Ženou mnoha sportovních profesí je Tereza Ďurdiarková z Brna. Z plavkyně pro krásu se stala vytrvalkyně, která získala i bednová umístění na domácím šampionátu v maratonu a připravovala se zdolat limity nutné pro účast na mezinárodních mistrovstvích.

Zdravotní problémy ji přivedly k cyklistice, silniční i horské, a zde také brala na závodech pravidelně bednová umístění. Letos objevila sportovní chůzi a zcela ji propadla. Nedávno dokázala na desetikilometrové trati porazit i tehdy naši jedničku Anežku Drahotovou.

V Poděbradech se sice závodí na jaře, na kilometrovém okruhu v lázeňském parku, ale letos byl tento mezinárodní závod přeložen na podzim a ženy se v něm tradičně utkaly o titul mistryně republiky na 20 km. Obě hlavní favoritky domácího šampionátu strávily většinu závodu spolu, pouze v úvodu s nimi zkoušela držet kontakt třetí Eliška Martínková z Turnova – 1:42:39.

Spolu se zahraničními závodnicemi byly Tereza s Anežkou většinu závodu v pětičlenné skupince a závod se rozhodoval až v závěrečné čtvrtině. Z jejich grupy byla nakonec nejlepší a celkově čtvrtá slovenská závodnice Mária Czaková za 1:33:48. Aktivněji na trati působila Anežka, ale v koncovce se pořadí neustále přelévalo.

„Na osmnáctém kilometru jsem s Anežkou ztratila kontakt, ale nevzdala jsem to a podařilo se mě ji opět dotáhnout a zhruba pět set metrů před cílem jsem ji cukla,“ řekla v cíli nová česká šampionka v chůzi Tereza Ďurdiaková – 1:33:54 (na foto st. číslo 102, před ní je Drahotová). Dále dodala, že se musí ještě hodně zlepšovat v technice a ráda by si splnila dětský sen zúčastnit se olympiády, tvrdý limit je 1:31.

Celkově pátá a druhá v mistrovství Drahotová dala 1:33:59. Absolutní prvenství vybojovala zaslouženě italská závodnice Antonella Palmisanová – 1:28:40.

Vloni byla v tomto českém šampionátu třetí za 1:56:30 Štěpánka Pohlová Kučerová z Písku u Chlumce nad Cidlinou startující za Sokol Hradec Králové. Také se dříve profilovala jako vytrvalkyně, která lehce opakovaně zvládla třeba maratonskou etapu MUM a před dvěma roky byla na bedně ve Vánočním půlmaratonu v Hradci Králové. Letos vyhrála dva kratší triatlony na Chlumecku. V Poděbradech dosáhla času 1:46:18, který znamenal páté místo v českém mistrovství.

Před hlavními závody se uskutečnili mimo jiné i soutěž pro veterány na pět kilometrů, kterou vyhrál Filip Hejkrlík za 24:26, dříve také více běhal. Na osmém místě byl známý pardubický vytrvalec Jan Zajíc, který za mlada zaběhl maraton pod 2:50. Tento šedesátník byl osmý za 36:40.