Trochu symbolicky byla jako na jednom z prvních míst v republice na Kunětické hoře u Pardubic zahájena běžecká sezóna. V sousedním Srchu se totiž, když to ještě šlo a byla již přijata mírnější omezení, před dvěma měsíci uskutečnil v rámci Zimního poháru Srchu poslední hromadný závod v republice před jejich zákazem. Pořadatel Kunětické 9 (K9) Jakub Jaroš přijal opatření aby závody proběhly v souladu s nařízeními a bude tak pokračovat i ve středu 27. května. I samotní účastníci se chovali ukázněné. V 17 hodin byl start trati 4,5 kilometru, kde nastoupilo téměř 70 běžců.

Hvězdné bylo obsazení čela závodu a už před startovním výstřelem jsem si říkal, že vždy štíhlý Tomáš Mocek je nějaký vyhoněný. Je vidět, že Tomášovi manželský život a rodičovství svědčí, protože s přehledem vyhrál za 16:53 minuty. Druhý byl Václav Rohlík 17:32 a třetí legendární Michal Vokolek za 18:23, všichni z Pardubic. Bývalý český krosový šampion a nepřekonatelný rekordman třeba legendárního běhu z Pardubic do Hradce, který již není na této trati pořádán, drží z roku 2016 traťák časem 16:26.

Celkově desátá byla nejlepší žena Míša Sabová za 20:31. Rekordmanka krátké trati – 19:30 Katka Kubiasová z Vlčkovi u Hradce Králové běžela devítku. Na krátkou trať přesedlala jedna z největších legend Kunětické 9 Dalibor Chocholouš (74 let), který zapsal čas 35:59.

V 18 hodin vyrazili na trať vytrvalci na devítku a dle výsledkové listiny byla téměř naplněna kapacita (96 míst) závodu – 93 startujících. Úvod závodu patřil zkušenému veteránovi Jirkovi Douchovi z Náchoda (49 let) – 35:20, ale v koncovce se prosadil nejlepší třicátník Dima Rogovik z Pardubic za 35:06. Podobně jako Tomáš Mocek mě zaujala před startem lehkým krokem při rozcvičování Tereza Svobodová, která v druhé půlce doslova přežehlila dost mužů a byla celkově třetí za 36:08 a jako jedna z mála se dokázala přiblížit k výkonu Taťány Metelkové – 35:02, také z roku 2016. Absolutně nejlepší času dosáhl na této trati vloni český reprezentant v triatlonu Jan Volár – 30:19.

Po roce se do seriálu K9 aktivně zapojila v počtu prvenství nejlepší žena Marcela Rambová z Hradce Králové, která doběhla třetí a vyhrála čtyřicátnice za 38:50. Druhá byla další mladice Jana Petrová za 38:15. Čtvrtá byla nejlepší třicátnice Nina Janáčková z Chroustovic za 39:15 a následovaly další veteránky. Katka Kubiasová, která rovněž po startu nikam nespěchala, 39:17 a Iva Kroužilová z Kolína 39:26. Sedmá byla vítězka dubnové Výzvy K9 Radka Janyšková za 39:27 a osmá nedávno zasnoubená Erika Kičinová – 40:19, z které má být za nedlouho mladá paní.