Pražský běžecký místopis má už další viditelný zápis v mapě. Škorpilova 14 na Čihadlech, v chráněném přírodním území mezi Černým Mostem a Dolními Počernicemi/Hos­tavicemi, potvrdil druhým ročníkem svoji pozici. „Jsem moc rád, že jsem se sem vydal a poznal moc pěkné místo na běhání,“ hodnotil vítěz Antonín Rektor z dalekých Modřan, který tedy z Prahy 4 vyrazil o řád výš do Prahy 14.

Horkou už letní neděli zrádně kamuflovaly mraky, navíc dul silný fén. Na vyprahlých stezkách rozpraskané země přírodní rezervace Čihadel jste se mohli cítit jako někde na pláních v keňském Itenu.

Aspoň že zhruba kilometr sedmikilometrového okruhu schoval běžce do stínu lesíka na břehu potoka Rokytky. Úlevu si ovšem vzal vzápětí zpátky, kdy je vyslal na rozpálenou chodníkovou dlažbu otevřeného černomostského central parku.

Po prvním kole si to přihasila lehce potrhaná čelní pětka skoro pospolu, později se ukázalo, že dva její členové mylně uhnuli. Oba však chybu čestně přiznali a nesváděli na značení. Jiří Hlaváč si sám přidal „trestné kolo“ a doběhl tak pátý, Daniel Kysela už tolik sil neměl a dobrovolně se zařadil na sedmou pozici, kam by reálně patřil.

To už se hlavní favorit Antonín Rektor, první muž celého loňského žebříčku Pražského běžeckého poháru, radoval z vítězství. Přitom start zvažoval, po sobotních kopcích ve Zdibech ho bolely nohy.

„První kolo jsme šli volněji, druhé jsem už kontroloval náskok. Na nějaké dostihy jsem dneska neměl. Zaprvé jsem byl dost unavený a zadruhé ten okruh navíc v těchto povětrnostních podmínkách vůbec nebyl snadný. Ale jsem moc rád, že jsem nakonec přišel,“ usmíval se spokojeně vítěz a nový držitel tratového rekordu závodu (54:11).

Druhý skončil ve finiši Radim Mádr těsně před Ondřejem Kyselou, členem Mika training teamu, sdružení koučovaného českým ironmanem, který bydlí v nedalekých Kyjích, taktéž součásti Prahy 14.

A už čtvrtý doběhl Karel Jirout, vyšvihaný třiašedesátník, což nepřekvapí ve spojení s faktem, že ho jako velmi nepříjemného soupeře (a přemožitele!) zmiňuje ve své knize legendární vytrvalec Vlastimil Zwiefelhofer.

Další vítězství do rodinné pokladnice přidala jeho dcera Petra Píchová, tentokrát na trati s kočárkem. Radost s ní měla i duše závodu Simona Vlašimská, s níž společně vybíhají v dresu zdejších kočárkových mamin. Vítězka projektu Womenś Challenge z roku 2013 den před startem ještě těsně před půlnocí tahala z trouby voňavé šátečky pro doběhnuvší a už ve čtyři ráno sama značila celou trasu…

Na ní pak vládly další dámy. Delší čtrnáctku vyhrála další členka „kočárkové“ party Markéta Korecká (1:08:55). Pro ženy však byla „hlavní“ sedmička, započítávaná do Pražského běžeckého poháru. Katarína Třísková, která stejně jako Antonín Rektor zmákla double i se sobotními Zdiby, tentokrát zůstala druhá za další členkou zdejšího maminkovského klanu Petrou Davídkovou.

„Ani jsem nevěděla, jak běžet. Jsem zvyklá spíš na delší tratě…,“ usmívala se v cíli. Další ženu neměla ani na dohled, přesto „běžela naplno, co mohla“. A tak na sedmě předběhla (čas 30:44) i všechny muže! Nejlepší z nich Martin Jaroš (32:49) byl až třetí v absolutním pořadí…

Miloš Škorpil, jehož jméno nese už za jeho života druhý závod, přijel předat ceny a podebatit s běžci. „Nemůžu už běhat všechno, minulý týden jsem přebíhal 170 km na Šumavě a včera měl závod v Chebu,“ omlouval se.

Diplomy, svoje knížky a balení Birellů distribuoval spolu se starostou Radkem Vondrou, díky němuž se závod loni narodil. Po operaci achilovky běžet nemohl, ale zdárně ho zastoupil jeho zastupitel Pavel Mašek, také člen Mika training teamu, který má za sebou letošního Czechmana, půlironmana za 6:15:42. Jen příslušnost k pražskému regionu těsně nepotvrdil, doběhl třináctý…

Ještě zajímavý prvek ve slavnostním vyhlášení dětských kategorií: Všichni účastníci dostali diplom (a ceny) za první místo, ačkoliv se na trati samozřejmě statečně a nekompromisně utkali o pořadí. I takhle se dá podpořit motivace, ne? Bezvadné zázemí na Plechárně, zdejším komunitním centru, už se bere jaksi samosebou.

Pražský běžecký pohár pokračuje na konci prázdnin v Úvalech, po loňské pětce tentokrát celou desítkou na velmi členité trati zdejšího bikového cross-country. To je, pane, výzva!

Kompletní výsledky naleznete na www.sportt.cz