Závodníci, kteří se chtěli zúčastnit ME Masters v atletice, museli tentokrát vyrazit na sever do dánského Aarhusu. Aarhus, po Kodani druhé největší dánské město s 300 000 oby­vateli, získal pro rok 2017 titul Evropské město kultury a závodníky přivítal pěkně naparáděný. K této metropoli patří mimo jiné největší severský přístav, zábavní park Tivoli, skanzen Den Gable By, rozsáhlý universitní komplex, mnoho muzeí (Moderního umění, Vikingské …). Během mistrovství vládlo aprílové počasí, kdy chvíli svítilo sluníčko, aby se na nás vzápětí valily provazce vody.

Šampionát probíhal na dvou stadionech vzdálených od sebe cca 3km (CERES PARK a Viby) + kros v přilehlém parku a půlmaraton a silniční chůze se startem a cílem u hlavního stadionu. Pořadatel bohužel nezajistil zdarma veřejnou dopravu, ale mezi oběma stadiony byly k dispozici shuttle busy. Navíc bylo možné si zdarma půjčit kolo.

Během šampionátu se uskutečnilo i Generální shromáždění EMA, kde proběhly volby do výboru Evropské Masters organizace. Svou pozici obhájil staronový prezident Kurt Kaschke (GER), viceprezident Jean Thomas (FRA), sekretář Helena Carvalho (POR), technický ředitel Martin Roald-Arbol (DEN), nově byl zvolen pokladník Gerardo Vaiani Lisi (ITA). Čeští delegáti podporovali druhé kandidáty, ale projevila se nechuť něco měnit a 2/3 většina delegátů hlasovala pro stávají vedení.

A nyní něco statistiky. Na šampionátu startovalo 3841 atletů ze 44 států Evropy a dvou hostujících mimo soutěž (Kanada, Argentina). Z České republiky bylo přihlášeno rovných 100 závodníků – pět nakonec kvůli zdravotním problémům nestartovalo.

Celkem jsme získali 41 medailí (13 zlatých, 14 stříbrných a 14 bronzových) a v pořadí národů jsme obsadili výborné 13. místo. První Německo, druhá Velká Británie, třetí Finsko, čtvrtá Itálie, pátá Francie. Slovensko bylo dvacáté s 11 medailemi (s bilancí 4–6–1 – Z toho Vincent Bašista M75 3 zlaté a 2 stříbrné). Alespoň jednu medaili získalo 31 států.

Kdo získal české medaile?

Zlato 13×:

Pavel Peňáz 3× (M45 břemeno, disk, vrhačský pětiboj), Jiří Soukup 2× (M90 trojskok, dálka), Ivo Strnad 2× (M65 tyč a 100 překážek), Miloslava Ročňáková (Ž70 2000 pře­kážek), Alexandra Adlerová (Ž60 kladivo), Květoslav Vykydal (M80 tyčka), Vladimír Kánský (M75 chůze 5km), Petr Čech (M70 výška), Jiří Šolar (M60 disk).

Stříbro 14×:

2× Jaroslava Vaněčková (Ž40 trojskok, tyčka), Jarmila Klimešová (Ž65 oštěp), Alexandra Adlerová (Ž60 oštěp), Jindřiška Noasová (Ž35 disk), Josef Vonášek (M80 dálka), Karel Matzner (M85 4km kros), Antonín Koutný (M80 tyč), Vladimír Kánský (M75 chůze 20km), Zdeněk Pech (M50 400 překážek), Marek Volf (M40 trojskok), Luboš Nováček (M40 oštěp), Zdeněk Cejnar (M35 koule), Tým ČR (M60 20 chůze – Kalát, Janoušek, Adam).

Bronz 14×:

2× Květoslav Vykydal (M80 výška a 80 překážek), 2× Josef Vonášek (M80 desetiboj, trojskok), Zuzana Pumprlová (Ž55 trojskok), Libuše Vlachynská (Ž55 2000 pře­kážek), Michaela Kolcová (Ž50 800m), Jindřiška Noasová (Ž35 vrhačský pětiboj), Karel Matzner (M85 800m), František Valíček (M75 břemeno), Ludvík Toman (M65 300 překážek), Bedřich Řechka (M65 koule), Libor Bařtipán (M40 oštěp), Tým ČR (Ž35 chůze 10km – Netolická, Nedvídková, Dušková)

12 medailí získaly ženy a 29 medailí muži. 12 kovů atleti do 45 let a 29 kovů starší 45 let. Nejúspěšnější z výpravy byli vrhači se 14 medailemi, ve skocích přibylo 13 medailí, běžci získali devět a chodci se přičinili o 4 medaile. Jednu jsme získali v desetiboji.

Z jednotlivců byli nejpilnějšími sběrači Pavel Peňáz M45 – 3× zlato, Květoslav Vykydal M80 – 1× zlato a 2× bronz, Josef Vonášek M80 – 1× stříbro a 2× bronz. Dvě medaile získali: J. Soukup, K. Matzner, I. Strnad, V. Kánský, A. Adlerová, J. Vaněčková a J. Noasová.

Všem zúčastněným sportovcům děkujeme za vzornou reprezentaci ČR a těšíme se na další společné akce.