Za poslední roky nejpříznivější běžecké počasí doprovázelo tradičně kvalitně připravený 43. ročník Běhu Lužanskými hvozdy na Jičínsku. Sice na koupání v rybníku, který se nachází v areálu kempu, to tentokrát moc nebylo, ale na běh super.

Absolutní vítěz hlavního závodu, náročného krosu na osm kilometrů se součtem stoupání 250 metrů, Jiří Čivrný mladší ze Semil zde vyhrál již v letech 2015 a 2016, vloni byl třetí. Letos mu byl trati největším soupeřem vloni druhý Martin Berka z Kozákova. Po úvodní mírně členité části čeká vytrvalce od čtvrtého na pátý kilometr závodu nejnáročnější stoupání se stometrovým převýšením. „V něm mi soupeř unikl,“ řekl k průběhu závodu Jirka Čivrný.

Ale po zdolání kopce musejí vytrvalci dát další kilák v kamenitém terénu šusem dolů a pak následuje relativně pohodový dvoukilometrový doběh do cíle, poslední kilometr, ale i první, vede totožně přes obec do kempu, kde je start a cíl. „Necelé dva kilometry před cílem jsem Berku doběhl a ještě před vběhnutím do Lužan mu cuknul,“ řekl k rozhodujícímu momentu závodu Čivrný – 28:11. Druhý Berka ztrácel jedenáct sekund.

Třetí proběhl cílem Jan Kopal ze Staré Paky – 28:38. Tradičně pár minut před startem dorazil na kole nejlepší muž kategorie 40 – 44 let František Vágenknecht, stejně jako vloni čtvrtý za 28:49. Pátý byl Radim Berka z Kozákova za 29:22.

Určitě stojí za připomenutí, že traťovým rekordmanem je Jiří Čivrný starší. V roce 1986 zde dosáhl výkonu 25:29. A to po něm zde běžel třeba držitel nej českého výkonu na deset kilometrů na dráze Jan Pešava (vyhrál dvakrát, v roce 1992 dal 25:36), Petr Losman (26:29) nebo další čtyřnásobný vítěz závodu Vít Pavlišta (nejlépe 26:52). Prostě neskutečný výkon této atletické legendy, která byla startérem hlavního závodu.

Kvalitní výkony podali i další vítězové veteránských kategorií. Osmý byl Bořek Jančík z 50 – 54 let – 30:27, devátý Roman Koravský z 45 – 49 let – 30:44. Jednadvacátý byl nejlepší z mužů 60 – 64 let Jaromír Šimůnek – 32:48.

Soutěž žen, veteránů nad 70 let a dorostenců na poctivých pět kilometrů byla odstartována samostatně hodinu před hlavním závodem. Úvodní čtyři kilometry jsou společné s hlavním závodem, ale kratší trať je „ochuzena“ o vrchařskou vložku a vede od čtyřky nejkratší cestou do cíle. O prvenství v tomto běhu bojovala do poloviny závodu Dagmar Kynčlová z Jilemnice s Jakubem Krabcem z HC Lomnice. Jakub byl vloni třetí, tehdy před ním doběhla právě Kynčlová, a letos udolal všechny ženy a vyhrál za 22:36.

Druhá Kynčlová byla zároveň vítězkou kategorie 45–54 let – 23:10. Úspěšný návrat k závodění předvedla druhá žena a vítězka 35–44 let Marta Fenclová z AC Pardubice 23:45. Za ní doběhl druhý mladík Milan Krupka 23:50 a následovala nejlepší mladá běžkyně Jana Lenčová z TJ Jičín za 24:09. Stejně jako u mužů bylo i u žen finančně oceněno šest nejlepších. Před touto branou zůstala legendární Blanka Paulů – vítězka nad 55 let za 25:23 byla sedmá.

Muže nad sedmdesát let vyhrál Jirka Javůrek za 27:55. Nejstarší účastnice závodu Jaruška Grohová (67 let), trénovala třeba i Ondřeje Fejfara, byla druhá nad 55 let za 31:51.

Pořadatelé ocenili i nejstaršího účastníka závodu, kterým byl Milan Vorel ze Slatiňan. V 78 letech dal náročnou trať poctivé pětky za padesát minut.