Místo na jaře se v pravém tropickém letním nedělním srpnovém vedru uskutečnil půlmaraton na rovinaté silniční obrátkové trati z Kolína do Velkého Oseka a zpět.

Málokterý závod se může pochlubit 62. ročníkem jako legendární běh Kolín – Velký Osek – Kolín (používá se i oficiálně název KVOK). Dříve to byla dvacítka, na níž v roce 1989 Ivan Uvizl dal 60:09 minuty a v roce 1983 Jarmila Urbanová 73:40. V posledních letech se běhá na půlmaratonské délce 21,1 kilometru, musí se tedy proběhnout až za Velký Osek. Vloni v traťovém rekordu vyhrál Mosey Kibire Kipruto za 1:07:12 o sekundu před Hoseou Kiplagatem Tueim. Třetí byl další cizinec – sólo běžící Pawel Stepanenko –1:13:28. V ženách běžela před rokem sólo Ruhr Chemisto Matebo za 1:24:04, druhá byla věkem veteránka 35 – 44 let Emily Jemutai Cheruit za1:25:25.

Letos bylo vše jinak. V sólo běhu vyhrál za 1:16.14, získal i titul přeborníka Středočeského kraje, Jan Švadlenka z AC Mladá Boleslav. „Byl jsem zde poprvé a fakt super závod. Od startu jsem běžel sám a vše zde klapalo jak má,“ uvedl po doběhu v cíli. Druhý byl borec pořadatelského oddílu Sokol Kolín za 1:19:11 a druhé místo v přeboru. Petr Hamoš a třetí byl z Liberecka Miroslav Balatka za 1.20:42.

Za nimi běžela dvojice, v níž byl nejlepší padesátník Martin Fořt také z Liberecka 1:21:43 a pátý nejlepší čtyřicátník Luboš Herel ze Sokola Kolín, třetí muž krajského přeboru, za 1:22:08. Celkově dvacátý byl nejlepší šedesátník Miroslav Brabenec.ze Žďáru nad Sázavou – 1:34:02, loňský vítěz Pavel Prchal z Kolína se o sedm minut zhoršil na 1:42 a bylo z toho čtvrté místo.

Nejlepší žena byla absolutně třicátá Ivana Vávrů z Chomutova, která v sólo běhu dala 1:39:28. Vlastně celý závod s ní byla v očním kontaktu vítězka středočeského přeboru Adélka Semrádová z Čáslavi – 1:39:56 (obě na foto) . Za nimi si to na férovku o vítězství v kategorii 45 – 54 rozdaly obhájkyně prvenství v této kategorii Martina Hampejzová z Kolína 1:42:33, které v druhé půlce došlo a nakonec celkově pátá, s Jitkou Kábrtovou ze Sokola Studnice na Náchodsku, která v téměř doběhla absolutně druhou ženu – 1:40:01.

Vítězka kategorie 35 – 44 let Iva Kroužilová ze Sokola Kolín, která před týdnem vyhrála mixi na šedesátikilometrové trase H8, se v první půlce nikam nehnala, ale výborně jí vyšla koncovka a nakonec z toho bylo čtvrté místo celkově za 1:40:29, doběhla hned za Jitkou Kábrtovou. Její parťák Norbet Klvaň z H8 byl čtvrtým čtyřicátníkm za 1:27 21.

Jedinou startující nad 55 let byla Hanka Breburdová z MK Kladno, která KVOK dala pod 2:20 hodiny. Hanka si o prázdninách mimo jiné střihla šest maratonských etap MUM, před týdnem dala tropický maraton na Jičínsku a zúčastnila se i běhu na 24 hodin.

Závod má i svého statistika. Takže nejvíce účastí, a to 37 má Jaroslav Klimpera, naposledy běžel v roce 2003. Následují Jindřich Stránský (27), Jan Štrup (25) a Vladimír Čumpelík (24). V první desítce se určitě posunul Josef Krátký, který doběhl sice poslední za 2:48, ale zapsal si 23 absolvovaný KVOK.

Kolínští pořadatelé včele s Vaškem Milerem zvládli závod opět na jedničku. Před startem každý účastník při prezentaci dostal taštičku s občerstvením. Na trati byly tradiční dvě občerstvovačky, na šestém a devátém kilometru, takže se šlo čtyřikrát posilnit. Navíc vzhledem k vedru byla přidána občerstvovačka tři kilometry před cílem. Vzorně označen každý kilometr. V cíli každý obdržel medaili a čokoládu závodu, připraveny byly opět chutné párky a pivčo. A kdo měl štěstí vyhrál pěknou cenu v tombole.