Rudé růže, večeře pro dva a romantická procházka po městě… to jsou u nás symboly oslavy svatého Valentýna. Francouzští muži vaří na sv. Valentýna večeři svým dámám, v Dánsku zase mohou podle tradice žádat v únoru ženy své přítele o ruku.

Jako většinu mužů v této roční době mě polil studený pot.

Sv. Valentýn se blíží a já nemám žádný plán.

Vždycky chci přijít s něčím novým, jiným…

Letos přemýšlím o velké retro tabulce čokolády, retro totiž frčí.

Vzhledem k pozitivním novinovým zprávám o prospěšnosti hořké čokolády je to solidní kandidát.

Zdá se mi však ale až nepravděpodobné, že něco tak lahodného a zároveň nevhodného pro naši štíhlou linii, by mohlo mít užitek pro naše zdraví.

Jsem skeptik a nemůžu přijít na to, jak něco, co bylo vždycky tak špatné pro naše zuby a po čem nás bolelo břicho, může být najednou dobré.

Sladká věda

V posledním desetiletí se stále častěji zkoumá pozitivní efekt kakaa a čokolády na lidské zdraví, a to zejména na kardiovaskulární systém.

Přestože se všeobecně má za to, že čokoláda patří mezi ta jídla, která by se měla konzumovat jen občas a v malém množství, některé krátkodobé vědecké studie naznačily, že několik gramů čokolády denně zlepšuje vlastnosti výstelky cévní stěny, má pozitivní vliv na funkci krevních destiček a snižuje krevní tlak.

Sladké potěšení nejen pro smysly

Navzdory těmto prokázaným údajům bylo dosud publikováno jen několik odborných studií, které by se zabývaly souvislostí mezi rizikem kardiovaskulárních příhod a konzumací čokolády. V jednom z posledních vydání European Heart Journal se objevila německá práce vedená snahou prokázat, že kakao může mít opravdu blahodárný vliv na srdce a cévy.

Studie probíhala několik let a zúčastnilo se jí téměř 20 tisíc lidí ve věku 35 až 65 let. Všichni účastníci byli na začátku studie zdraví, to znamená, že neměli za sebou srdeční infarkt nebo mozkovou příhodu a neužívali žádné léky na snižování krevního tlaku. V průběhu přibližně osmi let bylo v této skupině obyvatel zaznamenáno celkem 166 infarktů myokardu a 136 mozkových příhod.

Kakao v hlavní roli

A jakou roli sehrála čokoláda? Krevní tlak, jehož zvýšené hodnoty jsou rizikovým faktorem pro vznik kardiovaskulárních příhod, byl nižší u skupiny s nejvyšší konzumací čokolády. Nebylo proto překvapením, že relativní riziko infarktu a mrtvice bylo ve skupině s nejvyšším příjmem kakaa pouze 61 % rizika, jakému byla vystavena skupina s nejnižším podílem čokolády ve stravě.

Všeho s mírou

Z výsledků této studie jistě nelze vyvodit, že budete-li jíst několik kilogramů čokolády denně a zapíjet ji 2 litry horkého kakaa, budete zdraví jako řípa. Potvrzuje se však, že čokoláda v přiměřeném množství může do určité míry podpořit lidský organismus a zlepšit vaše šance na spokojený život. A kromě toho, čokoláda skvěle chutná :-)

Zdroj: Medscape.com Chocolate Consumption in Relation to Blood Pressure and Risk of Cardiovascular Disease in German Adults