Běžecké závody v obci Kolesa na Pardubicku, sousedí se známými Kladruby nad Labem a má své vlastní dostihové závodiště, mají letitou tradici. Pravidelně zde v prosinci na Štěpána pořádali Vánoční běh Pantera. Vloni však byl vypsaný závod zrušen, ale nakonec se našel nový pořadatel a uspořádal Vánoční běh 2017, a nový tým navíc úspěšně přidal první ročník Jarního běhu.

Závod, dospělí měli výběr běžet pět nebo deset kilometrů, se uskutečnil v lesích v okolí dostihové areálu, v absolutní rovině za příjemného jarního počasí. Závěrečný kilometr byl pro obě tratě veden po neposekaném dostihovém závodišti, místy tedy v půlmetrové trávě, a zpestřen pěti steeplechase překážkami. Start obou tratí byl společný.

Jako první proběhl cílem nejlepší muž pětky Jakub Horák za 18:56 minuty. Druhý byl vítěz veteránské kategorie 40 – 59 let Marcel Jordanov z Klamoše – 19:48. Nejlepší ženou, celkově sedmá, byla vítězka kategorie mladic Jana Bezdíčková za 21:41. Nejlepší veteránka Iva Hořáková doběhla za ní v čase 23:18.

Hlavní závod ve stylu start cíl vyhrál Milan Udržal – 38:21. O druhé místo si to na dostihovém závodišti rozdávali Michal Vavák (39:18) a Filip Lán (39:24). „Vítěz si běžel vlastní závod. Mě soupeř před vběhnutím na dostihovou dráhu cuknul, sice jsem ho ještě dokázal opět doběhnout, ale ve zdolávání překážek, některé seskoky byly fakt náročné, byl o třídu lepší. Já byl nakonec rád za třetí místo, protože před závod jsem měl obavy ze čtvrtého běžce (Tomáš Veverka – 40:10), s kterým svádím vyrovnané souboje,“ uvedl k průběhu závodu Filip.

Celkově pátý byl nejlepší veterán. Ironman s havajskými zkušenostmi Pavel Kašpárek z Pardubic – 42:43. Za ním proběhla cílem nejlepší žena desítky Michaela Štěpánková – 40:43. A za ní druhý veterán Libor Vavák za 42:41, navíc běžela i Helana Vaváková za 53:54. Druhou ženou, absolutně v cíli devátá, byla Kristýna Mervartová – 43:35.

V kontaktu doběhly nejlepší veteránky. Vítězná Dana Ouhrabková zapsala 50:23, druhá Jitka Rybenská 50:28.

Vyhlašování výsledků bylo zahájeno dětskými kategoriemi. Závěrem zaznělo pozvání na další akce v okolí jako je Klamošský lesní kros na 5 a 10 km zařazený do Velké ceny východních Čech v bězích – 18. 8.2018 a Dačického 12 v Kutné Hoře – 11. 8.2018.