Ivana Sekyrová doběhla v Rotterdamském maratonu na skvělém 9. místě absolutního pořadí žen ve výborném čase 2:34:22 a pojede na olympiádu do Londýna.

„Překvapilo mě, že kilometry ubíhaly vcelku příjemně. Vždycky jsem si pomyslela, že teď už je to třeba jenom jako z Kynšperka k nám, do Sokolova, a to mi také pomohlo,“ řekla Ivana Sekyrová pro Běžeckou školu Miloše Škorpila.

Ivana se šest kilometrů před cílem cítila natolik dobře, že si pohrávala s myšlenkou na další zrychlení. „Raději jsem si ale hlídala svoje tempo. Říkala jsem si, že nebudu bláznit, aby se mi třeba nic nestalo. No, a ten poslední kilák, to už byla paráda,“ dodala s úsměvem.

Ivana svým výkonem suverénně vyhrála svou věkovou kategorii, když o více než 15 minut porazila druhou v pořadí Yolandu Mercado Torresovou z Portorika.

40 Kilometr 2:26:29 (18:16)

V přehledu si můžete všimnout, že v závěru měla opravdu ještě dostatek sil na zrychlení.

Mezičasy – graf:

mezičasy

Celkovým vítězem ABN AMRO Rotterdam Marathon se stal Yemane Adhane z Etiopie – vyhrál za 2:04:48, v posledních pětistech metrech se dokázal i přes prudký protivítr odpoutat od svého krajana Getu Felekeho.

Největší favorit Moses Mosop skončil nakonec třetí. Ohrozit světový rekord Patricka Makaua (2:03:38) z loňském maratonu v Berlíně se mu z důvodu povětrnostních podmínek nepodařilo.

„Věděli jsme, že to budou mít závodníci dnes s takovým silným větrem těžké,“ řekl organizátor závodu Mario Kadiks, který odstartoval závod o půl hodiny dříve než obvykle, ve snaze překonat světový rekord.

Mosop, známý jako „The Big Engine,“ byl největším favoritem. Stál na startu s nejlepším osobním časem 2:03:06 z loňského Boston Marathonu.

Ale byl to etiopský pár Adhane a Feleke, který dokázal lépe přestát vítr a chladné teploty kolem Rotterdamu, než Mosop a další Keňané.

Oba Etiopané běželi ve dvojici zhruba 30 kilometrů a oba byli stále rychlejší světového rekordu a to až do 35 kilometru, počasí a nedostatek pacemakerů si vybraly svou daň.

27letý Adhane byl šťastný, že se mu podařilo v cílové rovince odpoutat od Felekeho. Jeho vítězný čas je druhým nejrychlejším na světě v tomto roce za výkonem Ayele Abshera z lednového Dubaje – 2:04:23.

Mosop běžel posledních 30 minut sám na třetím místě a na Etiopany se mu nepodařilo dotáhnout.

Tiki Gelana z Etiopie vyhrála závod žen v čase 2:18:58 – nejrychlejší čas letošního roku, nový traťový rekord a osobní rekord.