Za příjemného letního počasí se uskutečnil 32. ročník Enervit Benešovského maratonu Pojizeřím v Benešově u Semil. Ve stylu start cíl vyhrál silniční běh Filip Zelenka z Dolních Počernic za 3:08.26 hodiny. Další východočeské nejen maratony a půlmaratony se uskuteční 26. října ve Svratce jako Vyking trail a kros a 16. listopadu v Srchu u Pardubic jako silniční Sršský maraton, půlmaraton a čtvrtmaraton.

Soutěž žen vyhrála běžecká veličina, která se může pochlubit třeba absolvovaným MUM nebo vítězstvím ze smíšených dvojic na B7. Kristýna Jeřábková (na foto s vítězem půlmaratonu v padesátnících Romanem Koravským – 1:22:23) a zapsala 3:24:29, tedy téměř o čtvrt hodiny lepší výkon než vloni a celkově páté místo a prvenství mezi ženami 35 – 44 let. A to stejně jako vloni přijela na z místa bydliště dvacet kilometrů na kole. „Závod jsem si hrozně užila. Příjemné setkání s kamarády nejen na trati, ale i cíli po závodě. Super atmosféra.“

Letos chyběla vloni druhá Jitka Kábrtová z náchodské Studnice, která si před týdnem dala jiný maraton, v kterém si vytvořila osobáček 3:35:24 hodiny. Druhá byla další pravidelná účastnice a vítězka mladých Veronika Roudnická za 3:35:47. Ženy nad 45 let vyhrála Jiřina Skálová z Prahy za 4:14:04. Při maratonské premiéře byla druhá v mladých ženách Kristýna Hádková za 4:39:34. „Vloni jsem si vyzkoušela triatlon a letos chtěla zkusit maraton. Byla to teda dřina, ale dala jsem to,“ řekla v cíli další usměvavá a spokojená závodnice.

V mužích byl celkově druhý další veterán, vítěz nedávného Monackého maratonu na Chrudimsku, Saša Borovec z Chocně za 3:18:03. Celkově třetí byl výborný lanškrounský triatlonista a vítěz mužů nad 55 let Roman Sedláček za 3:21:17.

Silniční trasa závodu vede z Benešova u Semil (Podmošna) příjemným údolím proti proudu řeky Jizery do Dolní Sytové, tedy do úvodní obrátky mírně stoupá, součet stoupání cca 60 metrů. Maratonci tuto trasu běží dvakrát, půlkaři jednou.

S maratonem zároveň odstartoval jedenáctý ročník Enervit Benešovského půlmaratonu Pojizeřím, který byl početněji obsazen než maraton. V koncovce uspěl veterán Dalibor Bartoš z Liazu Jablonec za 1:16:33. Jan Videcký z AC Mladá Boleslav byl vloni druhý v maratonu a letos druhý v půlce, v koncovce měl však zdravotní problémy, za 1:18:44.Třetí byl další mladík, který do poloviny běžel ve vedoucí skupině, Vojtěch Hájek za z SK Nové Město nad Metují za 1:19:40.

V soutěži žen byla nejlepší pravidelná účastnice a také veteránka Jitka Čermáková, celkově devatenáctá, za 1:33:16. Druhá Jan Uherová dala 1:38:44 a byla vítězkou nad 45 let. .

V tomto století je největší osobností maratonu česká rekordmanka v běhu na 24 hodin Michaela Dimitriadu z Prahy. Vyhrála čtyři ročníky. Drží traťák na nové trati 3:05:11, absolutní ženský výkon má také ona z roku 2010 – 2:54:18. Traťový rekord na původní trati s otáčkou u Jablonce nad Jizerou drží časem 2:28:12 hodin Jiří Šoptenko z roku 1995, na nové běžel v roce 2013 další utra vytrvalec Radek Brunner 2:36:17. Na půlmaratónské trati jsou rekordmany Jiří Čivrný mladší (1:10:29 – 2011) a Barbora Jíšová (1:22:14 – 2016).

Sympatickým počinem pořadatelů bylo, že opět umožnili o hodinu dříve vystartovat pomalejším závodníkům. Takže závod si v čase těsně nad šest hodin užili legendární sedmdesátník Standa Groh z Vrchlabí, kategorii vyhrál Milan Vokáč za 4:47:39, a šedesátnice Darina Doubková z Prahy, oba navíc byly ve svých kategoriích na bedně.

Oceněni byli i nejlepší domácí závodníci. Na maratonu to byl jeden z hlavních pořadatelů Jiří Lukeš, který byl dokonce druhý za 3:30:07 ve své věkové kategorii a celkově šestý.