Pěkně ostrý vítr nevál jen na závodní dráze. Svěží závan totiž nastal i na předních místech prvního dílu brněnského běžeckého seriálu Triexpert Cup.

V zahajovací dráhové Endeka pětce dvacetidílného podniku totiž stupně vítězů opanovalo dravé mládí v čele s Martinem Zajícem, jenž je ročník narození 2000. Druhý skončil jen o tři roky starší Vojta Bednarský a třetí slovenský vytrvalec David Žigo, jenž je jen o něco mladší než vítěz.

Zatímco loni se mladý Zajíc s Triexpert Cupem loučil pátým místem a ztrátou přes minutu na vítězného Vlastu Lysáka, ve středu na modrém mondu stadionu Pod Palackého vrchem aktuálnímu vládci oblíbeného poháru takřka minutu nadělil. Je vidět, že přes zimu šla výkonnost mladého atleta hodně nahoru. Obhájce prvenství Lysák načal novou sezonu Triexpert Cupu šestou pozicí, když závod začal opatrně a posetupně zrychloval.

I když výsledný čas hodně ovlivnil silný vítr, jsou výkony nejlepších výborné. Atlet VSK Brno Zajíc zaběhl čas 15:47 minuty, druhý v cíli triatlonista Bednarský byl jen o tři sekundy pomalejší. „Vedle větru, který byl tak silný, že jsme horkotěžko nafukovali cílový oblouk, komplikovala závod i zima. I když se to nezdá, k večeru dost přituhlo,“ komentoval letošní premiéru Jan Huppert, ředitel poháru.

Vítězná žena Tereza Durdiaková loni absolvovala pouze poslední díl Triexpert Cupu, ve kterém brala druhé místo, nyní na něj navázala jasným triumfem. Finišovala v čase 18:30 minuty a druhou v pořadí Lucii Vaculovou porazila téměř o minutu a půl, bronz pak uzmula vítězka celkového pořadí minulé sezony Lenka Polachová.

Do čtyř rozběhů závodu, jehož partnerem byla společnost Endeka, zasáhlo ve středu odpoledne 318 vytrvalců, což je sice o trochu míň než minulý rok, přesto jde o výborné číslo. „Tolik jsem vzhledem k podmínkám ani nečekal.

Organizace šlapala hned při letošní premiéře na jedničku,“ pochvaloval si Huppert, který zmínil i jednu novinku. „Nově nemají závodníci čipy na nohou, ale v číslech, které vrací až po občerstvení po závodě. Odpadá tak nepříjemné vracení ihned po doběhnutí. Uvidíme, jak se nám to osvědčí,“ ozřejmil.

Druhý díl zavede brněnské běžce na šestikilometrovou asfaltovou trať v Pisárkách. Ve středu 24. dubna zazní výstřel při hromadném startu v šest hodin večer.