V sobotu 8. srpna se koná 9. ročník mezinárodního ultratrailového závodu jednotlivců a dvoučlenných týmů Hostýnská osma 2020.

Start 68 kilometrů dlouhého běžeckého podniku, který má celkové převýšení 3050 metrů, je u obecního úřadu v Rajnochovicích v 8 hodin a 8 minut. Cíl je na stejném místě.

Vypsány jsou čtyři kategorie pro muže, čtyři kategorie pro ženy a po čtyřech kategoriích pro dvoučlenné týmy pro muže i ženy. Zazávodí si také dvoučlenné týmy mix.

„Podniku se zúčastní maximálně 600 vyznavačů běhu v horském prostředí. Trať připomínající osmičku, jenž má svůj střed na Tesáku. Povede po turistických trasách a v několika případech po individuálně značených úsecích v kopcovitém prostředí Hostýnských vrchů. Minimalizovali jsme však pohyb po asfaltových cestách,“ informuje hlavní organizátor Lukáš Tomčík.

Běžci na trati v letošním roce musí mimo jiné překonat tyto větší hostýnské kopce a oblasti: Jahelník (699 m.n.m.), Chvalčov, Svatý Hostýn (730 m.n.m.), Obřany (704 m.n.m.), Rusavu, Ráztoku, Vítovou, Vlčkovou, Humenec (703 m. n. m.), Hošťálkovou, Tesák (750 m.n.m.) a Kelčský Javorník (865 m.n.m.).

Časový limit je 18,5 hodiny, tedy do neděle do půl třetí v noci.

Zajímavým zpestřením letošní Hostýnské osmy bude před startem v 7.28 hodin svatba Barbory a Radovana z Ostravy. Pár bude oddaný pod startovním obloukem. Čerství novomanželé potom společně poběží závod týmů mix.

V loňském 8. ročníku Hostýnské osmy se postavilo na start 316 mužů a 81 žen.

V mužích zvítězil časem 6:23:49 Jakub Uherek z malé obce Bašky v Beskydech. Stříbrný skončil Ondřej Velička z Bystřice pod Hostýnem (6:38:09), třetí místo obsadil Jihomoravan Marek Švec (6:39:01). Závod žen vyhrála Severomoravanka Barbora Cichá (Dolní Lutyně, 7:50:46), před Lucii Friedlanderovou ze Zlína Mladcové (8:37:41). Bronzová do cíle doběhla Iva Pachtová z Ostravy (8:39:49).

PROGRAM HOSTÝNSKÉ OSMY 2020:

Pátek 7. srpna:

• 16:00 – 21:00 Prezentace do závodu.
  • 20:00 – 22:00 Povídání Jakuba Hájka o ultra nejenom v Řecku. Video od pořadatelů Štefánik Trail po stopách z útěku zajatců koncentračního tábora z Osvětimi až na rodné Slovensko.