Anna Beranová z Police nad Metují si zopakovala loňské prvenství v Běhu Javořími horami. Na trati osmnáctikilome­trového trailu měla soupeřku v Lence Ungerové.

Beranová, jejíž otcem je legendární lyžař, šestý z mistrovství světa na padesát kilometrů v roce 1978 a pětinásobný vítěz Jizerské padesátky, Jirka Beran, zopakovala loňský výkon – 1:36:49 hodiny. Druhá Ungerová ztrácela necelé tři miuty. Celkově třetí byla další mladá Libuše Doležalová z nového měst nad metují za 1:44.

Úspěšnou premiéru na náročné trati dala zkušená trailařka Eva Pončová z Jaroměře, před týdnem třetí v kategorii na padesátikilome­trovém Kilpi trailu v Krkonoších, která byla nej v ženách nad 35 let za 1:49:00.

„Nechtělo se mi běžet individuální trénink, a proto jsme s manželem vyrazili sem. Závod jsem si moc užila a vyhraná pivka potěšila. Jak s oblibou konstatuje můj muž – bude zase dobře,“ řekla po závodě rozesmátá Eva. Druhá v této kategorii byla celková vítězka závodu z před dvou a tří let Šárka Šimonová z Červeného Kostelce, která běhá také každý rok téměř totožné časy – 1:52. Veteránky nad 45 let vyhrála stejně jako vloni domácí Jolana Benešová za 2:07.

Běh Javořími horami je 18 km dlouhý kopcovitý kros s prudkými výběhy a seběhy a s krásnými lesními pasážemi. Start je v Janovičkách u Broumova (600 metrů nad mořem) a trasa závodu kopíruje státní hranici České republiky s Polskem u Broumova na Náchodsku, zavede vás v polovině na nejvyšší vrchol Javořích hor – Ruprechtický Špičák (880 metrů nad mořem), kde je otáčka. Před tím a pak při cestě zpět, tedy dvakrát, však musíte zdolat i Široký vrch (840) a Javorový vrch (777).

Když jsem si trať proměřil na mapě zjistil jsem, že součet stoupání dává téměř 1200 metrů. Jenom při zdolání vrcholu Špičáku čeká během kilometru vytrvalce seběh z předchozího kopce, Široký vrch – 840 m. n. m., a přistání do nadmořské výšky 775 a pak 400 metrů napříč vrstevnicemi se stometrovým převýšením.

Zajímavý je pohled do historie závodu. Nejrychleji trať zvládl v třetím ročníku za 1:13:46 Karel Šesták. V ženách to byla domácí Lenka Hanušová a její neskutečný výkon 1:24.

Mezi minulými vítězi je i ředitel závodu Radek Kolář, dále třeba cyklista Míra Hornych či další osobnost Policka Jarda Mazač. V ženách triumfovala v tomto závodě Jolana Benešová, Eva Vítová či Anna Krátká.

V 14. ročníku závodu si nezopakoval triumf bratr vítězky Jan Beran. Letos běžel nejrychleji Jan Nápravník ze Rtyně v Podkrkonoší – 1:19:01. Pouze o dvě sekundy byl horší David Pilný. Třetí Beran zapsal o necelé čtyři minuty horší čas než vloni – 1:23:12.