Vedoucí závodník letošního ročníku Velké ceny východních Čech Kamil Krunka z SK Nové Město nad Metují vyhrál Běh Babiččiným údolím, který byl zařazen do toho seriálu a zároveň byl úvodním kláním šestidílného Primátor cupu.

V koncovce závodu porazil spolufavorita, obhájce prvenství, oddílového kolegu a loňského vítěze Primátor Cupu Dominika Sádla.

Pořadatelé v Babiččině údolí připravili závod se smíšeným povrchem o délce 6,4 kilometru. První polovina vedla po břehu řeky Úpy. První kilometr byl asfaltový a další dva po louce. Druhá polovina závodu vedla po souběžně vedoucí zpevněné cestě a byla členitější s jedním ostřejším stoupáním k zámku na pátém kilometru. Doběh byl u pověstného sousoší Babičky s vnoučaty.

Oba hlavní favorité měli v nohou sobotní závod. Kamil vyhrál silniční desítku a Dominik uspěl v krosovém půlmaratonu. S nimi běžel ještě odpočatý Patrik Vebr z Ústí nad Orlicí. Patrik ztratil kontakt právě v nejostřejším stoupání. „Dominkovi jsem cuknul tři sta metrů před cílem,“ řekl k rozhodujícímu momentu závodu Kamil, který zapsal čas 20:07 minuty. Druhý Dominik Sádlo měl o pět sekund horší čas. Vebr dal 20:19.

V samotném závodě byli věcnými cenami oceněni tři nejlepší muži a tři nejlepší ženy. Přesto byla ve výsledkové listině další zajímavá jména. Celkově šestý byl nejlepší čtyřicátník Jindra Král z Iscarexu – 21:27. Úspěšnou premiéru mezi padesátníky si zaspal Petr Ulich – třináctý za 23:49.

Soutěž žen také ovládla vedoucí žena Velké ceny a loňská vítězka Primátor cupu Taťána Metelková ze Sokola Hradec Králové za 24:45 a bezkonkurenčně byla nejlepší ženou nad 45 let. Překvapením, a i velkým, lze označit jména zbylých dvou oceněných. Celkově druhá, nejlepší mladá, byla Markéta Zeisková z Náchoda za 26:14 a třetí Katka Kubiasová z Vlčkovic u Hradce Králové, nejlepší 35–44 let s časem 26:44. Hned za ní doběhla Renata Hájková z Maratonstavu Úpice – 26:50. Vloni druhá žena Primátor cupu Romča Brumlichová z Hronova byla sedmá za 28:012, druhá v kategorii nad 45 let Anna Krátká z pardubické Hvězdy byla devátou ženou za 28:58.

Hlavní závod dokončilo 250 vytrvalců, tedy o sedmdesát více jak vloni, a to navíc v sousedním městě souběžně probíhal závod Iscarex cupu.

Z dalších jmen stojí za zmínku výkon padesátnice Hanky Hellerové z Hradce Králové 35:07, šedesátnice Hanka Vacková z Červeného Kostelce dala 35:22 a Magdaléna Jelínková (73 let) z Černilova časem 44:58 porazila dokonce sedm soupeřek.

K závodu nastoupilo i několik mužů nad 70 let. Matěj Jelínek z Černilova dosáhl času 37:25 a nejstarší účastník Milan Vorel ze Slatiňan (78 let) 55:00.

Dalším závodem Primátor Cupu, který je zároveň zařazen do Velké ceny, bude sedmikilometrový běh parkem ve Velichovkách 5. května – Lázeňská sedmička..