Za příjemného letního počasí se uskutečnil 44. ročník běhu Lužanskými hvozdy na Jičínsku. Letos to bylo na běhání i na koupání v rybníku, u něhož se nachází centrum závodu. Celkový počet startujících překročil tři stovky.

Ještě před hlavními závody mužů a žen pořadatelé ocenili zasloužilé účastníky. Třeba Milan Vorel (79 let) obdržel jubilejní tričko za deset startů. Janička Lenčová, která zde startovala od svých dětských let , v roce 2011 byla nejlepší ženou a letos jí je 27, obdržela tričko za 20 účastí. 69letý Jirka Kuřík běžel po 40.

Na poctivou pětku se vydali ženy, junioři a veteráni nad 70 let. První a poslední kilometr závodu je stejný a rovinatý. Na následném okruhu čeká běžce nejdříve výživné kilometrové stoupání a následuje seběhová část. V kopci vedla startovní pole vloni druhá žena Marta Fenclová z AC Pardubice, za ní si situaci kontrolovala trojice juniorů. Za nimi běžela Janička Lenčová se čtyřicátníci Jitkou Čermákovou.

V seběhu šli junioři před Martu. Kilometr před cílem vedl obhájce prvenství Milan Krupka (22:32), ale ve finiši ho udělal Filip Stránský za 22:28.

Celkově třetí v tomto závodě byla Marta Fenclová za 22:41. Následoval Adam Krupka –23:02. Druhou ženou byla Janička Lenčová za 23:59 a třetí, druhou v kategorii 35 – 44 let, Jitka Čermáková – 24:21. Ženský traťák z roku 2007 drží Taťána Metelková – 21:58 a v roce 1989 dal Ruda Cogan 19:56

Finančně oceňované šesté ženské místo a prvenství nad 65 let vybojovala legendární Blanka Paulů – 25:49, za níž doběhla vítězka 45 – 54 let Anna Krátká z pardubické Hvězdy – 25:57. A ženy 55 – 64 let vyhrála Zdeňka Jonášová z Hradce Králové za 30:02.

Pořadatelé ocenili i nejstarší účastníky. Těmi byli Jaroslava Grohová (68 let a čas 32:01 a druhá nad 65 let) a Vítězslav Jantsch ( 84 let a 35:14), ten byl mezi jedenácti muži nad 70 let dokonce třetí. Tuto kategorii vyhrál Ladislav Mach z TJ Sokol Lužany za 31:41 před Miroslavem Kunrtem z TJ Liga 100 Olomouc – 33:12.

Po poledni byl odstartován hlavní závod mužů na osm kilometrů. Po druhé a po devíti letech si do Lužan přijel zazávodit Kamil Krunka z Náchoda. Tehdy i letos vyhrál. „Většinou jsem měl závody na dráze, a proto jsem nepřijel. Letos bylo volno, tak jsem na tento kvalitně připravený závod rád zase přijel.“

Trať je do 4 kilometru společná s ženským závodem. Takže po kilometrovém seběhu čeká osmičkáře kilometrové stoupání se stometrovým převýšením a následuje nejdříve na kamenité cestě sešup dolů a poté dlouhý seběh k obci a pohodvý poslední kilometřík do cíle. Celkový součet stoupání tohoto okruhu je uváděn 250 metrů.

Právě v polovině nejnáročnějšího výběhu se rozhodovalo. „Nijak jsem nepřidával, snažil jsem se běžet konstantní tempo, ale soupeř prostě začal zpomalovat,“ řekl po závodě vítězný Kamil Krunka – 27:36. Druhý Pavel Kubričan na něj v cíli ztrácel přes 20 sekund. Třetí doběhl Jan Švadlenka za 28:12. Loňský vítěz Jirka Čivrný byl pátý za 28:53.

Určitě stojí za připomenutí, že traťovým rekordmanem je Jiří Čivrný starší. V roce 1986 zde dosáhl výkonu 25:29. A to po něm zde běžel třeba držitel nej českého výkonu na deset kilometrů na dráze Jan Pešava (vyhrál dvakrát, v roce 1992 dal 25:36), Petr Losman (26:29) nebo další čtyřnásobný vítěz závodu Vít Pavlišta (nejlépe 26:52). Kamil Krunka v roce 2010 zapsal 26:36. Prostě neskutečný výkon Jirky Čivrného staršího, který se přijel na závod podívat.

Nejlepším mladíkem do 29 let byl Adrien Zámečník za 30:05. Další mužské kategorie byly vyhodnocovány po pěti letech, takže vítězi byli například Krunka, Kubrična, Jan Kopal (40 – 44 let za 29:44, celkově šestý), Jiří Čermák (45–49 za 35:43), v mladých padesátnicích Vladimír Brodský ( 31:16) před Romanem Koravským – 31:53 a Lumírem Koutníkem – 34:30, 55–59 vyhrál Josef Vanta za 36:31.

Oceněni byli i závodníci z Lužana. Na pětce Iva Ponikelská – 36:58 a na osmičce Josef Tringela za 40:49 a Šárka Deusová za 49:02.