naběhané kilometry nebo výkony, jde o pomoc lidem, kteří běhat nemohou. Jsem strašně rád, že mohu být součástí něčeho takového.“

Charitativní projekty nejsou cizí ani jednomu z nejlepších českých kajakářů posledních let. „Je cítit, jak si to lidé užívají, atmosféra při závodě je naprosto úžasná. Sice mě teď trochu bolí nohy, ale o to přece vůbec nejde,“ přiblížil náladu kolem trati pravidelný účastník Vavřinec Hradilek.

A jestli vás doposud nic nepřesvědčilo o tom, abyste se na bratislavský závod přihlásili, tak se sami sebe zeptejte, kde jinde máte možnost zaběhat si po boku Vávry Hradilka nebo Evky Samkové? Přesto, že běh není jejich nejoblíbenější disciplínou, také za to umí vzít.

„Uběhla jsem skoro jedenáct kilometrů. Přitom můj cíl by dva, jenom se to trochu zvrtlo. Ale deset kilometrů jsem v životě mockrát neuběhla a jsem z toho absolutně nadšená,“ zářila po loňském závodě Eva Samková, která běžela s ortézou na pravém rameni.

Stejně jako loni se i letos řada sportovců 7. května na Slovensko vrátí, aby si jen tak zaběhali, pokořili svá životní maxima nebo prostě jen podpořili dobrou věc. A všichni vzkazují: „Uvidíme se v Bratislavě!“

Celá částka ze startovného putuje na výzkum poranění míchy, kterou se zabývá nezisková nadace Wings for Life. Tento charitativní běh se svým neobvyklým konceptem proslavil už téměř po celém světě, účastní se ho profesionální běžci, amatéři i handicapovaní sportovci. Překážkou není 13 časových pásem, na 150 různých národností, ani věk soutěžících. Nejstaršímu bylo zatím 95 let. Kromě jedinečné podpory handicapovaných má závod ještě další specifikum. Trasa a délka závodu není přesně daná, je pro každého individuální. Půl hodiny po tom, co vyrazí poslední běžec, vyjede ze startu catcher car, které představuje pohyblivý cíl. Když vás dojede, váš závod je u konce.

Tisková zpráva