Čtvrtý ročník Slavkovského poutního běhu vyhrál Jaroslav Kukučka. V cíli mu v 5,5 kilometru dlouhém závodu s převýšením 360 metrů, naměřili čas 31:36. Druhý v pořadí na trati mezi Slavkovem pod Hostýnem, Svatým Hostýnem a zpět, skončil s jednatřiceti­sekundovou ztrátou Josef Kopřiva, třetí místo obsadil Josef Krajcar (33:35). Čtvrtý v Hostýnských vrších doběhl Zdeněk Krajcar (34:33), pátý byl v čase 35:31 Pavel Darebníček.

V ženském závodu zvítězila Lenka Janečková, jež dosáhla na těžké trati času 40:08. Stříbrná byla Ivana Němcová (40:30), třetí příčku vybojovala Jana Darebníčková (44:43).

Ve Slavkově hodnotili i kategorie veteránů nad 40 let. V ní v mužích vyhrál Roman Sobek (35:58) před Davidem Němcem (40:31) a Petrem Symerským (40:32). V ženách se ze zisku prvního místa radovala Lada Urbanová (47:14) před Blankou Horákovou (49:40) a Lenkou Peclovou (50:27).

,,V letošním ročníku Slavkovského poutního běhu jsme už dlouho dopředu kvůli koronaviru omezili účast v závodu pouze na běžce ze Slavkova pod Hostýnem a rodáky ze Slavkova pod Hostýnem,“ vysvětloval jeden z pořadatelů Josef Barot.

Součástí běžeckého podvečera v malé obci v Hostýnských vrších bylo na rozehřátí tradiční kilometrové Slavkovské kolečko. V něm poměřily síly děti všech věkových kategorií. Pro všechny pak byla v cíli připravená odměna v podobě perníkové medaile a ovocného nápoje.

Zájem byl o hlavní pětikilometrový závod. V něm se na start postavilo v zajímavé konkurenci 36 místních běžců a běžkyň.

,,Závod v třicetistupňovém vedru odstartoval u obecního úřadu. Nejvyšší bod na trati byl po zdolání všech 156 hostýnských schodů, včetně těch posledních 24, o které byli běžci minulý rok ušetřeni. Atak traťového rekordu 26:21 Ondřeje Veličky z roku 2019 se proto nečekal. Na těžké trati se však bojovalo o každou sekundu,“ prozradil Barot.

Ten také popsal vývoj a rozhodující momenty závodu.

,,Brzy po startu se v prvním mírném asfaltovém stoupání na čele vytvořila pětičlenná skupina. V ní byl i loňský vítěz Slavkovské kategorie Pavel Darebníček. S ním vpředu běželi ještě Josef Krajcar, Zdeněk Krajcar, Jaroslav Kukučka a Josef Kopřiva. Po přechodu do strmého terénního stoupání ale dokázal držet vysoké tempo jenom Kukučka. Toho se ze všech sil držel Kopřiva. Třetí pozici kontroloval Josef Krajcar. Darebníček a Zdeněk Krajcar ze souboje o medailové příčky odpadli. Jaroslav Kukučka pak náskok na vedoucí pozici udržel až do cíle. Navíc si o čtyři minuty zlepšil osobní rekord v tomto závodu. Stříbrný v pořadí Josef Kopřiva splnil roli černého koně letošního Slavkovského poutního běhu,“ informoval Josef Barot.

,,Ženský závod byl vyrovnanější. Znovu se v něm však rozhodovalo v nejprudším terénním výběhu na Hostýn. V tomto úseku si klíčový náskok vypracovala Lenka Janečková. Ivana Němcová však pro ni byla až do závěrečných metrů hodně nepříjemnou soupeřkou,“ uvedl ještě Barot.