Již následující víkend, konkrétně v pátek 6.12 o půlnoci, bude v městečku Mýto nedaleko Rokycan odstartován 26. ročník populárního ultratrailového závodu Pražská stovka z dílny zkušeného a populárního organizátora Olafa Čiháka. Ten svoji první stovku organizoval již ve svých necelých 13 letech (1991), kdy ručně namaloval plakáty a na start v zahradě jeho babičky v Týništi nad Orlicí dorazil tehdy 1 účastník na trať 100 km a další 3 pak na 25kilometrovou vzdálenost. V letošním ročníku se očekává účast výrazně větší, jen na hlavní trať v délce 135 km a s převýšením 4500 m je přihlášeno pár dnů před startem téměř 300 závodníků z 8 zemí, dalších několik stovek se očekává na kratších vzdálenostech 62, 43 a 15 km. Nejlepší závodníky můžeme v cíli v Praze-Modřanech očekávat již v sobotních večerních hodinách.

A na koho z favoritů se můžeme těšit na startu? V mužské kategorii musím určitě na prvním místě jmenovat slovenského borce Mariana Priadku z Trnavy, který je nepřehlédnutelný nejen svými dredy, ale hlavně úžasnými výkony v posledních dvou sezónách. Loni nenašel konkurenci na Nízkotatranské stíhačce, letos mimo jiné triumfoval ve skvěle obsazeném Ultra Sierra Nevada, vyhrál Štefanik trail či K24 ultra trail ve Slovinsku. Jen na Beskydské sedmičce prohrál s Markem Causidisem, který využil nejen dokonalé znalosti domácí trasy, ale i momentu překvapení, když se neočekávaně objevil na startu.

Dalším velkým favoritem ze Slovenska je i Matej Oravec. Tento mladík (roč.1996) ze Slovenska dokázal letos mj. zvítězit na velmi náročné Východniarské stovce a „na bednu“ se podíval i v dalších závodech. Uvidíme nakolik dokázal během 13 dnů zregenerovat po náročném vítězném Loučení (63 + 107 km ve dvou dnech).

Z domácích borců by mohl patřit k nejlepším 32letý Petr Hének z Drnovic. Určitě by rád navázal na svou nejúspěšnější sezónu 2016, kdy zvítězil ve skvělých časech na Jesenické i Krakonošově stovce. Bohužel v posledních dvou letech nacházíme u jeho jména často označení DNF pro ty, kteří závod nedokončili. Ale třeba na letošní B7 se prezentoval pěkným 5.místem. O deset let starší Kamil Bezděk z Nového Jičína je velmi zkušený borec, mnohonásobný medailista z Beskydské sedmičky a letošní vítěz 5 beskydských vrcholů. Kamil si již z Pražské stovky před 2 lety odvezl pomyslnou bramborovou medaili.

Aleš Sedlák dokázal letos při vítězství na Krakonošově stovce porazit o více než 50 min. i vyhlášeného Radka Brunnera. Na Beskydská sedmičce pak skončil čtvrtý.

Na umístění v TOP 10 může určitě pomýšlet mnoho dalších borců – třeba bronzový z roku 2017 Tomáš Kadlec, letošní vítěz B7 v kategorii dvojic Tomáš Klimša, další výborní Slováci Jozef Harčarík a Patrik Hrotek, stále ještě mladý Tomáš Štverák, či zkušený Václav Král a letos výborně běhající Ondřej Pátek (ten si může slušným výkonem zajistit vítězství v letošním Poháru CSUT).

Hodně vyrovnaný může být boj o medaile mezi ženami. V Liberci určitě poctivě trénovala dvojnásobná ženská vítězka Beskydské sedmičky Marie Zelená (na P 100 stříbro v roce 2017). Dvojnásobnou vítězku Pražské stovky z let 2017–18 Elišku Kaniovou z Jeseníků připravila loni o účast viróza, ale v letošním roce opět předvádí velmi kvalitní výkony (mj. stříbro na LH 24 či bronz z Nízkotatranské stíhačky). V posledním jmenovaném závodě ji dokázala porazit Martina Kárová z Prahy a ani ona by neměla na startu v Mýtu chybět.

Na nedávném Loučení se skvěle prezentovala vítězstvím další česká běžkyně Lenka Berrouche. Ze zahraničních účastníků by měla být nejkvalitnější Ruska Irina Safronovová, Slovenka Mária Štrbová, či zkušená Svetlana Kulcichina z Lotyška, medailistka z let 2016–17, Z dalších českých závodnic si troufnu jmenovat Ninu Balákovou, Adélu Jemelíkovou nebo Hana Váchovou, loňskou a pravděpodobně i letošní vítězku Poháru CSUT. Další vynikající Slovenka Denisa Kušnierová, vítězka letošní Javornické stovky, je zatím přihlášena jen na kratší trasu 62 km. Účastníci závodu se mohou těšit na několik dobře zásobených občerstvovaček a snad i na přijatelné počasí. Současná předpověď slibuje na příští víkend proměnlivou oblačnost s občasnýma srážkami a teplotami lehce nad bodem mrazu. My ostatní pak můžeme jejich průběžné výsledky sledovat na odkazu:

http://cdp.evizi.cz/