Málokterý závod se může pochlubit 61. ročníkem jako legendární silniční obrátkový běh Kolín – Velký Osek – Kolín (používá se i oficiálně název KVOK). Dříve to byla dvacítka, na níž v roce 1989 Ivan Uvizl dal 60:09 minuty a v roce 1983 Jarmila Urbanová 73:40. V posledních letech se běhá na půlmaratonské délce 21,1 kilometru, musí se tedy proběhnout až za Velký Osek. Tři roky starý traťák držel v Čechách žijící Marokánec Sajl Abdelkabir – 1:08:36 hodiny, v ženách z roku 2012 to byla časem 1:28:37 Lenka Šibravová z Prahy.

Právě motivace překonat tyto zápisy vedla k tomu, že pořadatelé přijali nabídku keňských závodníků a angažovali je do závodu. Ti stoprocentně splnili očekávání, i když docházelo i k humorným situacím. Ve Veltrubech na šestém kilometru byli občané dokonale informováni, ale do obce přiběhl první plnoštíhlý český běžec, který startoval o půl hodiny dříve. „Toho Keňana jsem si teda představoval jinak,“ pravil s úsměvem jeden z diváků .

Dvojice afrických závodníků běžela spolu až do cílové rovinky. Vyhrál Mosey Kibire Kipruto za 1:07:12 o sekundu před Hoseou Kiplagatem Tueim. Třetí byl další cizinec – sólo běžící Pawel Stepanenko –1:13:28.

Čtvrtý doběhl nejlepší český závodník Libor Eremka z Atletiky Humpolec –1:15:28 a pátý Zbyněk Kudrna za 1:16:48. Šestý Petr Harnoš ze Sokola Kolín se stal vítězem přeboru Středočeského kraje – 1:17:37. Sedmý byl nejlepší čtyřicátník David Kudrna z Čáslavi – 1:19: 45. Padesátníky vyhrál Martin Procházka za 1:30:57.

V ženách běžela sólo Ruhr Chemisto Matebo za 1:24:04, druhá byla věkem veteránka 35 – 44 let Emily Jemutai Cheruit za1:25:25.

Třetí místo a pozici nejlepší české závodnice vybojovala sólo běžící méně známá Kristýna Pavlíčková z Měníka na Královéhradecku za 1:33:43, také kategorie 35 – 44 let. Za ní běžela početná skupina a v ní byla nejlepší 45 – 54 let Martina Hampejzová – 1:35:29 a třetí mladá veteránka domácí Iva Kroužilová – 1:35:58, vítězka krajského přeboru ze Sokola Kolín . „Moc děkuji pořadatelům za neskutečný zážitek být na bedně s Keňankou.“ V této skupince běžel i nejlepší šedesátník Pavel Prchal – 1:35:45, který se v cíli svým nevhodným chováním, když byl upozorněn na špatné umístění startovního čísla, zrovna nevyznamenal.

Ve starších veteránkách byla druhá Kamila Skalinová z SK Babice za 1:41:40 a třetí Lenka Bayerová ze Sokola Unhošť za 1:47:25.

Zaujala vítězka nejstarší ženské kategorie nad 55 let Hanka Breburdová z MK Kladno, pro níž to byla druhá půlka během 24 hodin – 2:01:21. Hanka se na „mladá“ kolena vrhla na dlouhý triatlon a na přímý dotaz uvedla: „Jo jsem opět přihlášena na červnového ironmana do Otrokovic.“ Druhá byla Jarmila Poslední z Tehova za 2:05:11.

Kategorii nad 70 let vyhrál opět Miroslav Říha ze Sokola Sadská (1:54:33), kterého však letos potrápil Milan Procházka z pražské Slavie 1:55:07. „Soupeř se v druhé půlce závodu na mě dotáhl, ale podařilo se mi dobře načasovat rozhodující nástup.“ Třetí byl další legendární vytrvalec Standa Groh z Vrchlabí.

Závod má i svého statistika. Takže nejvíce účastí, a to 37 má Jaroslav Klimpera, naposledy běžel v roce 2003. Následují Jindřich Stránský (27), Jan Štrup (25) a Vladimír Čumpelík (24). Z první desítky nastoupil pouze Josef Krátký (22), který se tak posunul na osmé místo s další legendou závodu Milošem Loudou.

Kolínští pořadatelé včele s Vaškem Milerem zvládli závod opět na jedničku. Před startem každý účastník při prezentaci dostal taštičku s občerstvením. Na trati byly tradiční dvě občerstvovačky, na šestém a devátém kilometru, takže se šlo čtyřikrát posilnit. Navíc vzhledem k vedru byla přidána občerstvovačka tři kilometry před cílem. Vzorně označen každý kilometr. V cíli každý obdržel pěknou medaili závodu, připraveny byly opět chutné párky a pivčo. A kdo měl štěstí vyhrál pěknou cenu v tombole.