Běžecký seriál Kunětická 9 (K9) nemá mantinely. Ani start v pět odpoledne, tedy o hodinu dříve než obvykle, nezabránil velmi početné účasti při devátém závodě, navíc na hlavní trati se sešlo špičkové obsazení. Příští K9 bude 25. září od 17 hodin na Kunětické hoře u Pardubic.

„Jel jsem náhodou kolem,“ řekl před startem špičkový český triatlonista Jan Volár (na foto), který na devítikilometrové trati držel z roku 2016 časem 30:41 traťák. Pět minut před startem se objevil další hvězdný běžec Martin Jor, který vyhrál třikrát v konkurenčním Hradeckém poháru a byl mimo jiné druhý na nedávném trailovém běhu Mizuno poháru na půlmaratonské trati ve Špindlu. . „Vyjel jsem z Hradce v půl páté, jsem rád, že jsem stihl start a vlastně z auta vyrazil rovnou závodit.“

Od startu však Honza nedal soupeřům šanci a vyhrál v novém traťáku 30:19. Druhý Jor dal 32:55 a byl nejlepším třicátníkem závodu. Třetí celkově doběhl pravidelný účastník Ondra Pleskot za 33:18, ten vyhrál osmou K9. „Chtěl jsem to zkusit pod 30, bohužel o pár sekund to nevyšlo,“ řekl v cíli vysmátý Honza, který tím tak oslavil své narozeniny. Pořadatel seriálu Jakub Jaroš hodlá borce nabudit k překonání magické hranice :„Zřejmě vypíšu nějakou odměnu za další absolutní rekord.“

Velké věci se děly i v kategorii padesátníků. Nyní kulminuje forma Honzovi Vejběrovi a tentokrát zcela v pohodě smázl obvyklé bedničkáře v kategorii a vyhrál ji za 37:17, celkově byl 13. V čtyřicítkách byl nejlepší Jirka Doucha za 35:34.

Zajímavý souboj přinesla soutěž žen. Letos je největší osobností K9 Bára Zavřelová a tentokrát usilovala o čtvrté prvenství, ale v koncovce byla lepší Radka Janyšková za 40:22. „Snažila jsem se běžet rozumně a nestrhla jsem se s mladými v úvodu. Postupně jsem šla do vedení. Soupeřka mě doběhla v nejnáročnějším úseku. Na schodech pod Kuňkou, kilometr před cílem. Bojovala jsem s ní až do konce , ale finiš měla lepší,“ řekla v cíli Bára, která na vítězku ztrácela deset sekund. V ženách dosáhla nej výkonu Taťána Metelková – 35:02, také z roku 2016.

Bářiny další myšlenky míří k 21. září na Saar Challenge do Hlinska, kde spolu se mamkou, vždy usměvavou Janou Zavřelovou, opět vyhrála na K9 padesátnice za 45:43, poběží maratonskou trať, což by pro ně jako úspěšné účastnice nedávné padesátky ve Špindlu, Bára celkově druhá a Jana desátá, měla být hračka.

Saar Challenge i K9 pořádá Jakub Jaroš a k následující akci uvedl: „Online registrace je u konce a na startovce je rekordních 196 závodníků. Odesíláme startovní čísla se jmény do výroby. Kdyby se někdo stále chtěl předem přihlásit a nechtěl tak čekat až na registraci v den závodu, tak do pátku otevírám možnost mně napsat na "ktspardubice@sez­nam.cz“ a já do startovky doplním. V každém případě jsme kapacitu závodu navýšili tak, aby se příchozí závodníci nemuseli bát toho, že je na start nepustíme."