Ahoj děcka, prázdniny a dovolené máme za sebou, je tady září, dětem začíná školní rok a nám registrace na Lurdy.

Konají se jako vždy druhou listopadovou neděli, letos 10. listopadu.

Slavíme půůůlkulatiny, tak jsme připravili cooool trika. Tentokrát v bavlně.

Na medaili bude poprvé vyobrazena kaplička, podle které nese závod svůj název.

Je potřeba říci, že Lurdy jsou nejen pro výkonnostní běžce, ale i pro ty, kteří s běháním teprve začínají. Závodu se mohou zúčastnit i vyznavači kondiční chůze (hole povoleny).

Registrace

Loni nás doběhlo do cíle rekorních 1340 běžců. Závod má velký ohlas, 2× zvítězil v celostátní anketě o nejlepší závod podzimu a 2× dostal od Českého atletického svazu ocenění v soutěži Top závod roku. Věřím, že letos padne hranice 1500 běžců.

Běžci budou vybíhat po dvou v 15 vteřinových intervalech. Startujeme jako vždy v 11.00h. Limit závodu je 40 minut.

Kondiční chodci budou mít hromadný start o hodinu dříve tj. v 10.00h. Limit chodeckého závodu je 60 minut. Když jsem to šel svižně v tréninku, tak mi hodinky v cíli ukázaly 35 minut.

Registrace budou probíhat online, zaplatit můžete platební kartou přes platební bránu. Druhou možností je převod na bankovní účet.

Rodiny, školy, firmy, týmy

Přihlašovat můžete i své děti, loni 10letý Ondra Pražák doběhl do cíle za neuvěřitelných 16:56 min.

Při registraci můžete na svůj účet přihlásit až 9 lidí, za které provedete platbu. Můžete je přihlašovat i postupně, dnes tři, za týden třeba dalších pět (v tomto případě proběhnou platby dvě). Doporučujeme týmům, firmám, školám, rodinám.

Pokud vás bude hodně, registraci provedeme my a poté vám pošleme platební údaje.

Registrace skončí v neděli 3. listopadu, trika můžete objednávat pouze do neděle 27. října.

Trať

Kdo se bojí, nesmí do lesa. Trasa závodu je dlouhá 3,2 km (změřeno měřícím kolečkem) a vede těmi nejtěžšími, ale zároveň nejkrásnějšími pasážemi, které v „Běláku“ existují, pominu-li místní bažiny, kterým se určitě vyhneme.

Někomu se může zdát, že je trasa krátká, ale věřte, že se pořádně zadýcháte, loni na ní někteří nechali plíce. Každopádně na ní můžete zažít perné chvíle.

Ta první vás čeká už 200 m po startu, který je naplánován v blízkosti restaurace Koliba. Cyklisté a účastníci Ostravského Chachara tomuto místu říkají Kořeňák. Jde o velmi prudký svah propletený bujně rostoucími kořeny stromů. Oni ho sjíždějí, běžci jej budou vybíhat.

Druhý kopec budou překonávat v jihozápadním cípu lesa. Je poměrně prudký, cca 120% stoupání (úhel cca 50°). Terén byl v tomto místě podmáčený i v letních měsících, až spadne všechno listí a zaprší, tak to bude teprve ta pravá mňamka, proto doporučuji krosové boty.

Nejzajímavější a zároveň nejkontroverznější částí závodu bude pro mnoho běžců velmi prudký seběh v následující části lesa. Jedná se o strž, která má neuvěřitelných 170% klesání. Pro ty, kteří se trošku bojí, tak úhel je „jen“ 59°. V tomto místě bude pro jistotu nataženo lano.

Asi 1 km před metou běžci proběhnou malebným místem kolem studánky resp. kapličky Panny Marie Lurdské, kterému se někdy říká Starobělské Lurdy, pak ještě jedno krátké stoupání a zbývajících 600 metrů do cíle je už po asfaltu.

Misska

Kromě nevšedního běžeckého zážitku tady můžete potkat Českou Miss World 2014 Terezu Skoumalovou, která mimochodem taky poběží. Už po páté a jako vždy s jedničkou. Jágr má č. 68, Terezka doživotně č. 1.

Poctivé medaile

Všichni běžci, kteří se do závodu zaregistrují, obdrží v cíli originální medaili, kterou vytvořil student z Fakulty umění Ostravské univerzity Filip Nádvorník. Nejedná se tedy o žádný čínský plíšek, ale o poctivé medaile, které jsou odlévány slévárnou ve Valašském Meziříčí. Jedna strana je vždy stejná, mění se jen ročník závodu, druhou stranu vidíte na titulní fotografii v článku i ve fotogalerii pod článkem.

Koblihy

Chybět nebudou ani koblihy, letos jich objednáme 3000 ks.

Teplý čaj

Čaj bude skvělý jako každý rok, protože nám ho vaří děvčata ze Střední školy společného stravování z Ostravy-Hrabůvky.

Trénink na trati závodu

Trať brzo označíme šipkami z tekuté křídy, takže můžete potrénovat.

Čelenky a čepice

V den závodu si vemte hotovost, protože letos budeme čelenky a čepice prodávat za výrobní ceny.

Propozice ZDE

Registrace

Startovní listina

Facebooková stránka závodu

Mapa trasy závodu