Tomáš Navrátil z AK Kroměříž splnil očekávání a v sólo běhu vyhrál devátý ročník Vysockého krosového půlmaratonu. Tříokruhovou trať o délce 21,6 kilometru dal za 1:15:31. Dosavadním držitelem nejlepšího výkonu byl nestartující šestinásobný vítěz Miloš Kratochvíl, který v roce 2016 dosáhl času 1:17:45, ale tehdy se okruh běžel v opačném směru a jak se schodují běžci tato varianta je náročnější. Závod se uskutečnil v obci Vysoká u Holic, která patří pod sousední Ostřetín, jeho starosta byl startérem, ležící na hlavní silnici 35 mezi Vysokým Mýtem a Holicemi.

Závod měl podtitul nejčlenitější půlmaraton v Polabí. Běhá se na většinou lesním okruhu o délce 7,2 kilometru, cca úvodní kilák je po asfaltu, jedno kolo má součet stoupání přes 100 metrů. Před rokem byl poprvé změněn směr běhu, takže vytrvalci nemuseli v první polovině kola zdolávat dvě strmá lesní stoupání, ty sbíhali, ale čekali je dvě mírnější, ale táhlá. Vloni na něm vytvořila nejlepší ženský čas Denisa Kozáková z Hradce Králové – 1:38:47.

Navrátil přijal pozvání kamaráda a běžel celý závod rovnoměrně, dvě kola měl za 50 minut. Za ním v prvním kole bojovali o druhé místo dva borci. Jaromír Hradecký ze Skutče zde už také vyhrál a letos byl nejlepší v jednom celorepublikovém běžeckém seriálu – 1:24:49. Čtyři kilometry ho trápil Radek Toman –1:29:37.Čtvrtý proběhl cílem Jan Chleboun za 1:32:34 a pátý známý vysokomýtský vytrvalec Karel Kouřl – 1:33:50.

Denisa Kozáková dokázala během čtyř dnů vyhrát tři běhy, před tím kratší závody v Hradci a Pardubicích. Chtěla překonat vlastní traťák, ale v závěru musela bojovat o prvenství, protože ji mílovými kroky stahovala Adéla Václavská z Pardubic, která soupeřku téměř docvakla v posledním kopci, ale kilometrový seběh do cíle měla lepší celkově sedmá Denisa – 1:39:38. Devátá Adéla – 1:39:49.

Z Vrchlabí si pro třetí místo přijela Hana Klampflová – 1:49:49, která doběhla před Evou Pončovou z Jaroměře 1:53:17, ta zde také jednou celkově vyhrála. Za ní byly matka s dcerou Markéta a Anna Sákrovi – 1:53:48.

Pořadatelé tradičně ocenili závodníka, který si trať nejvíce užil. Letos o tuto cenu tradičního příjemce Josefa Krátkého (2:45:52), který dostal ocenění pro nejstaršího závodníka, připravil Prokop Šindlar – 2:51:58

Závod na jedno kolo, společný start s půlkou, vyhrál Michal Kunčar za 29:41. Nejlepší žena Leona Blažková byla celkově čtvrtá za 32:55. Sedmá byla padesátnice Anna Krátká, 34:07, která zde za „mlada“ držela traťový rekord na půlce.

Pro děti byla připravena soutěž na 3,5 kilometru. Vyhrál Tadeáš Svoboda za 16:00 před Pavlem Svatošem16:47 a synem Denisy Kozákové Ladislavem Raimem 16:46. V dívkách byla nejlepší domácí Kateřina Kaplanová –22:06 před Michaelou Kalinou v Hradce Králové – 25:25, jejíž maminka Dita Kalinová si dala sedmičku – 43:18.

Takže akcička doslova pro celou rodinu se i vzhledem k super počasí vydařila. Po vyhlášení výsledků se losovala tombola a pak přišel na řadu koncert pardubické skupiny Jeden je vadnej.