Na 11.ročník běhu na 42 195 m Zlatý maraton Emila Zátopka , který je součástí běžeckého seriálu Zátopkův zlatý týden, který se pořádá na počest třech vítězství Emila Zátopka na XV. OH v Helsinkách1952, se přihlásilo 150 mužů a 30 žen, ale na start maratonu nakonec, nastoupilo jen 128 mužů a žen, v dalších závodech (půlmaraton, 10 km, 4,2 km a štafety) pak ještě 167 běžců. Počasí bohužel maratoncům nepřálo, protože bylo velmi horko, přes 32°C (na slunci ještě více).

Obhájce vítězství David Pecina musel po polovině závodu vzdát. Na stejné metě skončil i Josef Veber a další maratónci. Zdálo se, že vítězství v maratonu i celém seriálu získá Jan Pernica, ale ten přecenil své síly a v šestém okruhu musel zastavit a byl ošetřován lékařem. Zbytek maratonu pak šel pěšky až do cíle za doprovodu pořadatele.

Bohužel místo plánovaného času pod 3 hodiny maraton dokončil v čase 4:26:16hod. a propadnul se v celkovém hodnocení seriálu až na 16.místo. Do čela maratonu se tak dostal nečekaně Štěpán Boháček (mistr ČR v běhu na 100 km pro rok 2018 v Plzni 24.3.2018), který si zkušeně již vítězství nenechal vzít a jako jediný se dostal v cíli maratonu pod 3 hodiny časem 2:56:03 hod.

Na 2.místě doběhl Michael Vaněček časem 3:02:35 hod. a na 3.místě Patience Dzian z Konga časem 3:07:22 hod.

V kategorii žen si od startu do cíle běžela pro své vítězství zcela suverénně Tereza Zuzánková , která vytvořila i nový traťový rekord časem 3:08:22 hod. Na 2.místě skončila Zuzana Kubínová časem 3:43:12 hod. a na 3.místě Alena Krcháková časem 3:47:16 hod.

Celkovým vítězem běžeckého seriálu Zátopkův zlatý týden se tak nakonec stal Radek Sedněv (Triatlet Karlovy Vary), který doběhl maraton v čase 3:10:50 hod. na 5.místě. Součet jeho časů je 4:02:00 hod. Na 2.místě skončil Jiří Fix, který zvládnul maraton na 4.místě časem 3:08:54 hod., ale na Sedněva ztratil celkově 1:18 min. Na 3. místě skončil Patience Dzian, který sice doběhl v maratonu na 3.místě, ale díky pomalejším časům při běhu na 10 000 m a 5 000 m zaostal za Sedněvem o 3:06 min.

V kategorii žen bylo rozhodnuto o vítězce seriálu ještě před polovinou maratonu, kdy po 3 kolech ukončila závod vítězka z roku 2016 Lenka Bayerová.

Vítězkou se tak stala Alena Krcháková celkovým součtem časů 4:54:07 hod. Na 2. místě skončila Štěpánka Kučerová časem 5:33:00 hod. a na 3.místě Simona Ambrůžová časem 5:44:04 hod.

Vítězem půlmaratonu se stal Ondřej Veselý časem 1:22:38 hod. Vítězkou půlmaratonu se stala Regina Procházková časem 1:29:07 hod., která jako jediná dokázala vyhrát všechny tři závody vyhrála tak i kategorii B (10 000 m + 5 000 m + půlmaraton) celkovým časem 2:27:38 hod. V kategorii mužů vyhrál Jan Rada časem 2:21:43 hod.

Kategorii C (10 000 m + 5 000 m + 10 km) vyhrál Jaroslav Dražan časem 1:31:15 hod., který vyhrál i závěrečný běh na 10 km a obhájil i své loňské vítězství.

Kategorii žen vyhrála Barbora Štěpánková časem 1:48:14 hod.

Vítězem běhu na 4,2 km se stal Ivan Čeredejev časem 17:49 min., ženy vyhrála Jana Coufalová časem 17:39 min.

Vítězem maratonské štafety se stala štafeta KLUCMA časem 3:55:00 hod., Vítězem půlmaratonské štafety se stala štafeta TIPSPORT časem 1:38:12 hod.

Běhu Olympijských nadějí – kategorii žáci vyhráli Viktor Něměc a Natálie Klepáčová.

Na celý seriál se přihlásilo celkem přes 900 účastníků, ale na start nastoupilo jen 665. Vzhledem k tomu , že se seriál ZZT uskutečnil v pracovní dny, je to úspěch. Děkuji všem za účast v tomto běžeckém seriálu, děkuji partnerům ZZT 2018 a samozřejmě i rozhodčím a pomocným pořadatelům, bez kterých by to nešlo pořádat. Gratuluji všem vítězům a omlouvám se za některé nedostatky.

Pokud budu schopen v této činnosti dále pokračovat a pokud budete mít nadále zájem se této akce zúčastnit, bude 12.ročník opět ve stejných termínech, tedy 20. , 24. a 27.července 2018 (což bude sobota, středa , sobota) opět na atletickém stadionu PSK Olymp Praha, Za Císařským mlýnem 1063 na Praze 7.