24. ročník Birell Grand Prix Praha 5&10 km, závod oceněný zlatou známkou IAAF, byl rekordní a historický! Vyhrál Keňan Geoffrey Koech v novém nejlepším čase letošního roku a čtvrtém nejlepším výkonu všech dob 27:02. V ženské kategorii vládla Sheila Chepkirui perfektním výkonem 29:57. Dvěma ženám se poprvé v historii podařilo běžet pod 30 minut v jednom závodě. Nejlepším Čechem se stal Vít Pavlišta, který běžel také v osobním maximu 29:50. Ženskému domácímu startovnímu poli dominovala Hana Homolková.

Koech rozhodl závod na posledním kilometru, když v přetahované udolal krajana Bravina Kiptoo a do cíle dorazil osamocen. Elitní atleti rozběhli první polovinu závodu na světový rekord časem 13:24. Na sedmém kilometru společně běželi už jen Keňané Bravin Kiptoo a favorit závodu Geoffrey Koech.

Koech si výrazně vylepšil osobní rekord o 15 vteřin, mimo jiné běžel v nejrychlejším čase roku 2019 a překonal tak Uganďana Stephena Kissu. Navíc se nyní časem 27:02 dělí o čtvrtý nejlepší výkon historie s legendárním etiopským vytrvalcem Haile Gebrselassiem. Jako druhý v Praze do cíle doběhl Matthew Kimeli (0:27:09), člen RunCzech Racing Alumni, který v závěru předběhl Bravina Kiptoo (0:27:12), člena RunCzech Racing teamu. Všichni tři muži na pódiu se zároveň stali třemi nejrychlejšími závodníky roku.

„Je to skvělé. Čas 26:50 by byl ještě lepší a naprosto skvělý, ale přesto jsem velice spokojený s tím, jak jsem tady na této úžasné trati běžel,” podělil se o pocity po závodě Koech.

Birell Grand Prix Praha drží nyní v ženské kategorii tři nejlepší časy historie. Postaraly se o to Dorcas Jepchumba Kimeli a Sheila Chepkirui, které doběhly ve shodném čase 29 minut a 57 vteřin, jen o kousek setiny však byla rychlejší Chepkirui. Historicky lepší čas už drží jen Joyciline Jepkosgei (světový rekord 0:29:43 z roku 2017), který také zaznamenala v Praze. Letošní výkon obou nejrychlejších dam přesto vstoupí do historie, protože jako první dvě ženy na jediné akci běžely pod 30 minut. Třetí místo letos obsadila Norah Jeruto (0:30:07), jejíž běh je nyní šestý nejlepší na světě.

„Nepřipadalo mi to tak rychlé, jak nakonec čas vypadá, ale druhá polovina závodu byla vážně o mnoho těžší,” nechala se slyšet v cílové rovince vítězka Sheila Chepkirui. „Já věřím, že jsem schopná zaběhnout ještě rychleji v budoucnu a věřím, že to může být už příští rok a zase v Praze,” dodala.

České vytrvalecké špičce dominoval Vít Pavlišta v osobním rekordu 29 minut 50 vteřin a zároveň tak splnil svůj cíl porazit nejlepší keňské běžkyně. „Jsem šťastný, že jsem udělal osobní rekord. V rychlosti mám ještě rezervy, ale je to skvělý základ pro maraton. Trať mi seděla, je svižná a byly tu rychlé úseky. A navíc jsem se nechtěl nechat ženami porazit,” usmíval se Pavlišta. Za ním skončil druhý Tomáš Navrátil (0:31:22), třetí místo bral českobudějovický David Vaš (0:31:28).

Boj o post nejlepší Češky se zúžil na bitvu mezi Hanou Homolkovou a zkušenou Petrou Kamínkovou. Zvítězila ta mladší a dravější Homolková v solidním čase 0:35:59. Téměř o minutu za sebou nechala právě v tuzemsku legendární Kamínkovou (0:36:55). Třetí domácí závodnicí na pódiu pak byla chotěbořská Markéta Gajdorušová (0:37:26).

Kromě Birell Běhu na 10 km se v Praze uskutečnil také závod adidas Běh pro ženy 5 km. V něm zvítězila Češka Julia-Anna Lily Bell výkonem 17 minut a 18 vteřin. Na stupně vítězek jí doprovodily krajanky, druhá Petra Kotlíková (0:17:45) a třetí žena závodu Daniela Havránková (0:18:00). Nejrychlejší zahraniční závodnicí se stala v pořadí čtvrtá Španělka Laura Vilchez v čase 0:18:40.

Birell Grand Prix Praha 5&10 km byla osmým závodem RunCzech sezony 2019. Této ohromně populární a tradiční akce se zúčastnilo celkem 9 748 běžců. Hlavní závod Birell Běh na 10 km běželo 7 127 lidí, na trať adidas Běhu pro ženy na 5 km vyběhlo 2 621 žen. Letošní soutěžní ročník pokračuje ještě dvěma závody RunCzech běžecké ligy Mattoni 1/2Maraton Ústí nad Labem (21. září) a Mattoni Liberec Nature Run (5. října). V Ústí nad Labem navíc vyvrcholí série EuroHeroes Challenge vytvořená ve spolupráci RunCzech a Evropské atletiky.

Výsledky muži

celkové pořadí | jméno | národnost | výsledek 1 | KOECH GEOFFREY KEN | 00:27:02 2 | KIMELI MATHEW KEN | 00:27:07 3 | KIPTOO BRAVIN KIPKOGEI | KEN | 00:27:12 4 | KOECH SHADRACK KIPNGETIC | KEN | 0:27:21 5 | KIMELI BENARD | KEN | 0:27:29 6 | KIPKOECH VEDIC | KEN | 00:27:33 7 | KIMUTAI KENNEDY | KEN | 00:27:42 8 | KIPYATICH ABRAHAM | KEN | 00:27:51 9 | BUNUKA JAMES | KEN | 00:28:05 10 | MANTANGA MBULELI MAXWELL | RSA | 00:28:13 22 | VÍTEK PAVLIŠTA | CZE | 00:29:50

Výsledky ženy

celkové pořadí | jméno | národnost | výsledek 1 | CHEPKIRUI SHEILA | KEN | 00:29:57 2 | KIMELI DORCAS JEPCHUMBA | KEN | 00:29:57 3 | JERUTO NORAH | KEN | 00:30:07 4 | HEMUTAI FANCY | KEN | 00:30:37 5 | CHEPTAI IRINE CHEPET | KEN | 00:31:27 6 | KITE GLORIA | KEN | 00:31:51 7 | MYKHAILOVA DARYA | UKR | 00:32:31 8 | EYAYU ALEMADDIS | ETH | 00:32:54 9 | PARLOV MATEA | CRO | 00:33:00 10 | CHIRCHIR MONICAH JEPKEMOI | KEN | 00:33:17 108 | HANA HOMOLKOVÁ | CZE | 00:35:59