Čtvrtý ročník Klamošského lesního krou vyhrál ve stylu start cíl Kamil Krunka z Náchoda startující za SK Nové Město nad Metují. Závod byl zařazen do Velké ceny východních Čech v bězích, v které Kamil letos jasně vede.

Poctivých členitých deset kilometrů se čtyřsetmetrovým součtem stoupání dal jako jediný pod 40 – 38:58 minuty. V tropickém vedru, v lese bylo tedy snesitelně, však nepřekonal traťový rekord, který vloni časem 38:43 vytvořil letos druhý Jakub Exner z Jihlavy – 40:49. Třetí stejně jako vloni byl Jaromír Hradecký ze Skutče – 41:09. Čtvrtý byl Vlastimil Flegl z Vrchlabí, vloni byl druhý, ale letos před tím vyhrál vložený závod na pět kilometrů za 18:58 a desítku dal za 41:16.

Prvenství ve čtyřicátnících obhájil Miloš Kratochvíl z Hvězdy – 41:50. Celkově osmá byla nejlepší žena Marta Fenclová z AC Pardubice, která vytvořila nový traťák – 46:04. Druhou veteránkou v kategorii vypsané na 35 – 49 let byla i celkově druhá Anna Krátká z Hvězdy – 49:35. Ta od poloviny trati bojovala s nejlepší mladou Lucii Krejčovou ze Sobčic a bojovaly spolu až na cílovou čáru – 49:36. Nejlepší nad 50 let byla Zdeňka Jonášová z Hradce Králové za 60:22.

Ve vloženém závodě na pětce startovala manželka Exnera Marie a za 27:49 vyhrála mladé ženy. Absolutní ženskou vítězkou tohoto závodu se stala legenda největší – šedesátnice Blanka Paulů za 22:56, celkově osmá. Na bedně jako třetí padesátník byl i její přítel Michal Valenta – 25:43. Když tuto kategorii vyhrál ironman s havajskou praxí Pavel Kašpárek z Pardubic – 21:23, celkově čtvrtý. Nejlepším čtyřicátníkem byl hlavní pořadatel závod závodu Marcel Jordanov – 21:56, druhý byl Petr Fencl, manžel Marty Fenclové, – 23:24. Mladé veteránky vyhrála Iva Hořáková za 25:27 před Šárkou Eliášovou z Pardubic – 27.15.

Šedesátníky Vítězslav Šolc – 25:48, který si rovněž dal i desítku, zde byl však druhý (57:03) za Vladimírem Břízou z KRB Chrudim – 50:37.

Jak už je v Klamoši zvykem největší aplaus v cíli sklidil jednadevadesátiletý Jirka Soukup. Ten se spolu s dalšími třemi běžci vydal na trať o hodinu dříve. Nejlepší z této skupinky byl Jindřich Bielčik, který přijel až z Lichkova a dal 79:05. Jirka Soukup letos hlavně v druhé půlce s velmi náročnou tratí bojoval 2:38:15 hodiny a v cíli sklidil zasloužený aplaus.

Nejen dle mého názoru byla trasa závodu suprově připravena a označena, vyznačen byl každý kilometr. Letos byla však o level náročnější, protože dost cestiček bylo rozrytých od divočáků. Milanu Vorlovi dokonce skupinka prasat přeběhla přes cestu. Velmi kvalitní bylo opět i občerstvení po závodě

Po Klamošském lesním krosu pokračuje Velká cena v neděli 26. srpna v Hlinsku na Chrudimsku silničním půlmaratonem. V sobotu 1. září je pak v Lupenici na Rychnovsku půlmaraton a dvanáctka, oba běhy jsou zařazeny do soutěže.