Pořadatelský spolek NAA (Nezávislí amatérští atleti) letos slaví 55 let od svého vzniku a po 46 uspořádal v pardubických Bubeníkových sadech Zimní běh NAA na rovinaté pěti okruhové trati o délce 2 km.

Před hlavním závodem mužů a elitních žen se samostatně uskutečnil běh pro děti, v kterém byl za 9:09 minuty nejlepší Ondřej Podzimek. Startovala v něm i nejmladší účastnice závodu Zuzanka Fenclová ( 6let ), jejíž maminka byla absolutní vítězkou soutěže žen, a zapsala 13:20.

Poté na start nastoupily legendy závodu. V tomto klání byl nejlepší mladík Vítek Strnad (8:31) , který v koncovce porazil Jakuba Zajíce, za mlada několikanásobný český šampion v chůzi na 50 kilometrů. „Nebyl jsem zvyklý ve finiši prohrávat, ale stalo se. Holt mladí vpřed,“ řekl v cíli vysmátý Kuba. Startoval po 24 i jeho otec Jan Zajíc, který se proti loňsku výrazně zlepšil na 11:45. Jeho kámoš Pepa Krátký běžel po 22 a dal také lépe jak vloni – 11:33. Rekordmanem v počtu startů je Jiří Rozinek, letos po 37, a za 13:04. Zářil sedmdesátník Pepa Bednář za 9:21.

Vloni druhá, letos druhá taková je aktuální bilance po 13 startu, z čehož čtyři první místa, Denisky Kozákové – 7:19. Sice ke konci stahovala Martu Fenclovou, ta běžela po 14 a vyhrála po 11, ale jejich souboj se rozhodl už po prvním kole, kdy Marta udržela kontakt s muži, kdežto Deniska běžela sama – 7:12. Celkově třetí byla manželka absolutního vítěze Šárka Kratochvílová – 8:32.

Miloš Kratochvíl vyhrál Zimní Běh NAA po čtvrté a letos ve stylu start cíl – 6:18. Za ním běžel čtyři kola druhý Tomáš Mocek, kterého však v polovině závodu začal stahovat Tomáš Pozler. Do posledního kola šli kluci spolu a po finiši byl o sekundu lepší Pozler – 6:36.

Traťový rekord na této trati drží pražský František Zouhar, který v roce 2003, kdy se začal běhat tento okruh, sady prošli v roce 2002 rekonstrukcí a dosti se změnil hlavně povrch, dal 5:52. Na staré dvojce běžel nejrychleji v roce 1995 legendární Michal Vokolek za 5:25. Nejlepší ženský čas nadále drží Taťána Metelková z Hradce – 6:46 a na staré trati domácí Marta Fenclová za 6:38.