Pořadatelským úspěchem skončil pro spolek Neflákej se – Hradecká míle druhý ročník Vánočního půlmaratonu, který se uskutečnil v malšovických lesích u Hradce Králové. Vloni startovalo cca šedesát běžců letos byla celková účast hodně přes dvě stovky. Před rokem sedm tříčlenných štafet, letos v cíli třicet šest. Navíc suprově vyšlo počasí, bylo jako na jaře, takže někteří borci si to dali v kraťasech a tričku. Pokračování za rok prý bude a bude to dle pořadatelů ještě lepší.

Roli hlavního favorita na tří okruhové lesní většinou rovinaté trati splnil Američan žijící u nás Daniel Noah (1:13:45), který má za mlada desítku pod třicet minut. Po prvním kole byl sice třetí, ale v kontaktu s vedoucím Filipem Václavíkem (v cíli třetí za 1:17:29) a druhým Matějem Zimou (1:14:25), s nímž pak Noah chvíli běžel. Celkově čtvrtý byl další spolufavorit a vítěz poháru Hradecká míle Majkl Smutný – 1:19:13: „Takové dálky normálně neběhám a myslím si, že toho budu mít v cíli dost,“ řekl před startem a bylo tomu tak.

Celkově pátým jednotlivcem byl nejlepší čtyřicátník. Legendární Miloš Kratochvíl z Holic startující za Hvězdu Pardubice. Borec, který jako junior dokázal vyhrát tuto kategorii v Běchovicích, dal 1:19:32 a s přehledem porazil vloni celkově třetího Tomáše Haka – 1:23:24. Miloše na závodě doprovázela jeho manželka Šárka Kratochvílová, která v září vyhrála Syrovinský běh Velkou Moravou na padesátikilometrové trati a součástí výhry bylo startovné na Hostýnskou osmičku v srpnu 2020. Šárka na místě přijala nabídku rekreačních běžců a stala se součástí týmu Bezvaběh-Hvězda -Maratonstav a první úsek dala za 31 minut a nejvíce tak přispěla Josefu Krátkému (43:20) a Evě Friebelové (41:20) k 22. místu ve štafetách – 1:56:25.

Padesátníky vyhrál za 1:23:35 Miroslav Nemšák, který byl v této kategorii letos nejlepším běžcem krosového poháru Mizuna. Velký návrat předvedl po zdravotních problémech Pavel Volár, otec pořadatelů Jana a Tomáše Volárových, který byl druhý za 1:29:29. Jako jediný udržel tempo vodiče na čas pod 1:30, kterým byl vítěz letošního Czechmena a nejlepší Čech v říjnovém havajském Ironmanu Pavel Petrásek. A muže nad 60 let vyhrál Eduard Frey za 1:45:30.

I vítězka žen Aneta Khýrová nebyla delší dobu vidět na závodních tratích. „Měla jsem únavovou zlomeninu na noze,“ vysvětlila tato drobná běžkyně. „Samotnou mě překvapilo jak se mi lehce běželo,“ dodala po závodě – 1:24:24. Celkově druhá byla nejlepší čtyřicátnice Hana Šmejkalová z Karlových Varů – 1:29:12. Třetí byla další mladá Renata Labová za 1:35:12. Loňska vítězka Lucie Hladíková (vloni 1:40:35) byla v kategorii třináctá za 1:53:38. Vloni třetí a letos desátá v kategorii, minutové zlepšení, byla Štěpánka Pohlová Kučerová za 1:47:36, která v tomto roce vybojovala bronzovou medaili na republikovém šampionátu v chůzi na dvacet kilometrů.

Zastoupeny byly ženy i v dalších vypsaných kategoriích – Jindra Horáková dala 1:58:26 a Miroslava Dlabáčková 2:10:19. Velmi zajímavý souboj přinesla soutěž štafet, jeden člen musela být žena. Překvapením byla mládežnická sestava Tri Clubu Česká Lípa – 1:27:03, která dokonce po prvním úseku vedla před favority závodu Rozběháme Česko, za které běžela Lujza Sláviková, která dokázala porazit Jana Vejběru, lídra dalšího favorizovaného celku. Rozběháme Česko pak nasadilo Radoslava Hricova a Miloše Madrona a bezpečně vyhrálo za 1:19:21.

Za tým Jana Vejběry, který na poslední chvíli totálně změnil sestavu a místo nemocných Evy Vejběrové a Ivy Čechové, nastoupili špičkový orientační běžec Filip Lán a druhá žena letošního ročníku východočeské Velké ceny v bězích Denisa Kozáková a bylo z toho druhé místo za 1:23:46. Třetí pozici uhájila mládežnická sestava z České Lípy 1:27:03, nahlášeno bylo složení Tomáš Knejzlík, Tereza Knejzlíková a Petr Dušek, když za nimi doběhl třeba vloni nejlepší tým Tomáše Hrbka.

Zajímavý byl i konec závodu, kdy vloni předposlední Pavel Koloc (2:33:49) téměř doběhl Aleše Michalega (2:33:38). „V závěru jsem měl hrozné křeče, které mi totálně znemožňovaly běžet,“ řekl Aleš, na kterého se však usmálo štěstí a vyhrál v tombole, která se losovala po vyhlášení výsledků. A proč se Pavel více nesmáčkl: „Les byl plný lidí a myslel jsem si, že je před mnou nějaký rychleji chodící turista. Proto jsem se začal snažit pozdě.“