V sobotu se odehrálo ve španělské Penyagolose. Závodu dlouhého 85km/+4900m,–3690m se zúčastnilo 5 našich borců a borkyň: Marek Causidis, Jiří Čípa, Tomáš Hudec, Anna Straková a Michaela Mertová.

Nejlepším z našich byl Jiří Čípa, který trať zdolal za 9:15:46 a dostal se tak do TOP 10! Na 58. místě doběhl Tomáš Hudec – 10:17:25, Marek Causidis z důvodu obnoveného zranění achilovky a lýtka vzdal.

Anka Straková byla v cíli na 21. místě – 11:10:39 a Míša Mertová dokončila na 60. místě za 12:33:29. Mistryní světa se stala Holanďanka Ragna Debats – 9:55:00.

Mistrem světa se stal podle očekávání Luis Alberto Hernando – 8:38:40. Španěl vyhrál mistrovství světa v trailu už potřetí v řadě (Peneda-Gêres/Portugalsko a Badia Prataglia/Itálie).

Hernando běžel dlouho za dalším favoritem Američanem Zachem Millerem, aby si v posledních kilometrech nakonec upevnil své vedení a dosáhl cílové čáry se španělskou vlajkou v ruce. Miller totiž jako obvykle zvolil svou sebevražednou taktiku „rychle vpřed“, která mu někdy vyjde, někdy ne. Hernando to věděl a tak trapělivě čekal až do vyčerpání svého velkého soupeře, potvrdilo se, jeho dehydratace na 70. kilometru byla již hodně zřetelná a Miller nakonec skončil osmý, pouhé 3 minuty před Čípou.